POSTANOWIENIE - Interpretacja - OP/423-7/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.10.2005, sygn. OP/423-7/05, Urząd Skarbowy w Wadowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku spółki z o.o. "...." (wpł. 30.08.2005) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego w piśmie L dz. 1049/08/05 z daty wpływu 30.08.2005 r. wynika poniższe:
Firma prowadzi działalność w zakresie produkcji i dystrybucji energii elektrycznej: Około 85% sprzedaży energii pochodzi z zakupu od innego podmiotu. W związku z powyższym firma ponosi koszty przesyłu (opłata stała i zmienna). Koszty przesyłu ponoszone są w danym miesiącu.
Na koszt energii elektrycznej składają się:
- koszt energii elektrycznej zakupionej i wytworzonej we własnym zakresie - koszty dystrybucji energii elektrycznej,
- koszty poniesione, na które składają się
- opłata stała, która nie zależy od ilości zakupionej energii, pobierana w kwocie stałej przez cały rok
- opłata zmienna, która zależy od ilości zakupionej energii

W związku z powyższym Spółka przyjmuje:
1. jako koszt danego okresu rozliczeniowego - opłatę stałą
2. jako koszt przypisany do przychodów, dla których termin płatności przypada na miesiąc następny:
- koszt energii elektrycznej
- koszty dystrybucji energii elektrycznej
- opłatę zmienną, która zależy od ilości zakupionej energii
wyliczone metodą wskaźnikową: przychodów dla których termin płatności przypada na miesiąc następny do przychodów ogółem z tytułu sprzedaży energii elektrycznej.

Spółka wnosi zapytanie, czy wyliczenie kosztów uzyskania przychodów dla energii elektrycznej metodą wskaźnikową, biorąc do jego wyliczenia koszt własny energii zakupionej i wytworzonej przez spółkę, koszty przesyła, koszty poniesione - bez opłaty stałej i kosztów zarządu jest prawidłowe.
Zdaniem Spółki przyjęty sposób wyliczenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży energii elektrycznej, jako iloczyn przychodów z terminem płatności w następnym miesiącu stanowiący % w ogólnej sprzedaży do kosztów własnych jest prawidłowy i zawiera się w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, że stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Prawidłowe ustalenie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Spółkę powinno nastąpić w oparciu o treść przepisu zawartego w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten stanowi, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym (odpowiednio miesiącu) którego dotyczą, t. j. są potrącenne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Dla należytego zinterpretowania przepisów art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, trzeba mieć na uwadze to, że koszty podatkowe związane z działalnością gospodarczą podlegają podziałowi na koszty bezpośrednie i koszty pośrednie. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle powiązane (bezpośrednio) z danymi przychodami. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, charakteryzujące się tym, że nie można ich ściśle powiązać z osiąganymi przychodami, jakkolwiek ich ponoszenie jest niezbędne dla uzyskiwania przychodów. Dla ustalenia momentu potrącania wydatków w ciężar kosztów podatnik powinien rozpoznać sposób powiązania ich z przychodami.
W przypadku kosztów pośrednich uzasadnionym jest odnoszenie ich w koszty uzyskania w momencie ich poniesienia, gdyż nie jest możliwe ustalenie, w którym okresie wystąpi przychód uzasadniający ich potrącenie. Do takich kosztów zalicza się ponoszone przez Spółkę koszty stale niezależne od wysokości oraz terminu osiąganych przychodów t. j. koszty zarządu, koszty sprzedaży oraz wymieniona w pkt 1 postanowienia opłata stała.
Natomiast poniesione wydatki, które można powiązać z przychodami należnymi określonymi w art. 12 ust. 3d ustawy podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodu t. j. w miesiącu, w którym przypada termin płatności, a jeżeli termin płatności nie został określony to w ostatnim dniu miesiąca, w którym wystawiono fakturę. Obejmować one będą koszty zmienne t. j. zakup surowców do produkcji energii, zakup energii w celu odsprzedaży i inne koszty wymienione w pkt 2 niniejszego postanowienia.
W świetle przywołanych przepisów prawa podatkowego tut. organ nie podziela stanowiska Spółki przedstawionego w piśmie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczącej,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowei organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Wadowicach