POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP1/423-83/05/KK/5439

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.01.2006, sygn. DP1/423-83/05/KK/5439, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 29.11.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 05.12.2005 r.) dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza,że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy po rozwiązaniu umowy leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego przed terminem, na który została podpisana wydatki poniesione na opłatę wstępną i comiesięczne raty leasingowe pozostaną kosztem uzyskania przychodu, czy będzie konieczne dokonanie korekt. Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Spółka przed 20 kwietnia 2004 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego obejmującą korzystanie z samochodów ciężarowych. Umowa ta została zawarta na okres 3 lat. Szczegółowe warunki umowy pozwalają na uznanie jej za umowę leasingu operacyjnego. Na podstawie art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych opłaty z tytułu korzystania z przedmiotu leasingu są dla Spółki kosztem uzyskania przychodu. Spółka zamierza rozwiązać umowę leasingu przed upływem okresu na jaki została zawarta i dokonać zakupu przedmiotów leasingu na warunkach uzgodnionych z leasingodawcą.
Zdaniem Spółki w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu korzystający nie musi dokonywać korekty kosztów poniesionych z tytułu opłat leasingowych.

Odnosząc się do zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanowiska Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Przy zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów w/w opłat z tytułu leasingu należy również pamiętać o ogólnej zasadzie kwalifikowania kosztów na podstawie art. 15 ust. 1 w/w ustawy w myśl którego kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...). Należy więc przyjąć, że wszystkie wydatki związane z zamiarem osiągnięcia przychodu, które nie są wymienione w art. 16 ust.1 w/w ustawy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Wobec powyższego, jeżeli Wnioskodawca zawarł umowę leasingu spełniającą warunki wymienione w w/cyt. art. 17b ust. 1 ustawy i wydatki z tego tytułu zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu, to w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu Wnioskodawca (korzystający) nie musi dokonywać korekty kosztów poniesionych w okresie obowiązywania umowy z tytułu opłat leasingowych, w tym również opłaty wstępnej.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy