Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Interpretacja - PSUS/PB-R I-PDP/423/330/P/05/MD

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.12.2005, sygn. PSUS/PB-R I-PDP/423/330/P/05/MD, Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.)

stwierdzam, że stanowiskoSpółki - przedstawione we wniosku z dnia 23.09.2005 r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 23.09.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej uznania za przychody ze źródła dochodów zwolnionego od podatku dochodowego od osób prawnych przychodów wynikających ze sprzedaży maszyn i form klientom uprzednio zakupionych na ich zlecenie w celu wykorzystania do produkcji - jest prawidłowe.

W dniu 23.09.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

  1. Stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie:
  1. stan faktyczny:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca od dnia 1 stycznia 2005 r. prowadzi działalność gospodarczą na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, rozumianą jako działalność produkcyjna, handlowa, usługowa w zakresie wyrobów wytworzonych, na podstawie uzyskanego zezwolenia nr 149 z dnia 3 lutego 2004 r.

Szczegółowym przedmiotem działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu Spółki jest m.in. produkcja wyrobów gumowych, wyrobów z tworzyw sztucznych, elektrycznych silników i transformatorów, aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej, przyrządów pomiarowych, kontrolnych i badawczych, nawigacyjnych oraz produkcja części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (według klasyfikacji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług Głównego Urzędu Statystycznego).

Oprócz kosztów poniesionych i przychodów uzyskanych z działalności bezpośrednio określonej w zezwoleniu, Spółka ponosi szereg kosztów i uzyskuje szereg przychodów związanych z tą działalnością, tj. przychodów i kosztów operacyjnych oraz przychodów i kosztów finansowych. W związku z powyższym podczas ustalania wyniku podatkowego powstało szereg wątpliwości dotyczących klasyfikacji przychodów i kosztów do działalności zwolnionej, która jest określona w zezwoleniu oraz do działalności opodatkowanej.

W związku z powyższym Spółka wnosi o rozstrzygnięcie, czy przychody lub koszty powstałe z wymienionych we wniosku źródeł powinny zostać zakwalifikowane do działalności strefowej, podlegającej zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na mocy zezwolenia na prowadzenie działalności w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Odnośnie ósmej poruszonej przez Spółkę kwestii, Wnioskodawca wyjaśnia, że w związku ze specyfiką zamówienia klienta, Spółka na jego zlecenie zakupiła maszyny i formy niezbędne do produkcji wyrobów objętych zezwoleniem. Następnie Spółka sprzedała ww. maszyny i formy do omawianego klienta. Równocześnie maszyny pozostają w zakładzie Spółki i są wykorzystywane do działalności określonej w zezwoleniu.

  1. pytanie Wnioskodawcy:

Wnioskodawca wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy cyt. "przychód wynikający ze sprzedaży maszyn i form klientom, które zostały zakupione na ich zlecenie w celu wykorzystania do produkcji wyrobów objętych zezwoleniem powinien zostać zakwalifikowany do działalności zwolnionej czy opodatkowanej?".

  1. stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy przychód uzyskany przez Spółkę ze sprzedaży maszyn i form klientom jest bezpośrednio związany z produkcją i sprzedażą wyrobów objętych zezwoleniem. Bez zakupu i sprzedaży środków trwałych zgodnie ze zleceniem klienta nie byłaby możliwa produkcja i sprzedaż wyrobów objętych zezwoleniem. Zatem przychód ze sprzedaży omawianych maszyn i form powinien zostać zakwalifikowany do działalności zwolnionej z podatku dochodowego od osób prawnych.

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w piśmie Urzędu Skarbowego w Zgierzu z dnia 14.10.2003 r. o sygnaturze II/423-6/03 (załącznik nr 5 do wniosku), z którego wynika, iż przychody uzyskane ze sprzedaży środków trwałych użytkowanych na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w rozumieniu przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż pochodzą one z działalności ściśle związanej z działalnością podstawową określoną w zezwoleniu, która jest niezbędna do wyprodukowania i sprzedaży wyrobów określonych w zezwoleniu, objętych zwolnieniem.

  1. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Odpowiadając na pytanie Wnioskodawcy należy stwierdzić, że zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

W doktrynie i orzecznictwie podatkowym ukształtował się pogląd, że zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega nie tylko dochód z działalności gospodarczej objętej zezwoleniem na jej prowadzenie w specjalnej strefie ekonomicznej, ale również dochód z działalności pomocniczej niezbędnej do realizacji działalności objętej zwolnieniem.

Wobec powyższego odnosząc się do kwestii uzyskiwanych przez Spółkę przychodów wynikających ze sprzedaży maszyn i form klientom, które zostały zakupione na ich zlecenie w celu wykorzystania do produkcji wyrobów objętych zezwoleniem - tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że przychody te są związane z dochodem uzyskiwanym przy produkcji wyrobów i objętym na podstawie cytowanego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 34 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnieniem od opodatkowania tym podatkiem, choć zarazem należy je uznać za działalność odrębną od tej objętej zezwoleniem. Na podstawie jednak wyżej powołanego stanowiska jako działalność pomocnicza konieczna do racjonalnego i prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej zwolnionej od opodatkowania również podlega temu zwolnieniu.

Ponadto zwraca się uwagę, że wykorzystywanie przez Spółkę maszyn i form pomimo sprzedania ich klientom, jeżeli jest nieodpłatne lub tylko częściowo odpłatne - stanowi dla Spółki przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przychód ten jednak mieści się w zakresie działalności gospodarczej zwolnionej od opodatkowania tym podatkiem z uwagi na wykorzystywanie tych maszyn i form do tejże działalności.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez Wnioskodawcę w zakresie uznania za przychody ze źródła dochodów zwolnionego od podatku dochodowego od osób prawnych przychodów wynikających ze sprzedaży maszyn i form klientom uprzednio zakupionych na ich zlecenie w celu wykorzystania do produkcji - jest prawidłowe.

Postanowienie niniejsze - na podstawie art. 143 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu