Ustalenie czy dochody (przychody) uzyskane przez Spółkę z planowanego zbycia udziałów w ramach dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, będą... - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4010.311.2023.1.KS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.311.2023.1.KS

Temat interpretacji

Ustalenie czy dochody (przychody) uzyskane przez Spółkę z planowanego zbycia udziałów w ramach dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, będą podlegać zwolnieniu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna  

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy dochody (przychody) uzyskane przez Spółkę z planowanego zbycia udziałów w ramach dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, będą podlegać zwolnieniu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca, A SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA SPÓŁKA KOMANDYTOWO-AKCYJNA z siedzibą w (...) (dalej jako: „ASI”, „Spółka” lub „Wnioskodawca”), jest Alternatywną Spółką Inwestycyjną w rozumieniu ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz.U. z 2021 r. poz. 605 i 1595; dalej: „ustawa o funduszach inwestycyjnych”), będącą polskim rezydentem podatkowym, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”). Spółka jest podatnikiem CIT. Spółka nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest: działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych.

W 2021 roku Spółka objęła udziały w B SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (dalej: „B”) (…) (poprzednia nazwa: C SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ). Udziały te stanowiły ponad 10% udziałów (akcji) w kapitale B przez cały okres ich posiadania i stan taki utrzyma się, aż do momentu ich zbycia. Spółka będzie posiadać te udziały nieprzerwanie przez okres przekraczający dwa lata, aż do momentu ich zbycia.

Umowa inwestycyjna, którą Spółka objęła udziały w B została podpisana 29 marca 2021 roku. Natomiast podwyższenie kapitału w B zostało wpisane do KRS z dniem 24 sierpnia 2021 roku. Od momentu nabycia przedmiotowych udziałów Spółka posiada je w sposób nieprzerwany.

Obecnie, planowane jest przeprowadzenie transakcji polegającej na dobrowolnym umorzeniu należących do Spółki udziałów w B za wynagrodzeniem, tj. w trybie, o którym mowa w art. 199 Kodeksu spółek handlowych z dnia 15 września 2000 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467; dalej: „KSH”). Transakcja będzie przeprowadzona w następujący sposób:

  • Krok 1 – zawarcie warunkowej umowy przedwstępnej

Spółka zawarła z B warunkową, przedwstępną umowę sprzedaży udziałów.

Zgodnie z założeniami przedmiotowej umowy przedwstępnej B zapłaci Spółce zaliczkę na poczet wynagrodzenia, które będzie należne Spółce za sprzedaż udziałów dokonaną wraz z zawarciem umowy przyrzeczonej.

Przedmiotowa zaliczka będzie mieć charakter zwrotny, co oznacza, że jeżeli do zawarcia umowy przyrzeczonej nie dojdzie, Spółka będzie zobowiązana do jej zwrotu na rzecz B.

  • Krok 2 – zawarcie umowy przyrzeczonej

W przypadku ziszczenia się warunków ustalonych w umowie przedwstępnej, dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej. Wraz z zawarciem umowy B zobowiązana będzie do zapłacenia na rzecz Spółki pozostałej kwoty wynagrodzenia za dobrowolne umorzenie udziałów.

Zawarcie umowy przyrzeczonej nastąpi nie wcześniej niż po upływie 2 lat od dnia 24 sierpnia 2021 r. tj. daty zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego w B, na podstawie którego Spółka objęła udziały w B.

Aktualnie oraz na moment zawarcia ww. umowy przyrzeczonej aktywa B nie będą składały się w co najmniej 50%, bezpośrednio lub pośrednio, z nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości.

Pytanie

Czy dochody (przychody) uzyskane przez Spółkę z planowanego zbycia udziałów w ramach dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, będą podlegać zwolnieniu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, dochody (przychody) uzyskane przez Spółkę z planowanego zbycia udziałów w formie dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, będą podlegać zwolnieniu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT wolne od podatku są dochody (przychody) alternatywnych spółek inwestycyjnych uzyskane w roku podatkowym ze zbycia udziałów (akcji), pod warunkiem że alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje), posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Ponadto, zgodnie z art. 17 ust. 10b ustawy o CIT zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 58a, nie stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych ze zbycia udziałów (akcji) w spółce, jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów takiej spółki, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości. Przepis art. 3 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Analiza powyższych przepisów, prowadzi do wniosku, że o możliwości zastosowania powyższego zwolnienia przesądza łączne spełnienie następujących warunków:

1)alternatywna spółka inwestycyjna dokonuje zbycia udziałów (akcji),

2)alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje), posiada przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane, nieprzerwanie przez okres dwóch lat,

3)nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, nie stanowią, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 50% wartości aktywów spółki, której udziały są zbywane.

Według Wnioskodawcy, na gruncie opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, wszystkie ww. warunki będą spełnione.

ad 1.

Wnioskodawca posiada status alternatywnej spółki inwestycyjnej. Może zatem podlegać przedmiotowemu zwolnieniu. Jednocześnie w ramach planowanej transakcji Wnioskodawca dokona zbycia udziałów.

Zdaniem Spółki, bez znaczenia dla możliwości zastosowania przedmiotowego zwolnienia jest okoliczność, że zbycie udziałów dokonane zostanie w ramach dobrowolnego ich umorzenia za wynagrodzeniem. Skutkiem czynności dokonanej w tej formie jest bowiem również zbycie udziałów, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT.

W przepisie tym wskazano bowiem jedynie, że zwolnione są dochody ze zbycia udziałów. Ustawodawca nie ogranicza tutaj jednocześnie zbycia do jego konkretnych rodzajów (np. sprzedaży). W konsekwencji w ocenie Wnioskodawcy również zbycie udziałów w celu umorzenia powinno mieścić się w zakresie przedmiotowego zwolnienia.

To, że w ramach dobrowolnego umorzenia udziałów dochodzi do zbycia udziałów wynika już z samego brzmienia przepisu konstytuującego instytucję dobrowolnego umorzenia udziałów, tj. art. 199 § 1 KSH, zgodnie z którym udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe).

Również w doktrynie prawa handlowego podkreśla się, że w ramach dobrowolnego umorzenia udziałów dochodzi do ich zbycia:

  • „Umorzenie dobrowolne zostało określone jako dokonywane za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (na przykład sprzedaż, darowizna). W rzeczywistości więc nie chodzi tu w pierwszym rzędzie o umorzenie, ale o czynność prawną nabycia udziału przez spółkę w celu umorzenia” (Komentarz do art. 199 KSH pod red. A. Kidyba),
  • „Aby umorzenie dobrowolne doszło do skutku spółka musi nabyć od wspólnika udziały podlegające umorzeniu” (Komentarz do art. 199 KSH pod red. Z. Jara).

Takie rozumienie transakcji dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem jest również respektowane na gruncie podatków dochodowych i znajduje potwierdzenie w orzecznictwie. Przykładowo można wskazać na wyrok WSA w Szczecinie z dnia 29 października 2019 roku, sygn. akt I SA/Sz 468/19, w którym Sąd wskazał: „Wyjaśnić przy tym należy, że dobrowolne umorzenie udziałów polega na nabyciu tych udziałów przez spółkę od udziałowca, a następnie ich umorzenie przez samą spółkę. Inaczej zatem niż przy umorzeniu przymusowym i umownym, nie dochodzi tutaj bowiem do bezpośredniego umorzenia udziałów, pierwszą bowiem czynnością jest nabycie przez spółkę od udziałowca jego udziałów. W konsekwencji tego, dobrowolne umorzenie udziałów w zamian za wypłacone udziałowcowi wynagrodzenie, stanowi na gruncie podatku dochodowego jako odpłatne zbycie udziałów”.

Podkreślenia przy tym wymaga, że rozumowanie zaprezentowane w tym wyroku zostało potwierdzone orzeczeniem NSA z dnia 7 października 2022 roku, sygn. akt II FSK 225/20, którym wyrok ten utrzymano w mocy.

Jednocześnie należy wskazać, że zaprezentowane powyżej rozumowanie jest również zbieżne z interpretacjami wydawanymi przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Przykładowo można wskazać na interpretację z dnia z dnia 28 marca 2019 r. nr 0112-KDIL3-3.4011.61.2019.1.AA, w której wskazano, że: „Z przywołanego przepisu wynika, że umorzenie udziałów, co do zasady, odbywa się za wynagrodzeniem. Tryb umorzenia ma istotne znaczenie dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Na gruncie tego podatku umorzenie dobrowolne i przymusowe (w tym automatyczne) traktowane są zgoła odmiennie. W przypadku umorzenia dobrowolnego udziałów dochodzi najpierw do zbycia tych udziałów przez udziałowca - w takim przypadku następuje nabycie udziałów przez spółkę - a dopiero w drugiej kolejności do ich umorzenia przez spółkę. Umorzenie nastąpi w przyszłości. Zatem w przypadku umorzenia dobrowolnego dochodzi do nabycia udziałów przez spółkę i odrębnie do ich umorzenia - w dwóch etapach działań. Chodzi więc o rodzaj transakcji, czynność prawną, która jest podstawą umorzenia dobrowolnego. Należy podkreślić, że z dobrowolnym umorzeniem udziałów mamy do czynienia wówczas, gdy wspólnik spółki wyrazi zgodę na umorzenie jego udziałów, a ponadto spółka ta nabędzie od wspólnika jego udziały (…). Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz przytoczone regulacje prawne, należy stwierdzić, że przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia udziałów przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki celem ich umorzenia (tzw. umorzenie dobrowolne) stanowi przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów”

Podobnie wskazano również, np. w interpretacji z dnia 26 kwietnia 2022 roku, nr 0113-KDIPT2-3.4011.1159.2021.2.MS: „Umorzenie dobrowolne dokonywane jest za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę. W rzeczywistości więc nie chodzi w takiej sytuacji w pierwszym rzędzie o umorzenie, ale o czynność prawną nabycia udziału przez spółkę w celu umorzenia (art. 200 Kodeksu spółek handlowych)”.

Wymaga również wskazania, że także w ustawie o CIT podkreśla się, iż w przypadku dobrowolnego umorzenia udziałów w pierwszej kolejności dochodzi do zbycia tych udziałów. Zgodnie bowiem z art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT za przychody z zysków kapitałowych uważa się m.in przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej w tym przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia.

Ponadto, w ocenie Wnioskodawcy, nieprzypadkowo w ww. przepisie wprowadzającym zwolnienie dla alternatywnych spółek inwestycyjnych mowa jest nie tylko o dochodach, ale również o przychodach ze zbycia udziałów. W przypadku bowiem zbycia udziałów w celu umorzenia podstawą opodatkowania jest przychód (pomniejszony o ewentualne wydatki na objęcie udziałów), a nie dochód tak jak ma to miejsce w przypadku standardowej sprzedaży udziałów. Również ten aspekt potwierdza zatem, że przedmiotowy przepis obejmuje także sytuację umorzenia udziałów za wynagrodzeniem.

W związku z powyższym, skoro spółka posiada status alternatywnej spółki inwestycyjnej w rozumieniu przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych, a w ramach planowanej transakcji umorzenia udziałów za wynagrodzeniem dojdzie do zbycia tych udziałów, to zdaniem Wnioskodawcy spełniona będzie pierwsza z przesłanek zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT.

ad 2.

Drugą z przesłanek zastosowania przedmiotowego zwolnienia jest wymóg, aby alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje), posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Przenosząc to na grunt opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego należy wskazać, że:

  • nabycie przez Spółkę udziałów w B nastąpiło z dniem wpisu do KRS, tj. z dniem 24 sierpnia 2021 roku,
  • zawarcie umowy przyrzeczonej umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, w ramach której dojdzie do zbycia przedmiotowych udziałów, nastąpi nie wcześniej niż po upływie 2 lat od dnia 24 sierpnia 2021 r.,
  • pomiędzy datą nabycia udziałów, a momentem ich zbycia Spółka posiada i będzie posiadać przedmiotowe udziały w sposób nieprzerwany,
  •  przez cały okres posiadania przez Spółkę przedmiotowych udziałów stanowią one i będą stanowić nie mniej niż 5% udziałów w kapitale B.

W związku z powyższym należy wskazać, że na moment zbycia przedmiotowych udziałów spełniony będzie drugi warunek do zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT, tj. Spółka będzie posiadać nie mniej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

ad 3.

Trzecia z przesłanek zastosowania przedmiotowego zwolnienia ma charakter negatywny i odnosi się do struktury aktywów posiadanych przez podmiot dokonujący zbycia udziałów. Mianowicie, aby zastosowanie tego zwolnienia było możliwe, nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, nie mogą stanowić, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 50% wartości aktywów spółki, której udziały są zbywane.

