Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego udzi... - Interpretacja - 1MUS-1471/DPD2/423/111/04/EC

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.06.2004, sygn. 1MUS-1471/DPD2/423/111/04/EC, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego udziela informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawionej w piśmie Spółki z dnia 18 marca 2004 roku.
Pytanie Spółki dotyczy uznania za koszt uzyskania przychodu wydatków ogólnych związanych z funkcjonowaniem osoby prawnej w okresie braku przychodów w związku z prowadzoną działalnością inwestycyjną.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Spółka prowadzi działalność od 2002 r. W latach 2002 i 2003 Spółka nie dokonała żadnej sprzedaży, natomiast rozpoczęła i kontynuowała prowadzenie inwestycji oraz ponosiła koszty ogólnozakładowe takie jak:opłata sądowa za złożenie sprawozdania finansowego, czynsz, opłata za prowadzenie ksiąg rachunkowych. Koszty te nie zostały uznane przez Spółkę za koszty uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia. W 2003 r. Spółka osiągnęła przychód z tytułu "sprzedaży warunków przetargu".W związku z powyższym zdaniem Spółki w/w koszty ogólne poniesione w latach 2002 i 2003 mogą być uznane jako koszty uzyskania przychodu osiągniętego w roku 2003 r.

Zgodnie z art. 15 ust 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54 , poz. 654 ze zm.) "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1."
Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy.

Zgodnie z art 15 ust. 4 wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych " koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione."
Przepis ten ma zastosowanie tylko do kosztów, których poniesienie można bezpośrednio lub pośrednio powiązać z konkretnymi osiąganymi przychodami.

Omawiane wydatki nie stanowią również kosztów wytworzenia prowadzonej inwestycji, bowiem zgodnie z art 16 g ust 4 w/w ustawy do kosztów tych nie zalicza się kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych.
Zatem w przypadku kosztów, których nie można bezpośrednio lub pośrednio wiązać z uzyskanym przychodem, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają one zaliczeniu w koszty uzyskania przychodu z chwilą ich faktycznego poniesienia zgodnie z art 15 ust 1 w/w ustawy.
Tym samym Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela stanowiska Spółki w przedmiotowej sprawie, że w/w koszty poniesione w 2002 r. mogą być uznane jako koszt uzyskania przychodu osiągniętego w 2003 r.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie