Pytanie podatnika - Interpretacja - PB6/4-GK/033-0121-18-1655/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.12.2005, sygn. PB6/4-GK/033-0121-18-1655/05, Minister Finansów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczących problematyki podatkowej,

Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez X Spółka z o.o. z siedzibą w N, we wniosku, uzupełnionym w (...).

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, X Sp. z o.o., w ramach stosunków gospodarczych łączących ją ze spółką macierzystą (Y Co. KG z siedzibą w Niemczech) korzysta, na podstawie umowy, z udostępnionego przez spółkę macierzystą systemu komputerowego (Novell Software, Lotus Notes, MS - Office). Za korzystanie z tego oprogramowania Spółka polska płaci wynagrodzenie na rzecz Y i jest ostatnim użytkownikiem tego oprogramowania na terytorium Polski, co oznacza, że nie dystrybuuje wskazanego oprogramowania, nie uzyskuje też z tego tytułu odrębnego przychodu.

Zdaniem Spółki, korzystanie przez nią z oprogramowania komputerowego, udostępnionego jej przez spółkę macierzystą, nie stanowi należności licencyjnej, stąd też nie jest zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, zgodnie z art. 26 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 12 umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku.

Minister Finansów uwzględniając obowiązujące przepisy prawa podatkowego, podziela stanowisko Spółki w przedstawionej sprawie.

Kwestie związane z opodatkowaniem wypłacanych przez podmioty polskie podmiotom zagranicznym należności z tytułu nabycia praw do korzystania z oprogramowania komputerowego, jako dochody z praw autorskich lub praw pokrewnych, w tym również ze sprzedaży tych praw, wynikają z art. 21 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przypadku gdy podatnik uzyskujący tego rodzaju dochody ma siedzibę w państwie, z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, należy uwzględnić przepisy tej umowy.

Art. 12 ust. 2 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku zawartej z Republiką Federalną Niemiec zawiera definicję określenia "należności licencyjne", której zakres jest węższy niż w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że zryczałtowany podatek dochodowy pobierany jest tylko od należności licencyjnych, przez które w umowie z Niemcami rozumie się "wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin, wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje dotyczące doświadczenia w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej".

W przedstawionym stanie faktycznym wystąpiła transakcja, której przedmiotem jest umowa o korzystanie z oprogramowania komputerowego, udostępnionego przez spółkę macierzystą w ramach łączących ją ze spółką polską stosunków gospodarczych. Umowa ta nie przenosi praw autorskich ani nie daje prawa do użytkowania prawa autorskiego do programu komputerowego. Korzystający może eksploatować taki program zgodnie z jego przeznaczeniem na potrzeby własne.

Nie dochodzi wówczas do zapłaty, którą można by zakwalifikować jako "należność z tytułu praw autorskich lub praw pokrewnych lub z tytułu zbycia tych praw". W związku z powyższym, należność przekazywana podmiotowi zagranicznemu (wynagrodzenie na rzecz Y) nie jest objęta dyspozycją art. 12 ww. umowy oraz art. 21 i 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co oznacza, że podmiot polski dokonujący wypłaty takiej należności nie jest obowiązany do potrącenia od niej podatku dochodowego.

W takiej sytuacji, dochód spółki niemieckiej w postaci wynagrodzenia, jakie otrzymuje za udostępnienie korzystania przez spółkę polską z oprogramowania komputerowego, należy kwalifikować jako "zyski przedsiębiorstwa" w rozumieniu art. 7 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podlegają one opodatkowaniu tylko w państwie siedziby podmiotu dochód taki uzyskującego, o ile spółka niemiecka nie posiada zakładu na terytorium Polski (art. 7 ust. 1 umowy).

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla płatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Minister Finansów