Działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr.137, poz.926 z późn.zm.) Naczelnik Pierwszego... - Interpretacja - PR II/423-95/AT/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.11.2004, sygn. PR II/423-95/AT/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr.137, poz.926 z późn.zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku informuje:

Pismem z dnia 08.10.2004r Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:W miesiącu wrześniu Spółka wynajęła lokal mieszkalny, który został przekazany w nieodpłatne użytkowanie prezesowi zarządu Spółki, który do chwili obecnej nie ma zawartej umowy o pracę ze spółką.W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka pyta:

1. Czy przedmiotowe wydatki z tytułu najmu lokalu mieszkalnego określone fakturą z dn.07.10.2004r., Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2004?2. Czy na spółce jako płatniku spoczywa obowiązek naliczenia i pobrania od m-ca października 2004r. zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu używania przez prezesa zarządu w/w mieszkania?Czy Spółka ma obowiązek potrącić podatek od całej kwoty czynszu najmu, czy też zaliczki powinny być potrącone sukcesywnie do okresu trwania umowy oraz okresu użytkowania przedmiotowego lokalu mieszkalnego przez prezesa zarządu?

Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie, stwierdzając, iż: stosowanie do art.15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatek w kwocie 6.000 zł z tytułu opłaconego czynszu za lokal mieszkalny w roku podatkowym 2004 Spółka może zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego. Natomiast oddanie w nieodpłatne użytkowanie wynajętego lokalu mieszkalnego prezesowi zarządu Spółki nakłada na spółkę obowiązek naliczenia i pobierania od miesiąca października 2004r. zaliczek na podatek dochodowy na podstawie art.31 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., Nr.14, poz.176 z późn.zm.), z tym że podstawa naliczenia miesięcznych zaliczek nie może być wyższa aniżeli kwota miesięcznego czynszu.

Ustosunkowując się do przedmiotowego pisma Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku wyjaśnia:

Na podstawie art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r.,Nr. 54, poz.654 z późn.zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1. Stanowi on zatem, że aby poniesiony wydatek mógł być uznany za koszt podatkowy musi być wydatkiem celowym, tzn. poniesionym w celu osiągnięcia przychodu. Innymi słowy, między kosztem podatkowym a przychodem podatkowym musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Pamiętać też należy, że nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztów wprawdzie nie wymienionych w art.16 ust.1 updop, ale nie związanych z uzyskaniem przychodów. Są to między innymi wydatki, które nie służą celom działalności podatnika, a zostały przeznaczone na osobiste potrzeby zarządu, czy pracowników. W świetle powyższych przepisów tutejszy organ uważa, iż wydatek poniesiony przez Spółkę za wynajem lokalu mieszkalnego z przeznaczeniem go na potrzeby prezesa zarządu nie może być uznany za koszt uzyskania przychodów Spółki. Spółka jako podatnik, nie jest zobligowana do zapewnienia mieszkania. Zatem stanowisko podatnika, iż wydatek w kwocie 6000 zł z tytułu opłaconego czynszu za lokal mieszkalny z okres 01.10.2004-31.03.2005 przekazany w nieodpłatne użytkowanie prezesowi zarządu jest kosztem uzyskania przychodów roku 2004r. jest błędne, gdyż wydatek ten nie może być zakwalifikowany do kosztów podatkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że z prezesem zarządu nie zawarto ani umowy o pracę ani żadnej innej umowy cywilnoprawnej, zaś umowa spółki stanowi, że uchwałą wspólników Pan Y został powołany na prezesa zarządu spółki. We wspomnianej uchwale nie ma żadnej wzmianki o sposobie wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji w organach stanowiących. Zatem stanowisko podatnika, że w związku z oddaniem w nieodpłatne użytkowanie prezesowi lokalu mieszkalnego nakłada na spółkę obowiązek na podst.art.31 updof zaliczanie i pobieranie zaliczek jest nieprawidłowe. Art.31 wspomnianej ustawy stanowi o "zakładach pracy", które jako płatnicy obowiązani są obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy.

Zdaniem tutejszego organu nieodpłatne użytkowanie lokalu mieszkalnego przez prezesa zarządu będzie stanowiło jego przychód na podstawie art.20 ust.1 updof w wysokości comiesięcznego czynszu jaki musiałby zapłacić. Zgodnie z art.42a updof osoby prawne, które dokonują wypłaty lub świadczeń, o którym mowa w art.20 ust.1 od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązani sporządzać informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi i naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art.3 ust.2a updof urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku