Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika ... - Interpretacja - OP/423/357/125/KBU/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.12.2005, sygn. OP/423/357/125/KBU/05, Zachodniopomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że dokonał emisji nowych akcji sprzedając je powyżej ceny nominalnej. Kwota nadwyżki uzyskana ze sprzedaży akcji, zgodnie z art. 396 § 2 Kodeksu spółek handlowych oraz uchwałą zarządu spółki nr 227/A/2005 z dnia 11.08.2005 r. zostanie odniesiona na kapitał zapasowy. Wartość nadwyżki odniesionej na kapitał zapasowy zostanie pomniejszona o koszty emisji.

Wobec powyższego spółka stawia zapytanie, czy zmniejszenie nadwyżki ze sprzedaży akcji ponad wartość nominalną, przelanej na kapitał zapasowy, o koszty emisji akcji nie narusza wyłączenia z opodatkowania przewidzianego w art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że w przedstawionej sytuacji nie zachodzą okoliczności powodujące opodatkowanie nadwyżki ze sprzedaży akcji ponad ich wartość nominalną, gdyż:

  1. Nadwyżka zostanie odniesiona na kapitał zapasowy, więc przychód ten, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest wyłączony z opodatkowania,
  2. Nadwyżka nie zostanie przeznaczona na inny cel niż podwyższenie kapitału i zostanie przypisana spółce, a nie jej akcjonariuszom,
  3. Zmniejszenie kapitału zapasowego o koszty emisji akcji, zgodnie z art. 36 ust. 2b ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.) ma jedynie ewidencyjny (księgowy) charakter i nie narusza substancji majątkowej spółki.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że przedstawione stanowisko jest zgodne z prawem.

Do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie norma prawa podatkowego, zawarta w art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zastosowanie powołanej normy skutkuje dokonaniem oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy, do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

Stosownie do art. 309 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), akcje mogą być obejmowane powyżej wartości nominalnej. Wtedy spółka otrzymuje dodatkową wartość (nadwyżkę), która nazywana jest agio.

Na mocy art. 396 § 2 Kodeksu spółek handlowych, do kapitału zapasowego należy przelewać nadwyżki osiągnięte przy emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej, a pozostałe - po pokryciu kosztów emisji akcji.

W myśl art. 396 § 5 Kodeksu spółek handlowych, o użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga walne zgromadzenie; jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.

Z uchwały zarządu spółki nr 227/A/2005 z dnia 11.08.2005 r., której kserokopię załączono do wniosku, wynika, iż zarząd wystąpi do walnego zgromadzenia o podjęcie uchwały w sprawie użycia kapitału zapasowego na pokrycie kosztów emisji akcji, poniesionych na podwyższenie kapitału zakładowego w wyniku emisji akcji serii B.

Zgodnie z art. 36 ust. 2b ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), koszty emisji akcji poniesione przy powstaniu spółki akcyjnej lub podwyższeniu kapitału zakładowego zmniejszają kapitał zapasowy spółki do wysokości nadwyżki wartości emisji nad wartością nominalną akcji, a pozostała ich część zalicza się do kosztów finansowych.

Zatem, nadwyżka uzyskana przez spółkę za akcje przy ich wydaniu przekazywana jest na kapitał zapasowy. Z tego też kapitału - a więc bez uszczuplania kapitału akcyjnego - spółka może pokryć koszty związane z jego powiększeniem. Powyższe jednak nie powoduje, iż w przypadku pomniejszenia kapitału zapasowego o koszty emisji, będziemy mieli do czynienia z koniecznością opodatkowania kwoty bądź wartości stanowiącej nadwyżkę ponad wartość nominalną akcji w części przeznaczonej na pokrycie kosztów ich emisji.

Wobec powyższego, uzyskanie przez spółkę nadwyżki wynikającej z objęcia akcji powyżej ich wartości nominalnej przelanej na kapitał zapasowy i pomniejszonej o koszty emisji akcji nie narusza wyłączenia z opodatkowania, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, całej tej nadwyżki.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia, tj. 04.01.2006r. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zachodniopomorski Urząd Skarbowy