Spółka z o.o. w Kielcach, pismem z dnia 20.04.2005 r. zwróciła się z zapytaniem w sprawie sposobu rozliczenia dotacji na zakup środka trwałego. - Interpretacja - OG-005/84/PDI-423/10/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.09.2005, sygn. OG-005/84/PDI-423/10/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka z o.o. w Kielcach, pismem z dnia 20.04.2005 r. zwróciła się z zapytaniem w sprawie sposobu rozliczenia dotacji na zakup środka trwałego.

Ponieważ wniosek zawierał braki co do przedstawionego stanu faktycznego, pismem z dnia 24.05.2005 r. znak: OG-005/84/PDI-423/10-1/2005 wezwano jednostkę do usunięcia braków w w/w wniosku.

W dniu 03.06.2005 r. do tut. Urzędu wpłynęło od jednostki pismo uzupełniające przedmiotowy wniosek.

Z treści wniosku jednostki oraz pisma uzupełniającego wynika, że Przedsiębiorstwo w 2003 r. otrzymało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotację na zakup środka trwałego pod nazwą "odgazowanie I kwatery składowiska odpadów innych niż niebezpieczne w Promniku gm. Strawczyn - Mała Elektrownia Biogazowa". Ww. dotacja nie została zaliczona do przychodów i w całości została przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z nabyciem środka trwałego, od którego Jednostka dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Przedsiębiorstwo postawiło pytanie, czy kwota otrzymanej dotacji powinna być odpisana od przychodu ogółem czy też od dochodu do opodatkowania.

Zdaniem podatnika otrzymaną dotację na zakup środka trwałego należy odliczyć od dochodu do opodatkowania.

Ponieważ zdarzenie gospodarcze wystąpiło w 2003 r., mają do niego zastosowanie przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym na 2003 r.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 ze zm.) przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Z kolei katalog przychodów, których nie zalicza się do przychodów wymieniony został w art. 12 ust. 4 ustawy. Wśród tego rodzaju przychodów nie wymieniono dotacji. Analiza powyższych przepisów oznacza więc, że otrzymana dotacja jest przychodem dla celów podatkowych.W przypadku dotacji momentem powstania przychodu jest moment otrzymania czyli wpływu środków finansowych, skutkujący powstaniem po stronie jednostki możliwości dysponowania tymi środkami. Błędem więc było ze strony spółki nie zaliczenie otrzymanej dotacji do przychodów.

Podkreślić należy, że niektóre z dotacji korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. W świetle art. 17 ust. 1 pkt 21 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.) dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenie otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m są wolne od podatku.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 1 powołanej ustawy przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku.

Jednocześnie podkreśla się, że na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 48 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywanych według zasad określonych w art. 16a - 16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Tak więc odpisy amortyzacyjne od zakupionych za dotację środków trwałych nie są dla celów podatkowych kosztem uzyskania przychodów.

W świetle powyższych przepisów obowiązujących na 2003 r. dotacja otrzymana przez jednostkę i wymieniona w przedmiotowym piśmie winna być zaliczona do przychodów w deklaracji CIT-2 za miesiąc, w którym przychód został otrzymany oraz wykazana jako dochód wolny podlegający odliczeniu od dochodu do opodatkowania.

Kwota dotacji powinna być ujęta w załączniku CIT-2/O w części B1 - Dochody wolne lub zwolnione od podatku - jako "pozostałe dochody wolne od podatku zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy" (poz. 9), a następnie wpisana w deklaracji CIT-2 w części D - Ustalenie podstawy opodatkowania - jako "dochody wolne" (poz. 27) - według wzoru deklaracji obowiązującego na 2003 rok.

Wobec powyższego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż prawidłowe jest odliczenie otrzymanych dotacji na zakup środków trwałych od dochodu do opodatkowania, z zastrzeżeniem, że dotacja ta winna być jednocześnie zaliczona do przychodów podatkowych.

Na marginesie nadmienić należy, że powołany powyżej przepis tj. art. 16 ust. 1 pkt 48 uległ zmianie i obecnie został rozszerzony również na odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych zakupionych za środki odliczone od podstawy opodatkowania lub zwrócone podatnikowi.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach