P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DP5/423-58/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2005, sygn. DP5/423-58/05, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 30.11.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.12.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym wniosku z dnia 30.12.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Spółka z o.o. wniosła o rozstrzygnięcie, czy zarachowanie przychodów i kosztów uwzględniające kwoty ?netto? z faktur sprzedaży i zakupowych jest prawidłowe z punktu podatku dochodowego od osób prawnych rozliczanego w Polsce.
Zdaniem Wnioskodawcy podatek od wartości dodanej jest podatkiem neutralnym z punktu wyliczenia przychodu i kosztu.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.
W myśl art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, między innymi, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług.
Ponieważ postanowienia VI dyrektywy 77/388/EWG określają, że odpowiednikiem polskiego podatku od towarów i usług jest podatek od wartości dodanej, to słowacki podatek od wartości dodanej zgodnie z ww. przepisami nie zalicza się do przychodów i kosztów uzyskania przychodów Spółki.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, że stanowisko prezentowane przez Podatnika jest prawidłowe orzekając jak w sentencji postanowienia.
Powyższa interpretacja:
? dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
? nie jest wiążąca dla podmiotu, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy