Opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki partnerskiej uzyskanych, po śmierci wspólnika. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.966.2022.1.KKA

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 13 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.966.2022.1.KKA

Temat interpretacji

Opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki partnerskiej uzyskanych, po śmierci wspólnika.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki partnerskiej uzyskanych po śmierci wspólnika.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki partnerskiej, w której posiada 50% udziałów (wkładów). Pozostałe 50% udziałów (wkładów) posiadała druga wspólniczka, która zmarła 8 stycznia 2022 r. 10 lutego 2022 r. przed notariuszem został sporządzony akt notarialny poświadczenia dziedziczenia, zgodnie z którym spadek po zmarłej wspólniczce nabyli po ½ części mąż i córka zmarłej wspólniczki. Wnioskodawca nie jest spokrewniony ze zmarłą wspólniczką, ani nie należy do kręgu jej spadkobierców.

Od momentu zawiązania spółki partnerskiej w dniu 5 września 2001 r. Wnioskodawca, jak i  zmarła wspólniczka posiadali po 50% udziałów (wnieśli po 50% wkładów) w spółce. Zgodnie z § 11 umowy spółki partnerskiej, wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach proporcjonalnie do wniesionych wkładów, tj. po 50%.

Żaden ze spadkobierców zmarłej wspólniczki nie posiada uprawnień do wykonywania wolnego zawodu lekarza i nie może wstąpić do spółki, jako wspólnik.

Zdarzenia gospodarcze dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej ewidencjonowane są przez Wnioskodawcę w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Podatek dochodowy Wnioskodawca płaci według stawki liniowej – 19%. Spółka partnerska zostanie zlikwidowana po rozpoczęciu i przeprowadzeniu likwidacji.

Pytanie

Czy prawidłowym jest opodatkowanie przez Wnioskodawcę podatkiem dochodowym od osób fizycznych 50% dochodu uzyskiwanego ze spółki partnerskiej, również po śmierci zmarłej wspólniczki?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z definicja zawartą w art. 86 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, spółką partnerską jest spółka osobowa utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Spółka partnerska, jako osobowa spółka prawa handlowego nie posiada zdolności prawnej. Tym samym, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy tej spółki, a nie spółka.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej: K.c.”), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi czwartej Kodeksu – Spadki.

Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osoba, jak również prawa, które z chwila jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależne od tego, czy są one spadkobiercami (art. 922 § 2 K.c.).

W myśl art. 924 K.c., spadek otwiera się z chwila śmierci spadkodawcy.

Natomiast, stosownie do przepisu art. 925  K.c., spadkobierca nabywa spadek z chwila otwarcia spadku.

Notariusz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia (art. 1025 § 1 zdanie drugie K.c.).

W świetle cytowanych powyżej przepisów, spadek zostaje nabyty w drodze spadkobrania z dniem śmierci spadkodawcy. Nabycie spadku następuje automatycznie, z mocy ustawy. Od chwili otwarcia spadku spadkobiercy mogą samodzielnie objąć spadek we władanie. Sporządzony przez notariusza akt poświadczenia dziedziczenia potwierdza nabycie spadku przez spadkobierców i ma jedynie znaczenie deklaratoryjne. Zatem, z dniem śmierci wspólniczki spółki partnerskiej jej spadkobiercy nabyli spadek, co oznacza że, zostali właścicielami udziałów w spółce partnerskiej.

Dochód wspólników z udziału w spółce partnerskiej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, ze prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Wobec powyższego, do momentu wykreślenia spółki partnerskiej z rejestru, Wnioskodawca będący wspólnikiem tej spółki powinien rozliczać uzyskane przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów, zgodnie z ww. art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. proporcjonalnie do posiadanych udziałów w tej spółce, czyli w 50%.

Takie samo stanowisko dotyczące wspólników spółki jawnej, w podobnym stanie faktycznym, potwierdzone zostało w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 marca 2014 r., sygn. IBPBI/1/415-1291/13/AB.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji stwierdzamy, że dotyczy ona indywidualnej sprawy i nie jest wiążąca dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem  stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.