Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z uwagi na brak możliwości dostępu do Internetu w siedzibie Spółki zamierza wydzierżawić od Telekomunikacji P... - Interpretacja - BI/005-0440/03

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.01.2004, sygn. BI/005-0440/03, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z uwagi na brak możliwości dostępu do Internetu w siedzibie Spółki zamierza wydzierżawić od Telekomunikacji Polskiej SA "sztywne łącze" w lokalu poza siedzibą Spółki. Łącze to wykorzystywane będzie wyłącznie przez pracowników Spółki w celu zapewnienia elektronicznej transmisji danych do ZUS, dostępu do poczty elektronicznej oraz dostępu do publikacji z zakresu prawa podatkowego i informacji o rynku w branży cukierniczo - piekarniczej, za pośrednictwem stanowiących własność spółki komputerów (stacjonarnego i przenośnych (notebooków). Z tego tytułu Spółka poniesie koszty jednorazowej opłaty za instalację oraz miesięczne opłaty zryczałtowana z tytułu dzierżawy łącza.


Stan Prawny:


Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

    W myśl powyższego przepisu możliwość zaliczenia wydatku do podatkowej kategorii kosztów uzyskania przychodów istnieje wówczas gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki, to jest wydatek:
  • pozostaje w realnym związku przyczynowym z uzyskiwanymi przychodami,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie został wymieniony w art. 16 tej ustawy jako nie stanowiący kosztu uzyskania przychodów z mocy prawa.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza wydzierżawić od Telekomunikacji Polskiej SA bezpośrednie i stałe łącze, zwane potocznie "sztywnym łączem". Dzierżawa takiego łącza polega na udostępnieniu klientowi stałego łącza telekomunikacyjnego o określonych parametrach transmisji sygnału, pomiędzy dwoma punktami sieci telekomunikacyjnej, z których jeden punkt w tym przypadku to komputer znajdujący się w lokalu poza siedzibą Spółki. Łącze to zapewnia stały (24 godziny na dobę) dostęp do internetu za zryczałtowaną opłatę miesięczną, bez względu na to ile czasu spędziło się faktycznie w sieci internetowej.

W powyższym stanie faktycznym i prawnym zarówno opłata z tytułu instalacji "łącza sztywnego" jak i zryczałtowane opłaty miesięczne z tytułu dzierżawy tego łącza z uwagi na to, iż nie zostały wymienione w art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone w koszty uzyskania przychodów w dacie ich ponoszenia, gdyż niewątpliwie pozostają w realnym związku przyczynowym z przychodami. Przesądza o tym również to, że Spółka nie ma innych możliwości zapewnienia sobie dostępu do sieci internetowej w siedzibie spółki.

Jeśli w związku z wydzierżawieniem "sztywnego łącza" Spółka nabędzie urządzenia do transmisji danych komputerowych, to jest: modemy, karty sieciowe i routery to wydatki poniesione na ich nabycie zarówno wtedy gdy stanowią części składowe komputerów (modemy i karty sieciowe) jak i części peryferyjne (routery), w myśl art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. zaliczają się do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, jeżeli jednostkowa cena ich nabycia nie przekracza 3.500zł, albo powiększają wartość początkową komputerów jeżeli cena jednostkowa ich nabycia przekracza tę kwotę.

Z uwagi jednak na to, iż dostęp do sieci internetowej będzie odbywał się za pośrednictwem komputera stacjonarnego jak i komputerów przenośnych (notebooków) w lokalu poza siedzibą spółki, Spółka winna mieć na uwadze postanowienia zawarte w art. 15 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku podatnika, nie zaliczanych do środków trwałych - w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów działalności prowadzonej przez podatnika, lecz służą osobistym celom pracowników i innych osób albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą podatnika.W myśl powyższego przepisu nie sam fakt użytkowania komputera poza siedzibą Spółki ale przesłanki wymienione w tym przepisie mają decydujące znaczenie o możliwości zaliczenia wydatków na zakup komputera do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli więc "sztywne łącze" będzie wykorzystywane wyłącznie do celów działalności prowadzonej przez Spółkę a nie do celów osobistych pracowników to przedstawione w zapytaniu obiektywne okoliczności uniemożliwiające zapewnienie dostępu do sieci internetowej w siedzibie Spółki można uznać za uzasadnione do zaliczenia w koszty uzyskania wydatków na zakup komputerów, wykorzystywanych do połączenia z siecią internetową poza siedzibą Spółki.

Izba Skarbowa w Gdańsku