W tym zakresie Wnioskodawca przedstawił informację w opisie zdarzenia przyszłego, wskazując, nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, nie stanowią, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 50% wartości aktywów B. Stan ten nie ulegnie zmianie co najmniej do czasu zbycia udziałów.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że spełniona została również ta przesłanka zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, dochód (przychód) uzyskany przez Spółkę, w związku z planowanym zbyciem udziałów w formie dobrowolnego umorzenia za wynagrodzeniem, będzie podlegał zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT, gdyż spełnione zostaną wszystkie przesłanki warunkujące zastosowanie tego zwolnienia, tj.:

1)Spółka posiada status alternatywnej spółki inwestycyjnej w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych, a w ramach planowanej transakcji dojdzie do zbycia posiadanych przez nią udziałów,

2)przed dokonaniem zbycia udziałów Spółka będzie posiadać te udziały przez okres przekraczający dwa lata, przy czym przez cały ten okres zbywane udziały stanowiły co najmniej 5% udziałów w kapitale spółki, która je nabędzie,

3)nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, nie stanowią, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 50% wartości aktywów B.

Tym samym, po dokonaniu planowanego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, Spółka będzie uprawniona do zastosowania przedmiotowego zwolnienia do dochodu (przychodu) uzyskanego z tytułu tej transakcji.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 poz. 2587, dalej: ustawa o pdop):

wolne od podatku są dochody (przychody) alternatywnych spółek inwestycyjnych uzyskane w roku podatkowym ze zbycia udziałów (akcji), pod warunkiem że alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje), posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 5 % udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Na podstawie art. 4a pkt 30 ustawy o pdop:

ilekroć w ustawie jest mowa o ustawie o funduszach inwestycyjnych – oznacza to ustawę z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 1523, 1488, 1933 i 2185);

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (t. j. Dz. U z 2023 poz. 681 ze zm., dalej: u.o.f):

fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.

W myśl art. 3 ust. 4 u. o.f.:

Fundusz inwestycyjny może prowadzić działalność jako:

1) fundusz inwestycyjny otwarty;

2) alternatywny fundusz inwestycyjny: specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty albo fundusz inwestycyjny zamknięty.

Natomiast zgodnie z art. 8a ust. 1 u.o.f:

Alternatywna spółka inwestycyjna jest alternatywnym funduszem inwestycyjnym, innym niż określony w art. 3 ust. 4 pkt 2.

Stosownie do art. 8a ust. 2 ww. ustawy:

Alternatywna spółka inwestycyjna może prowadzić działalność w formie:

1)spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej albo spółki europejskiej;

2)spółki komandytowej albo spółki komandytowo-akcyjnej, w których jedynym komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna albo spółka europejska.

W myśl art. 8a ust. 3 u.o.f.:

wyłącznym przedmiotem działalności alternatywnej spółki inwestycyjnej, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie, jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną.

Zgodnie z art. 4a ust. 30a ustawy o pdop:

Ilekroć w ustawie jest mowa o alternatywnej spółce inwestycyjnej – oznacza to alternatywną spółkę inwestycyjną w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Z art. 4a pkt 16 ustawy o pdop wynika, że:

ilekroć w ustawie jest mowa o udziale (akcji) - oznacza to również ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3;

Z kolei zgodnie z art. 4a pkt 21 ustawy o pdop:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to:

a) spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b) spółkę kapitałową w organizacji,

c) spółki, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 1a, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d) spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;

Umorzenie udziałów zostało uregulowane w przepisie art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm., dalej: „KSH”).

Zgodnie z art. 199 § 1 tej ustawy:

Udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki.

Kodeks spółek handlowych przewiduje trzy metody umorzenia udziałów:

  • umorzenie dobrowolne – polegające na nabyciu przez spółkę od wspólnika własnych udziałów celem ich umorzenia i następnym umorzeniu tych udziałów,
  • umorzenia przymusowe – przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki. W przypadku umorzenia przymusowego nie dochodzi do zbycia udziałów przez wspólnika na rzecz spółki,
  • umorzenie automatyczne – udział ulega umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników – stosuje się wówczas przepisy o umorzeniu przymusowym.

Umorzenie udziałów, co do zasady, odbywa się za wynagrodzeniem. Jednak w ramach umorzenia dobrowolnego dopuszcza się umorzenie nieodpłatne. W przypadku umorzenia dobrowolnego udziałów dochodzi najpierw do zbycia tych udziałów przez udziałowca – w takim przypadku następuje nabycie udziałów przez spółkę – a dopiero w drugiej kolejności do ich umorzenia przez spółkę. Umorzenie nastąpi w przyszłości. Zatem w przypadku umorzenia dobrowolnego dochodzi do nabycia udziałów przez spółkę i odrębnie do ich umorzenia – w dwóch etapach działań.

