- Interpretacja - ZD/406-175/CIT/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.10.2005, sygn. ZD/406-175/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 31.08.2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W przedmiotowym podaniu Spółka podnosi, iż jest właścicielem gazociągu, za pomocą którego zamierza dostarczać gaz do Swoich klientów. W tym celu występuje do spółki X o przyłączenie do jej sieci przesyłowej.

Spółka zapłaciła spółce X opłatę przyłączeniową za przyłączenie do sieci przesyłowej. Zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne, wybudowane przez spółkę X urządzenia i budowle niezbędne do przyłączenia sieci przesyłowej, stanowią własność spółki X.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy poniesiony wydatek z tytułu opłaty przyłączeniowej może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia?

Zdaniem Podatnika, w świetle przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie budzi wątpliwości Jego prawo do zaliczenia wydatku na opłatę przyłączeniową do kosztów uzyskania przychodów. Wydatek ten pozostaje w związku z działalnością Spółki i jego poniesienie ma na celu zwiększenie przychodów generowanych przez Nią. Ponadto, przedmiotowy wydatek nie został wymieniony w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Stosownie natomiast do przepisu art. 15 ust. 4 ustawy podatkowej, Podatnik uważa, iż wydatki poniesione z tytułu opłaty przyłączeniowej należą do kategorii wydatków, których nie można przypisać do przychodów konkretnego roku podatkowego (lat podatkowych). Z tego też względu słuszne jest przyjęcie, iż wydatek poniesiony na rzecz spółki X, stanowi dla Wnioskującej koszt uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z regulacją art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...).

Warunkiem uznania wydatków za koszt uzyskania przychodów jest występowanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem. Obowiązkiem Podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego ust. 1 art. 15 ustawy podatkowej.

Wobec powyższego, zauważając celowość (z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej) poniesienia przez Spółkę wydatków na opłatę przyłączeniową do sieci przesyłowej, która to celowość jest podstawowym warunkiem uznania danego wydatku za koszty uzyskania przychodu, należy stwierdzić, iż kwalifikacja powyżej wymienionych wydatków do kosztów podatkowych, zgodna jest z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej.

Ponadto, tutejszy organ podatkowy zauważa, iż moment potrącenia od przychodu wydatków uznanych za koszty podatkowe, określony jest w przepisie art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z regulacją tego artykułu, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Z cytowanego przepisu wynika, iż w dacie poniesienia, koszty podatkowe ujmuje się, jeśli nie mogły zostać zarachowane w roku podatkowym, którego przychodów dotyczą lub nie można ustalić istnienia bezpośredniego związku pomiędzy kosztem a przychodami danego roku podatkowego (choć wpływ tych kosztów na funkcjonowanie podmiotu jest udowodniony).

Zdaniem tutejszego organu podatkowego, wydatki dokonane na opłatę przyłączeniową do sieci przesyłowej należy uznać za koszt, który nie ma bezpośredniego związku z przychodem danego, konkretnego roku podatkowego, są natomiast kosztem związanym z całokształtem prowadzonej przez firmę działalności gospodarczej, a więc jest możliwe zakwalifikowanie ich do podatkowych kosztów uzyskania przychodów w roku poniesienia.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu