Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. N... - Interpretacja - ŁUS-II-2-423/86/05/JB

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.10.2005, sygn. ŁUS-II-2-423/86/05/JB, Łódzki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2005 r. (data wpływu 04.07.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przychodów wyrażonych w walutach obcych w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 29.06.2005 r. Spółka wystąpiła z pytaniem:
czy opisany sposób dokumentowania i ewidencji operacji sprzedaży i ewidencji zapłat oraz obliczania zrealizowanych różnic kursowych jest zgodny z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych przedstawiając następujący stan faktyczny: Wnioskodawca wystawia na rzecz niektórych swoich odbiorców, będących osobami fizycznymi oraz osobami prawnymi mającymi odpowiednio miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce (krajowe podmioty gospodarcze), faktury wyrażone w EURO dokumentujące dostawę towarów na ich rzecz. Zapłata za te faktury jest dokonywana również w walucie EURO, wyłącznie za pośrednictwem banków. Wymienione wyżej operacje gospodarcze ujmowane są w księgach rachunkowych spółki w walucie polskiej, zgodnie z przepisami art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W wyniku rozliczania transakcji (faktur sprzedaży i zapłat) występują faktycznie zrealizowane różnice kursowe, ponieważ przeliczenie wartości faktur wyrażonych w EURO następuje w oparciu o średni kurs NBP, a zapłata w EURO jest przeliczana na podstawie kursu kupna EURO, stosowanego przez bank, do którego wpływa zapłata za fakturę (art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości). Powstałe w ten sposób różnice kursowe zwiększają przychody podlegające opodatkowaniu (dodatnie różnice kursowe), bądź zmniejszają przychody podlegające opodatkowaniu (ujemne różnice kursowe). Zdaniem Spółki przedstawiony w stanie faktycznym sposób rozliczenia transakcji wyrażonych w walutach obcych nie narusza przepisów materialnego prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że w sprawie przychodów podatkowych w walutach obcych mają zastosowanie przepisy art. 12 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 2 ww. ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.Stosownie do art. 12 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli między dniem uzyskania i dniem faktycznego otrzymania przychodów wyrażonych w walutach obcych występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.Ponadto tut. organ podatkowy informuje, że stosownie do art. 9 ww. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. podatnicy mają obowiązek prowadzić księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami tj. ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości podatku należnego za rok podatkowy (...). Różnice kursowe wynikające z przedstawionych we wniosku transakcji sprzedaży towarów w walutach obcych zarówno dodatnie jak i ujemne zaliczane są do przychodów podatkowych.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego przychody z opisanych transakcji sprzedaży towarów w walutach obcych są przeliczane na złote oraz korygowane (podwyższane lub obniżane) w związku ze zmianą kursu waluty EURO pomiędzy dniem zarachowania na podstawie faktury wg kursu średniego Narodowego Banku Polskiego i dniem faktycznego otrzymania przy zastosowaniu kursu kupna waluty EURO z dnia zapłaty, ogłaszanego przez bank, z którego usług korzystał podatnik, zgodnie z powołanymi przepisami art. 12 ust 2 i ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznając stanowisko w zakresie ustawy o podatku dochodowym od prawnych za prawidłowe orzekł jak w sentencji. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Łódzki Urząd Skarbowy