W odpowiedzi na pismo z dnia 21.04.2004 r. dotyczące momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu czynszu za halę produkcyjną za okres obejmując... - Interpretacja - RO/436/41/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.05.2004, sygn. RO/436/41/2004, Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 21.04.2004 r. dotyczące momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu czynszu za halę produkcyjną za okres obejmujący przełom dwóch lat podatkowych, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego informuje:

Dla rozstrzygnięcia przedmiotowej kwestii decydujące znaczenie ma interpretacja przepisów art. 15 ust. 1 i art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami).

Kosztami uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Są to, więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z całokształtem prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem, przepis art. 15 ust. 1 odpowiada jedynie na pytanie, co jest kosztem podatkowym - co stanowi podstawę do kwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów.

Z kolei, podstawę prawną przy rozstrzyganiu, który moment jest właściwy dla odniesienia wydatku w koszty uzyskania przychodów, stanowi przepis art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone, co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione.

Analiza tekstu art. 15 ust. 4 pozwala wyprowadzić pewne wnioski. Wynika z niej zasada, że koszty poniesione w celu uzyskania przychodów można potrącić w roku podatkowym, w którym przychód ten wystąpił lub powinien wystąpić. Nie jest, zatem istotny rok poniesienia kosztów.

Według wyjątku zawartego w treści tego artykułu, można potrącić koszty jeszcze nie poniesione, jeżeli:
- odnoszą się do danego roku podatkowego,
- są określone, co do rodzaju i kwoty,
- zostały zarachowane mimo ich nieponiesienia.

Z wyjątkiem tym wiąże się art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76 ze zmianami). Artykuł ten m.in. nakazuje zaliczać do kosztów danego okresu sprawozdawczego koszty przypadające na ten okres, które jeszcze nie zostały poniesione.

Tak więc z zgodnie ze stanowiskiem firmy przedstawionym w przedmiotowym piśmie koszty czynszu za halę produkcyjną naliczone za okres od lipca do grudnia 2003 r. a zapłacone w 2004 r. winny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu 2003 r., w tej części, w której dotyczą sprzedanych wyrobów.

Świętokrzyski Urząd Skarbowy