Dot. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu zakupu, wskazanych we wniosku urządzeń (CB radia). - Interpretacja - IBPBI/1/423-9/11/RM

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2011, sygn. IBPBI/1/423-9/11/RM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Dot. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu zakupu, wskazanych we wniosku urządzeń (CB radia).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 07 stycznia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 17 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu zakupu, wskazanych we wniosku urządzeń (CB radia) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu zakupu, wskazanych we wniosku urządzeń (CB radia).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza zakupić Kierownikom ds. Sprzedaży, wykonującym podróże służbowe do placówek Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej mieszczących się na terenie całego kraju CB radia. CB radio pozwoli na komunikowanie się z innymi Kierownikami w zakresie warunków na drodze, robót, objazdów, zatorów oraz warunków atmosferycznych. CB radio przydatne jest także do wezwania odpowiednich służb ratunkowych w razie kolizji lub innego zagrożenia. Z punktu widzenia Wnioskodawcy wydatek na zakup CB radia będzie stanowił koszt uzyskania przychodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zakup CB radia...

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatek na zakup CB radia będzie stanowił koszt uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy,
  • być właściwie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Wskazane we wniosku wydatki na zakup CB radia dla pracowników nie zostały wymienione w art. 16 ww. ustawy, jako nie mogące stanowić kosztów uzyskania przychodu. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu konieczne jest zaistnienie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Istotne jest zatem określenie, w jakich sytuacjach CB radio będzie wykorzystywane.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego zakup CB radia Kierownikom ds. Sprzedaży pozwoli na komunikowanie się z innymi Kierownikami w zakresie warunków na drodze, robót, objazdów, zatorów oraz warunków atmosferycznych. CB radio przydatne będzie także do wezwania odpowiednich służb ratunkowych w razie kolizji lub innego zagrożenia. Z powyższego wynika zatem, iż zakup CB radia zostanie poniesiony w celu usprawnienia pracy pracowników firmy (ich przemieszczanie się), co jednocześnie może przełożyć się na efektywniejsze osiąganie przychodów Wnioskodawcy poprzez poprawę terminowości realizowanych przez pracowników Wnioskodawcy zadań, zwiększenie efektywności czasu spędzonego w podróży służbowej, czy też zmniejszenie kosztów tych podróży.

W związku z powyższym, stwierdzić należy, iż wydatki poniesione na zakup CB radia dla pracowników wykonujących podróże służbowe do placówek mieszczących się na terenie całego kraju, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach