Czy wskazana powyżej transakcja nabycia akcji własnych w celu ich dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia będzie rodzić dla Spółki przychód podatko... - Interpretacja - IPPB3/423-484/13-2/MC

www.shutterstock.com

Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2013, sygn. IPPB3/423-484/13-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy wskazana powyżej transakcja nabycia akcji własnych w celu ich dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia będzie rodzić dla Spółki przychód podatkowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2013 r. (data wpływu 3 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy transakcja nabycia akcji własnych w celu ich dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia będzie dla Spółki przychodem podatkowym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy transakcja nabycia akcji własnych w celu ich dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia będzie dla Spółki przychodem podatkowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, czyli spółka R. SA jest spółką holdingową, posiadającą obecnie kilkanaście spółek celowych i branżowych zajmujących się:

  • projektami deweloperskimi
  • wynajem własnych nieruchomości
  • usługami budowlanymi
  • zarządzaniem nieruchomościami.

Spółka R. świadczy też usługi bezpośrednio obejmujące w szczególności usługi zarządzania wartością nieruchomości, pozyskiwania finansowania dla projektów deweloperskich. Aktualnie akcjonariuszami Spółki są trzy spółki kapitałowe z siedzibą na Cyprze, będące cypryjskimi rezydentami podatkowymi. Planowane jest rozszerzenie składu akcjonariuszy Spółki poprzez przystąpienie 3 nowych akcjonariuszy (osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi) i objęcie przez nich akcji w zamian za wkłady gotówkowe. Po rozszerzeniu składu akcjonariuszy Spółki rozważane jest dokonanie dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia wszystkich akcji należących do cypryjskich spółek kapitałowych. W tym celu Spółka nieodpłatnie nabędzie wszystkie akcje własne należące aktualnie do akcjonariuszy spółek cypryjskich.

W związku z tą transakcją nastąpi obniżenie kapitału zakładowego Spółki o wartość nominalną umarzanych akcji i jednocześnie o wartość tę ulegnie zwiększeniu kapitał zapasowy Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wskazana powyżej transakcja nabycia akcji własnych w celu ich dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia będzie rodzić dla Spółki przychód podatkowy...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Dobrowolne umorzenie akcji bez wynagrodzenia, z jednoczesnym obniżeniem kapitału zakładowego nie powoduje żadnych konsekwencji podatkowych po stronie Spółki, której akcje są umarzane. W wyniku dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia nie dochodzi bowiem do żadnego przysporzenia o wymiarze finansowym po stronie Wnioskodawcy. Zdarzenie przyszłe polegające na dobrowolnym umorzeniu będzie jedynie czynnością polegającą na przeksięgowaniu części środków spółki w ramach jej kapitału własnego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, przychód stanowi m.in. wartość otrzymanych częściowo odpłatnie rzeczy lub praw w sytuacji opisanej w stanie faktycznym. W wyniku transakcji nabycia akcji własnych bez wynagrodzenia w celu umorzenia dobrowolnego Spółka nie uzyskuje realnego przysporzenia, a dokonana operacja skutkuje jedynie przesunięciem pomiędzy właściwymi pozycjami kapitałów Spółki tj. obniżenie kapitału zakładowego i zwiększenie odpowiednio o tę kwotę kapitału zapasowego Spółki. Innymi słowy, w wyniku nieodpłatnego nabycia własnych akcji majątek Spółki nie wzrośnie, tym samym nie ma podstaw do przyjęcia, iż mamy w tej sytuacji do czynienia z powstaniem przychodu.

Za przyjęciem takiego stanowiska przemawia także pogląd wyrażony w piśmie Ministerstwa Finansów, będącym odpowiedzią na zapytanie poselskie (pismo z dnia 23 lutego 2004 ri. w piśmie tym czytamy m.in., iż: Oceniając skutki podatkowe będące następstwem nabycia przez spółkę własnych udziałów w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia, stwierdzić należy, że wśród określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zdarzeń powodujących powstanie przychodu, sytuacja taka wprost nie jest wskazana. Niezależnie jednak od faktu, iż określony w art. 12 tej ustawy katalog przypadków powodujących powstanie przychodu nie jest enumeratywny, zdaniem Ministra Finansów, nabycie przez spółkę kapitałową własnych udziałów celem ich umorzenia - nawet bez wynagrodzenia - nie spowoduje powstania przychodu w tej spółce.

Stanowisko to wielokrotnie też zostało potwierdzone w jednolitej w tym zakresie wykładni przepisów prawa dokonywanej przez organy podatkowe w wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych, m.in.:

interpretacja indywidualna z 8 kwietnia 2010 r., sygn. ILPB3/423-142/10-2/JG: () nabycie przez spółkę kapitałową własnych udziałów celem ich umorzenia, nawet bez wynagrodzenia, nie powoduje powstania przychodu w tej spółce. Spółka bowiem w sensie ekonomicznym nic nie uzyskała i nie nastąpiło po jej stronie żadne przysporzenie majątkowe. Nie nastąpiło także umorzenie jej zobowiązań wobec wspólników, gdyż nabycie lub objęcie przez wspólnika udziału w spółce kapitałowej nie powoduje powstania po stronie spółki żadnego zobowiązania finansowego wobec tego wspólnika.

() Reasumując, skoro opisane zdarzenie przyszłe nie będzie powodować powstania przychodów przez spółkę, nie można również mówić o poniesieniu kosztów ich uzyskania, a w konsekwencji o osiągnięciu dochodu przez ten podmiot. Oznacza to, że na spółce, jako podatniku podatku dochodowego od osób prawnych, nie będzie ciążył obowiązek dokonania jakichkolwiek rozliczeń w ramach tego podatku w związku z przedmiotowym umorzeniem udziałów. (...)

interpretacja indywidualna z 8 września 2008 r., sygn. ILPB3/423/08-5/HS

(...) W wyniku umorzenia udziałów własnych bez wypłaty wynagrodzenia wspólnikom, Spółka nie otrzymuje żadnego przysporzenia. Należy podkreślić iż w przypadku nieodpłatnego umorzenia udziałów również wspólnik którego udziały są umarzane nie nabywa jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Spółki umarzającej udziały. (...)

(...) Dlatego też w wyniku umorzenia udziałów własnych bez wypłaty wynagrodzenia wspólnikowi i przesunięcia środków z kapitału zakładowego nie powstanie w Spółce przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym operacja ta pozostanie bez wpływu na dochód podlegający opodatkowaniu tym podatkiem. (...) postanowienie Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 2 czerwca 2006 r., sygn.. ZD/406-56/CIT/06:

(...) Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu, precyzuje jednak poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1-3 i 3c i ust. 4b, kategorie, zaliczane do przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju wpływy podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów (ust 4) W katalogu tym nie wskazano, iż przychodem Spółki jest wartość nabytych nieodpłatnie przez Spółkę własnych akcji w celu ich umorzenia, czyli wartość o którą ulegnie obniżeniu kapitał zakładowy Spółki

() Oceniając skutki podatkowe, jakie wystąpią w następstwie umorzenia akcji bez wynagrodzenia w spółce akcyjnej, stwierdzić należy, że wśród określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych zdarzeń powodujących powstanie przychodu po stronie takiej spółki, sytuacja taka nie jest wprost uregulowana()

postanowienie Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2007r, sygn. 1472/ ROP1/423-46/07/AK

() operacja nabycia przez Spółkę własnych udziałów w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia, nie została wymieniona w żadnym z w/w przepisów. W związku z powyższym tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż nabycie przez spółkę kapitałową własnych udziałów celem ich umorzenia bez wynagrodzenia nie spowoduje powstania przychodu w Spółce.()

(...) Należy również stwierdzić, że będąca następstwem umorzenia udziałów przez Spółkę, operacja podwyższenia wartości nominalnej udziałów posiadanych przez wspólników pozostałych w Spółce celem zrównania sumy wartości nominalnych wszystkich udziałów z wysokością kapitału zakładowego Spółki, jako zdarzenie nie powodujące dla Spółki żadnego realnego przysporzenia, kwalifikującego je do przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych także nie spowoduje po stronie Spółki powstania przychodu podatkowego ()

Mając na uwadze powyższe wydane interpretacje zdaniem Wnioskodawcy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do powstania przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Wnioskodawcy, na skutek nabycia akcji własnych w celu ich dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 424 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie