W wyniku weryfikacji pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z dnia 30.09.2004r. Nr PBII 423/6/2004, stanowiącego pisemną informację w za... - Interpretacja - PD-1/005/2-379/04/WK

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.11.2004, sygn. PD-1/005/2-379/04/WK, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W wyniku weryfikacji pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z dnia 30.09.2004r. Nr PBII 423/6/2004, stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wydaną w trybie art.14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz.926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art.14b § 2 w/w ustawy stwierdza, co następuje:

Stowarzyszenie zwróciło się do Urzędu Skarbowego o zajęcie stanowiska czy wydatki poniesione na zwrot kosztów przejazdu delegatów oddziałów zamiejscowych na obligatoryjne Walne Zgromadzenie są kosztami uzyskania przychodów prowadzonej działalności statutowej.

Z treści pisma z dnia 21.07.2004r. wynika, że Oddziały Stowarzyszenia wybierają ze swego grona delegatów na Walne Zebranie, a Stowarzyszenie winno umożliwić im uczestnictwo w tym Zebraniu, poprzez zwrot kosztów przejazdu i merytoryczne przygotowanie spotkania.
Ponadto obecność delegatów na Walnym Zebraniu jest ich obowiązkiem statutowym i ma charakter służbowy.

Analiza postanowień Statutu wskazuje, że wyznaczone w nim cele i zadania uprawniają Stowarzyszenie do korzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.jedn. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.). Zgodnie z zapisem §12 Statutu najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zgromadzenie a do jego kompetencji należy wytyczanie generalnych kierunków działalności Stowarzyszenia, rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego, uchwalanie zmian Statutu i regulaminu działania władz Stowarzyszenia. Oprócz tego Walne Zebranie wybiera Zarząd Główny, Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński, nadaje tytuły członków honorowych, ustala wysokość składek członkowskich, rozpatruje odwołania oraz podejmuje uchwały we wszystkich istotnych sprawach Stowarzyszenia.

Przytoczone wyżej kompetencje i zakres działania Walnego Zebrania wskazują, że jest to Organ konieczny dla istnienia Stowarzyszenia, a obecność wyznaczonych delegatów na Walnym Zebraniu warunkuje możliwość podejmowania uchwał niezbędnych dla funkcjonowania Stowarzyszenia.

W tej sytuacji należy uznać, że wydatki poniesione na zwrot kosztów przejazdu delegatów oddziałów zamiejscowych na obligatoryjne, coroczne Walne Zgromadzenie wiążą się z działalnością statutową Stowarzyszenia w związku z czym nie wystąpi z tego tytułu obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.

Izba Skarbowa w Krakowie