W związku z otrzymaniem od Spółki zapytania z dnia 20.07.2004r. (wpłynęło do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 20.07.2004r. i uzupełnione w dniu 23... - Interpretacja - US72/ROP1/423/560/04/AW

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.08.2004, sygn. US72/ROP1/423/560/04/AW, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z otrzymaniem od Spółki zapytania z dnia 20.07.2004r. (wpłynęło do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 20.07.2004r. i uzupełnione w dniu 23.07.2004r.) - złożonego w trybie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje co następuje:

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż prowadzi ona działalność usługową w zakresie szeroko rozumianego zarządzania powierzchniami biurowymi, szpitalnymi oraz w zakresie usług gastronomicznych. Efektywność prowadzonej działalności oparta jest w olbrzymiej mierze na czynniku ludzkim. Dlatego też, Spółka wprowadziła w swoim systemie wynagradzania pracowników premie zależne od osiąganych przez poszczególne zespoły czy osoby wyników.

Aktualnie w Spółce występują następujące rodzaje premii: uznaniowe, roczne, zadaniowe i stałe.

Spółka pyta:

1. czy premie roczne winny być zaliczane do kosztów podatkowych roku obrotowego w oparciu o którego wynik są obliczone,

2. czy wyrażenie "określone co do kwoty" oznacza, że dla przyporządkowania kosztu do danego roku obrotowego konieczne jest precyzyjne, co do grosza, wyliczenie tego kosztu

3. w jaki sposób udokumentować wysokość kosztu"?

Kwestię zaliczania wydatków (kosztów) do poszczególnych okresów (lat) podatkowych regulują postanowienia art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54 z 2000r., poz. 654 ze zm.). Stosownie do tego przepisu, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. potrącalne są także koszty uzyskania przychodów poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, ale dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Zatem zgodnie z w/w przepisem nie ma przeszkód, aby dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłacone pracownikom przez pracodawców (w konkretnym przypadku premia roczna odnoszona w ciężar kosztów w wysokości od 8% do 30% tego wynagrodzenia za rok obrotowy) zarachowane było do roku podatkowego, za które to wynagrodzenie przysługuje.

Warunkiem jest jednak, aby podatnik znał w danym roku podatkowym wielkość i rodzaj określonych kwot tego wynagrodzenia (premii) i kwoty te zarachował do tego roku podatkowego, mimo ich faktycznego nie poniesienia w tym roku.

Zatem kwota powinna być jasno określona co do wielkości i powinna wynikać z warunków umowy.

Jednakże w przypadku, gdyby nie było możliwości zarachowania kwot dodatkowego wynagrodzenia do końca danego roku podatkowego do kosztów uzyskania przychodów tego roku, to zgodnie z końcową treścią w/w art. 15 ust. 4 ustawy - podatnik winien wynagrodzenie to zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tego roku, w którym zostało ono faktycznie wypłacone (tj. roku następnego).

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie