Jak wynika z zapytania, Spółka jest polskim podatnikiem prowadzącym także działalność na terytorium Niemiec. Spółka posiada w Niemczech oddział (zakła... - Interpretacja - PDI/423-22/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.11.2004, sygn. PDI/423-22/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Jak wynika z zapytania, Spółka jest polskim podatnikiem prowadzącym także działalność na terytorium Niemiec. Spółka posiada w Niemczech oddział (zakład) co oznacza, że w myśl przepisów umowy z dnia 18 grudnia 1972 r. zawartej pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1975 r. Nr 31 poz. 163 i 164 ze zm.) - art. 5, art. 7 i art. 21 ust. 1, dochód oddziału podlega opodatkowaniu w Niemczech. Jednocześnie regulacje ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) w korelacji z ww umową m.in. w art. 7 ust. 3, art. 17 ust. 1 zawierają przepisy zgodnie z którymi, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się zarówno przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku, jak i kosztów uzyskania tych przychodów i kolejno przepisy zwalniające z opodatkowania w Polsce dochody uzyskane poza terytorium RP.

Jednakże w niniejszym piśmie pominięto kwestie sposobu ustalania i ewentualnego zwalniania z opodatkowania w Polsce dochodu oddziału w Niemczech - jako nie związanych bezpośrednio z zapytaniem podatnika.

W zakresie zaś sugerowanych przez spółkę różnic kursowych występujących w rozliczeniach Spółka - Oddział tej Spółki w Niemczech tut. organ stoi na stanowisku, że w świetle przepisów powołanej ustawy o podatku dochodowym w tego typu rozliczeniach nie występują różnice kursowe mające wpływ na przychody lub koszty podatkowe.

Oddział Spółki prowadzący w Niemczech działalność gospodarczą nie jest odrębnym od Spółki podatnikiem, stanowi jedynie wyodrębnioną organizacyjnie i majątkowo część tej Spółki, zaś dochody (straty) wykazywane przez ten oddział są dochodami (stratami) Spółki tyle, że ze źródeł przychodów jakim jest położony w Niemczech oddział. Oznacza to, że wszelkie wzajemne rozliczenia pomiędzy Spółką a oddziałem dokonują się w ramach jednego podatnika nie powodując u tego podatnika poniesienia wydatku lub osiągnięcia przychodu. Ponoszone przez Spółkę wydatki w złotych, które podlegają "refakturowaniu" na zakład po przeliczeniu na walutę obcą są jednak w dalszym ciągu wydatkami złotówkowymi - nie występują tu różnice kursowe w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym tj. w zakresie przychodów - art. 12 ust. 1 pkt. 1, ust. 2 lub 2a czy w zakresie kosztów - art. 15 ust. 1, ust. 1a. Analogicznie uzyskane przez oddział przychody w walucie obcej są przychodami Spółki w walucie obcej, zaś poniesione przez oddział koszty w walucie obcej są kosztami Spółki w walucie obcej - wówczas sposoby ich przeliczania i ewentualnie powstałe różnice kursowe podlegają rozliczeniu i opodatkowaniu na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie i wyżej już wskazanych.

Należy również zwrócić uwagę, że różnice kursowe powstają także podatkowo od własnych środków pieniężnych jednakże tylko w sytuacji, gdy podatnik sprzedaje walutę, którą wcześniej nabył lub uzyskał jako zapłatę w ramach prowadzonej działalności lub dokonał zapłaty zobowiązań środkami walutowymi posiadanymi na tzw. rachunku dewizowym lub środkami nabytymi od banku. Sposób ustalania przychodów i kosztów z tytułu takich różnic regulują wymienione już powyżej przepisy art. 12 ust. 2a i art. 15 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym i będą miały również zastosowanie w przypadku Waszej Spółki gdy zaistnieją sytuacje, o których mowa powyżej.

Reasumując tut. organ stoi na stanowisku, że rozliczenia pomiędzy Spółką a jej oddziałem w Niemczech nie powodują powstania przychodów i kosztów a co za tym idzie różnic kursowych od tych przychodów i kosztów gdyż są to rozliczenia w ramach tego samego podmiotu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach