Organ weryfikujący udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego , stwierdza co następuje: Art.12 ust.3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ... - Interpretacja - PD-005U-402/04/EP

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.06.2004, sygn. PD-005U-402/04/EP, Izba Skarbowa w Warszawie

Temat interpretacji

Organ weryfikujący udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego , stwierdza co następuje: Art.12 ust.3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa datę powstania przychodów u podatników dostarczających mi.in. energię elektryczną , czy świadczących usługi telekomunikacyjne , nie ma zatem zastosowania do stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu Spółka nie wykonuje tego typu usług, więc kwestia podatkowego ujęcia przychodów z tytułu świadczenia tego typu usług i rozliczenia kosztów związanych z uzyskaniem tych przychodów w przedstawionym stanie faktycznym nie wystąpi. Spółka jest bowiem tylko benificjentem tych usług, a nie ich wykonawcą.

U spółki ujęcie w kosztach uzyskania przychodów przedmiotowych wydatków, niezależnie od tego czy były to koszty ponoszone na przestrzeni roku 2002 na 2003, czy 2003 na 2004, będzie podlegało uregulowaniu zawartemu w art. 15 ust.1, w związku z art.15 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pierwsze z nich stanowi , że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1. Przepis ten określa warunki w jakich dane wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, zaś zasadę potrącalności ich w poszczególnych latach podatkowych normuje art. 15 ust.4 ustawy.
Stanowi on, że koszty uzyskania przychodu są potrącalne tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą tj. są potrącalne także koszty uzyskania przychodu poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania , które zostały zarachowane , chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe , w tym przypadku są one potrącalne w roku w którym zostały poniesione. Termin "zarachowanie" nie został określony w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, należałoby zatem odnieść się do praktyki księgowej w tym zakresie. Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych ma możliwość sporządzenia sprawozdań finansowych oraz obliczenia przychodów i kosztów za dany rok podatkowy do końca marca roku następnego po roku podatkowym. Wydaje się zatem słuszne, iż właśnie w tym terminie ma możliwość dokonania "zarachowania".

Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, iż:
- jeżeli przedmiotowe wydatki są wydatkami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodu,
- jeżeli Strona znała ich wielkość co do rodzaju i kwoty,
- jeżeli możliwe było ich zarachowanie w księgach roku wcześniejszego niż rok ich poniesienia,
- oraz jeżeli związane były z przychodami roku wcześniejszego niż rok ich poniesienia,Dyrektor Izby Skarbowej stoi na stanowisku, iż wydatki te mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów roku wcześniejszego, niż rok ich poniesienia.
Ponadto zaliczenie takich wydatków do kosztów roku w którym zostały lub zostaną poniesione tj. roku podatkowego innego niż rok którego dotyczą , byłoby możliwe jedynie wtedy, gdyby w roku którego wydatki te dotyczą ich zarachowanie nie było możliwe. Nie możność zarachowania nie będzie wynikała z daty wystawienia faktur za otrzymane usługi jak to ujęto w odpowiedzi Naczelnika Urzędu Skarbowego, a jak już wyżej wyjaśniono z faktu czy Spółka sporządziła już sprawozdanie finansowe i złożyłą zeznanie za dany rok podatkowy czy nie.

Izba Skarbowa w Warszawie