P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US.III.423/5/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.12.2005, sygn. US.III.423/5/2005, Urząd Skarbowy w Puławach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a §1, §3, §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa /tekst jednolity: Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zmianami/, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia, że stanowisko podatnika w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, dotyczącego możliwości zaliczenia do przychodów wartość zwróconych wierzytelności - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 03.10.2005r Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo - Kredytowa pismem z dnia 28.09.2005r., uzupełnionym o braki formalne dnia 14.10.2005r, sprostowanym dnia 06.12.2005r., zwróciła się z wnioskiem o określenie obowiązków spoczywających na podatniku w przypadku zaistnienia możliwości skutecznego przeprowadzenia egzekucji z majątku dłużnika w jakiś czas po umorzeniu wierzytelności, której możliwość odzyskania poprzednio uznano za bezskuteczną.

Podatnik wskazuje, że przedmiotem jego działalności jest m.in. udzielanie swoim członkom pożyczek i kredytów. Indywidualność sprawy dotyczy części wierzytelności, w stosunku do których zostało wydane postanowienie komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z uwagi na jego bezskuteczność - na podstawie art. 824 § 1 pkt 3 i art. 829 kpc.

Stanowisko podatnika w przedmiocie sprawy wskazuje na możliwość zaliczenia do przychodów wierzytelności uznanych uprzednio jako nieściągalne, w przypadku ich późniejszej skutecznej egzekucji. Czynność zaliczenia odbędzie się w drodze właściwego zwiększenia kwoty przychodów, bez konieczności stosowania szczególnej formy informowania o tym fakcie organów skarbowych.

Zgodnie z dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654. z późn. zm.) przychodami są wartość zwróconych wierzytelności, które uprzednio, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 25 lub 43, zostały odpisane jako nieściągalne lub umorzone i zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Podatnik słusznie formułuje swoje stanowisko w sprawie, zaliczając odzyskane wierzytelności opisane uprzednio jako nieściągalne do przychodów. Powyższa czynność nie wymaga zastosowania szczególnej formy poinformowania o tym fakcie organu podatkowego.

Biorąc pod uwagę fakt, iż we wniosku została poruszona problematyka wymagająca rozstrzygnięcia w ramach przepisów zakresowo i ustawowo odrębnych, interpretacje odnoszące się do pytania nr 1,2 i 3 zostaną wydane w trybie odrębnych postanowień.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach.

Urząd Skarbowy w Puławach