Zatem, przez „zbycie udziałów”, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o pdop, należy rozumieć dokonywanie czynności prawnych, na podstawie których następuje przeniesienie własności udziałów.

Stosując literalną wykładnię art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o pdop i powyższe wyjaśnienia Organu należy stwierdzić, że opisana we wniosku transakcja polegająca na dobrowolnym umorzeniu udziałów stanowi zbycie udziałów. Należy podkreślić, że zbycie to nie tylko sprzedaż – jest to pojęcie zdecydowanie szersze w którym sprzedaż się zawiera.

Niemniej jednak pamiętać należy, że w przypadku wszelkich ulg i zwolnień niezbędna jest ścisła literalna wykładnia przepisów, która nie może uprawniać do nieuzasadnionego rozszerzenia zakresu ich obowiązywania.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że są Państwo Alternatywną Spółką Inwestycyjną w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będącą polskim rezydentem podatkowym, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka jest podatnikiem CIT. Spółka nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest: działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych.

W 2021 roku Spółka objęła udziały w B SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (B). Udziały te stanowiły ponad 10% udziałów (akcji) w kapitale B przez cały okres ich posiadania i stan taki utrzyma się, aż do momentu ich zbycia. Spółka będzie posiadać te udziały nieprzerwanie przez okres przekraczający dwa lata, aż do momentu ich zbycia.

Umowa inwestycyjna, którą Spółka objęła udziały w B została podpisana 29 marca 2021 roku. Natomiast podwyższenie kapitału w B zostało wpisane do KRS z dniem 24 sierpnia 2021 roku. Od momentu nabycia przedmiotowych udziałów Spółka posiada je w sposób nieprzerwany.

Obecnie, planowane jest przeprowadzenie transakcji polegającej na dobrowolnym umorzeniu należących do Spółki udziałów w B za wynagrodzeniem, tj. w trybie, o którym mowa w art. 199 Kodeksu spółek handlowych z dnia 15 września 2000 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1467; dalej: „KSH”).

Zawarcie umowy przyrzeczonej nastąpi nie wcześniej niż po upływie 2 lat od dnia 24 sierpnia 2021 r. tj. daty zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego w B, na podstawie którego Spółka objęła udziały w B.

Aktualnie oraz na moment zawarcia ww. umowy przyrzeczonej aktywa B nie będą składały się w co najmniej 50%, bezpośrednio lub pośrednio, z nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ustalenie, czy dochody (przychody) uzyskane przez Spółkę z planowanego zbycia udziałów w ramach dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, będą podlegać zwolnieniu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o pdop.

Odnosząc wskazane wyżej przepisy prawa na grunt Państwa sprawy wskazać należy, że z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o pdop wynika, że aby mogli Państwo, jako alternatywna spółka inwestycyjna, skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisu, muszą Państwo spełnić określone wymogi dotyczące liczby udziałów i czasu ich posiadania. Zwolnieniu podlegają bowiem dochody (przychody) alternatywnych spółek inwestycyjnych pochodzące w danym roku podatkowym ze zbycia udziałów (akcji), pod warunkiem, że alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje):

  • posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane,
  • posiadała te udziały nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Z opisu sprawy wynika, że wszystkie powyższe warunki zostały przez Państwa spełnione: posiadają Państwo status alternatywnej spółki inwestycyjnej, dokonują Państwo zbycia udziałów, przed dniem zbycia udziałów stanowiły one ponad 10% udziałów w kapitale spółki, której udziały Państwo zbywają, udziały te były w Państwa posiadaniu przed dniem zbycia nieprzerwanie przez okres przekraczający 2 lata, a ponadto aktywa spółki, której udziały Państwo zbywają nie będą składały się w co najmniej 50%, bezpośrednio lub pośrednio, z nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości.

W świetle powyższego, Państwa stanowisko zgodnie z którym dochody (przychody) uzyskane przez Spółkę z planowanego zbycia udziałów w formie dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, będą podlegać zwolnieniu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT - jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wskazać należy, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z tym, wydana interpretacja dotyczy tylko kwestii będącej przedmiotem wniosku (Państwa pytania). Inne kwestie wynikające z opisu sprawy lub własnego stanowiska nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo odnosząc się do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych i wyroków sądów administracyjnych, wskazać należy, że dotyczą one konkretnych, indywidualnych spraw podatnika. Zostały wydane w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Nie mogą one zatem przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego oraz muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) albo

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).