Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu działając na podstawie art. 14a par. 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005... - Interpretacja - I/423/2/06/TG

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.03.2006, sygn. I/423/2/06/TG, Urząd Skarbowy w Sieradzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu działając na podstawie art. 14a par. 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego z dnia 24.01.2006r. (wpływ do tut. organu podatkowgo 25.01.2006r.), uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Spółka z o.o. we wniosku o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego przedstawiła następujący stan faktyczny:

W grudniu 2005r. Rada Gminy Miasta ... podjęła uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki z o.o. ... w formie aportu rzeczowego i wkładu pieniężnego. Wkład pieniężny stanowi dopłatę do wartości nominalnej 1 udziału gdyż udziały są niepodzielne a wycena aportu rzeczowego nie umożliwia objęcia pełnej ilości udziałów. Wkład niepieniężny (aport) stanowi składniki strukury wodno-kanalizacyjnej, tj. ruchomości i nieruchomości. Gmina jest 100% udziałowcem Spółki. Zdaniem Spółki wydatki związane ze sporządzeniem aktu notarialnego stanowią koszty uzyskania przychodu, gdyż mają związek przyczynowo-skutkowy z osiągniętym przychodem w 2006 roku i latach następnych.

Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa co następuje.

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nie zalicza sie do przychodów m. in. przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.

W myśl natomiast przepisów art. 15 ust. 1 tejże ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W świetle powyższych uregulowań, wniesiony do Spółki aport na powiększenie kapitału zakładowego nie stanowi przychodu Jednostki, a zatem brak jest podstaw prawnych do zaliczenia wydatków poniesionych w związku z wniesieniem tego aportu do kosztów uzyskania przychodów Spółki.

W świetle powyższego, przedstawione przez Spółkę stanowisko należy uznać za za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14b par. 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Sieradzu