Określenie stawki ryczałtu. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.831.2023.2.RK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.831.2023.2.RK

Temat interpretacji

Określenie stawki ryczałtu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 16 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 29 grudnia 2023 r. (wpływ 29 grudnia 2023 r.) i z 4 stycznia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą, która została założona 1 sierpnia 2023 r. i opodatkowana jest 12% ryczałtem ewidencjonowanym. Przeważającym rodzajem działalności jest PKD 62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej są usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych sklasyfikowane według Głównego Urzędu Statystycznego, jako PKWiU 62.01.12.0.

Firma zajmuje się świadczeniem usług konsultingu SAP, co oznacza wdrażanie systemu lub jego elementów oraz wprowadzanie zmian konfiguracyjnych, celem dostosowania systemu do wymagań klienta lub obowiązujących przepisów. Firma wykonuje usługi związane z systemami IT, w szczególności usługi o charakterze kontroli projektów, wywiadu, analizy, szkoleń, testów oraz projektowania i wdrażania systemów komputerowych.

Zakres świadczonych usług jest wyodrębniony następująco:

·doradztwo w zakresie procesów biznesowych w danym obszarze, analiza wymagań i projektowanie rozwiązań - jest to weryfikacja dokumentacji dotyczącej procesów biznesowych, rozmowy z przyszłymi użytkownikami systemu w celu uzyskania informacji o procesach, projektowanie koncepcyjne działania systemu oraz jego funkcjonalności;

·konfiguracja systemu SAP, prowadzenie testów jednostkowych/integracyjnych/ akceptacyjnych i wsparcie po starcie produkcyjnym - jest to dostosowanie systemu do wymagań Klienta, jako konsultant w ramach istniejących już rozwiązań wewnątrzsystemowych bez tworzenia oprogramowania lub prac wymagających programowania;

·przygotowanie i prowadzenie szkoleń dla użytkowników;

·udział w migracji danych - jest to kontrola i weryfikacja danych eksportowanych i importowanych do systemu;

·współpraca z konsultantami z innych obszarów funkcjonalnych;

·zarządzanie projektem - jest to dysponowanie zadań dla członków zespołu i weryfikacja bieżącego stanu pracy zespołu.

Wszystkie wymienione wyżej usługi są sklasyfikowane według PKWiU 62.01.12.0. Usługi te nie są związane z programowaniem, wytwarzaniem oprogramowania, rozwojem oprogramowania lub doradztwem w zakresie oprogramowania.

W żadnym z powyższych przypadków opisu świadczonych usług efektem nie jest oprogramowanie oraz w ramach świadczonych usług nie jest wykonywana (ani również wymagana) praca programistyczna (programowanie).

W 2023 r. spodziewany przychód z działalności gospodarczej nie przekroczy kwoty 2 000 000 euro. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Firma nie będzie wykonywała, ani nie wykonuje usług na rzecz byłego pracodawcy. Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. h) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Firma uzyskuje dochody jedynie ze wskazanej działalności gospodarczej w ramach PKWiU 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Usługi związane są z rozwojem systemu SAP i nie są związane w żaden sposób z rozwojem oprogramowania lub usługami związanymi z oprogramowaniem.

Firma nie uzyskuje (i nie uzyska) przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

Firma nie uzyskuje (i nie uzyska) przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Wykonywane przez Pana czynności to w głównej mierze prace związane z system SAP, który jest zintegrowanym systemem komputerowym, a nie oprogramowaniem lub programem, który wymaga skonfigurowania zgodnie z wymaganiami klienta. Czynności te różnią się w zależności od konkretnego projektu klienta i mogą obejmować wszystkie poniższe, niektóre lub jedną czynność w ramach współpracy.

Sama konfiguracja to etap wielokrokowy polegający na dostosowaniu istniejących funkcjonalności do siebie, żeby system spełniał założenia i był możliwy do pracy tak, jak życzy sobie tego klient.

Poza pracą w systemie SAP przygotowuje Pan także dokumentację projektową m.in. tekstową lub graficzną (w formie prezentacji slajdów), analizę procesów biznesowych klienta oraz sprawuje kontrolę nad wytworzoną własną dokumentacją, żeby była jak najbardziej aktualna. Czynności polegają na: weryfikacji wymagań klienta, które są spisane przez Pana lub razem z klientem papierowo lub elektronicznie w formie tekstu i/lub prezentacji, czy są możliwe do spełnienia przez system, czy wymaganiom będą odpowiadać funkcjonalności w systemie; omówieniu słownie na żywo lub na odległość istniejących procesów biznesowych w firmie i dostosowaniu ich na papierze lub w formie rysunku (także elektronicznie w formie tekstu) do obsługi w systemie konfiguracji systemu SAP, która polega na dostosowaniu istniejących rozwiązań do wcześniej ustalonych wymagań klienta. Jest to ustawianie opcji systemowych SAP w odpowiedni sposób, aby spełnić przedłożone założenia biznesowe. Służą do tego konkretne funkcjonalności, nazywane ustawieniami lub potocznie konfiguracją, istniejące standardowo od początku w zintegrowanym systemie informatycznym SAP, aby dostosowywać system w dowolny sposób do różnych wymagań klientów; prowadzeniu szkoleń z użytkownikami, którzy uczą się nowego systemu w celu przedstawienia im możliwości, jak korzystać z systemu krok po kroku i omówienia tego co zostało w nim skonfigurowane w ramach ustaleń. Prezentacja możliwości systemu na projektorze oraz omówienie ustaleń dla odbiorców szkolenia; prowadzenie testów z użytkownikami, czyli oferowanie pomocy i wsparcia podczas samodzielnego przechodzenia przez funkcjonalności systemowe, odpowiadanie na pytania użytkowników o możliwości i działanie systemu.

Udział w migracji danych polega na przekazaniu za pomocą e-maila lub na spotkaniu informacji w celu przygotowania danych przez klienta doimportowania/wgrania do systemu lub za pomocą standardowych możliwości systemu. Późniejszy nadzór i weryfikacja, czy dane są odpowiednie, tj. czy pasują strukturą i swoim układem do tego co może istnieć w systemie.

Czynności/zadania, jakie wykonuje Pan w ramach świadczonych usług, to:

·doradztwo w zakresie procesów biznesowych w danym obszarze, analiza wymagań i projektowanie rozwiązań - omówienie procesów biznesowych zachodzących w firmie z klientem i weryfikacja tego, czy wymagania przedstawione przez klienta są możliwe do spełnienia przez system. Po ustaleniach ustnych lub zdalnych, jakie konkretne wymagania ma spełnić system zostają one projektowane, czyli tworzony jest dokument w formie pisemnej w dowolnym edytorze tekstu dostępnym dla każdego na komputerze i w szczególnych przypadkach także prezentacja ze slajdami tekstowymi, również tworzona w edytorze prezentacji dostarczanym na komputerze. Taki format tekstowy zawiera również tabelę oraz listy przedstawiające możliwe/prawdopodobne wartości tekstowe i liczbowe rozwiązania systemowego, które ma docelowo istnieć. W ramach tej usługi nie zostaje wytworzone oprogramowanie - jest to jedynie standardowy opis tekstowy lub ilustracja slajdowa procesów firmy z dodatkowymi tabelami oraz listami;

·konfiguracja systemu SAP - usługa konfiguracji systemu polega na dostosowaniu istniejących możliwości zintegrowanego systemu informatycznego SAP do tego, czego oczekuje klient. Jest to praca z ustawieniami systemu, a więc odpowiednie ustawienie opcji systemowych według wymagań klienta w ramach dostępnych w systemie funkcjonalności, odpowiadających wspomnianym wcześniej opcjom. Każda funkcjonalność systemu, w celu dostosowania do konkretnego działania potrzebuje ustawienia opcji lub kilku opcji. Konfiguracja jest pracą z istniejącymi już opcjami systemowymi zintegrowanego systemu informatycznego SAP niemająca odzwierciedlenia w tworzeniu oprogramowania lub pisaniu kodu źródłowego. W ramach konfiguracji nie ma Pan dostępu oraz autoryzacji do jakiejkolwiek widoczności kodu źródłowego, co by mogło skutkować tworzeniem oprogramowania. Skutkiem prac konfiguracyjnych jest takie ustawienie funkcjonalności systemu SAP za pomocą dostępnych opcji, aby można było korzystać z systemu swobodnie i w ramach założonych wcześniej wymagań przez klienta. Ustawienia są możliwe do wykonania tylko w zintegrowanym systemie SAP, do którego dostęp jest przekazywany przez każdego klienta, ponieważ każdy klient posiada swój własny zintegrowany system informatyczny. Dlatego praca odbywa się na systemie informatycznym SAP dostarczanym przez klienta. Efektem usługi jest poprawnie skonfigurowana funkcjonalność systemu według założeń klienta, bez ingerencji w kod źródłowy oraz bez wytwarzania jakiegokolwiek oprogramowania;

·prowadzenie testów jednostkowych/integracyjnych/akceptacyjnych i wsparcie po starcie produkcyjnym - w ramach tej usługi obywa się jedno lub seria spotkań z użytkownikami w celu pomocy i przewodnictwa po systemie w ramach testów, na których użytkownicy uczą się pracy z systemem i zapoznają się z jego możliwościami. W tym wypadku do testowania wykorzystywany jest również przygotowany i dostosowany wcześniej system informatyczny SAP. Użytkownicy przechodzą po kolei kroki w systemie samodzielnie, aby zrozumieć proces przeniesiony z procesu napisanego na papierze lub w edytorze tekstowym do systemu SAP. Wsparcie po starcie produkcyjnym to również pomoc merytoryczna zapewniona przez Pana, najczęściej w formie pisemnej w edytorze tekstu, np. Word lub bezpośrednio w e-mailu. Efektem usługi jest zakończone spotkanie z użytkownikami oraz ich wsparcie ekspercką wiedzą o systemie SAP;

·przygotowanie i prowadzenie szkoleń dla użytkowników W ramach usługi przygotowywane są scenariusze do szkolenia użytkowników w edytorze tekstu w formie tabeli. Zawierają one dane systemowe oraz kroki, które należy wykonać, aby przejść proces lub wykonać funkcjonalność w systemie SAP. Na spotkaniu z użytkownikami prezentowana jest zawartość dokumentu oraz system SAP dostarczony przez klienta w celu zapoznania się z jego wyglądem i możliwościami. Każdy z użytkowników również korzysta z tego samego systemu SAP i na bieżąco podążając za Pana krokami w systemie, samodzielnie wykonuje te same operacje. Efektem usługi jest spotkanie z użytkownikami i prezentacja wykonanych konfiguracji systemu SAP lub przejście przez system SAP kolejno klikając w różne jego funkcje;

·udział w migracji danych - w ramach usługi zbiera Pan informacje mailowo lub telefonicznie od klienta, jakie dane są wymagane do wgrania/importu do systemu, jakie dane są obecnie użytkowane, jakie dane są archiwalne i czy jest konieczność ich importu do systemu SAP. Przekazuje Pan klientowi informacje o tym, jakie dane są możliwe do importowania oraz oczekuje Pan otrzymania przygotowanych danych do wgrania do systemu. Weryfikuje Pan dane, jeśli są niespójne i nie posiadają całościowo jednolitego formatu. Wgrywanie danych do systemu odbywa się za pomocą istniejącej funkcjonalności systemu SAP i nie jest wymagane do tego osobne oprogramowanie. Polega to jedynie na wyborze pliku/danych, które system ma za zadanie zaimportować oraz uruchomieniu funkcjonalności, najlepiej obrazując działa to na zasadzie załącznika - po wyborze konkretnego elementu należy załącznik przesłać/zapisać - tak samo wygląda to w przypadku importu danych do systemu SAP. Efektem usługi jest weryfikacja danych od klienta oraz ich import za pomocą systemu SAP;

·współpraca z konsultantami z innych obszarów funkcjonalnych - kontakt mailowy, telefoniczny lub personalny z innymi osobami zajmującymi się pracą w projekcie, najczęściej są to osoby, które również konfigurują system SAP. Wymiana informacji projektowych oraz ewentualna pomoc merytoryczna dla założeń biznesowych dla systemu SAP, jeśli jest taka wymagana;

·zarządzanie projektem usługa polegająca na weryfikacji koncepcji biznesowej, weryfikacji planów testów, weryfikacji planów szkoleń, sprawdzeniem diagramów procesów biznesowych. Jest to głównie praca z edytorem tekstu i opiniowanie dokumentacji, jej korekta i edycja. W ramach usługi nie występuje zarządzanie rozumiane w zakresie zarządzania ludzkiego lub zarządzania pracą innej osoby, usługa jest dedykowana pracom związanym z dokumentacją projektową.

Do wykonywanej działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W piśmie z 29 grudnia 2023 r. i 4 stycznia 2024 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku doprecyzował Pan opis wskazując, że od 1 sierpnia 2023 r. prowadzi Pan działalność tylko i wyłącznie dla jednego podmiotu z ustalonym zakresem obowiązków:

·doradztwo w zakresie procesów biznesowych w danym obszarze, analiza wymagań i projektowanie rozwiązań - omówienie procesów biznesowych zachodzących w firmie z klientem i weryfikacja tego, czy wymagania przedstawione przez klienta są możliwe do spełnienia przez system. Po ustaleniach ustnych lub zdalnych, jakie konkretne wymagania ma spełnić system zostają one projektowane, czyli tworzony jest dokument w formie pisemnej w dowolnym edytorze tekstu dostępnym dla każdego na komputerze i w szczególnych przypadkach także prezentacja ze slajdami tekstowymi, również tworzona w edytorze prezentacji dostarczanym na komputerze. Taki format tekstowy zawiera również tabelę oraz listy przedstawiające możliwe/prawdopodobne wartości tekstowe i liczbowe rozwiązania systemowego, które ma docelowo istnieć. W ramach tej usługi nie zostaje wytworzone oprogramowanie - jest to jedynie standardowy opis tekstowy lub ilustracja slajdowa procesów firmy z dodatkowymi tabelami oraz listami;

·konfiguracja systemu SAP, prowadzenie testów jednostkowych/integracyjnych/ akceptacyjnych i wsparcie po starcie produkcyjnym - usługa konfiguracji systemu polega na dostosowaniu istniejących możliwości zintegrowanego systemu informatycznego SAP do tego, czego oczekuje klient. Jest to praca z ustawieniami systemu, a więc odpowiednie ustawienie opcji systemowych według wymagań klienta w ramach dostępnych w systemie funkcjonalności, odpowiadających wspomnianym wcześniej opcjom. Każda funkcjonalność systemu, w celu dostosowania do konkretnego działania potrzebuje ustawienia opcji lub kilku opcji. Konfiguracja jest pracą z istniejącymi już opcjami systemowymi zintegrowanego systemu informatycznego SAP niemająca odzwierciedlenia w tworzeniu oprogramowania lub pisaniu kodu źródłowego. Skutkiem prac konfiguracyjnych jest takie ustawienie funkcjonalności systemu SAP za pomocą dostępnych opcji, aby można było korzystać z systemu swobodnie i w ramach założonych wcześniej wymagań przez klienta. Ustawienia są możliwe do wykonania tylko w zintegrowanym systemie SAP, do którego dostęp jest przekazywany przez każdego klienta, ponieważ każdy klient posiada swój własny zintegrowany system informatyczny. Dlatego praca odbywa się na systemie informatycznym SAP dostarczanym przez klienta. Efektem usługi jest poprawnie skonfigurowana funkcjonalność systemu według założeń klienta, bez ingerencji w kod źródłowy oraz bez wytwarzania jakiegokolwiek oprogramowania;

·przygotowanie i prowadzenie szkoleń dla użytkowników - w ramach tej usługi obywa się jedno lub seria spotkań z użytkownikami w celu pomocy i przewodnictwa po systemie w ramach testów, na których użytkownicy uczą się pracy z systemem i zapoznają się z jego możliwościami. W tym wypadku do testowania wykorzystywany jest również przygotowany i dostosowany wcześniej system informatyczny SAP. Użytkownicy przechodzą po kolei kroki w systemie samodzielnie, aby zrozumieć proces przeniesiony z procesu napisanego na papierze lub w edytorze tekstowym do systemu SAP. Wsparcie po starcie produkcyjnym to również pomoc merytoryczna zapewniona przez Pana, najczęściej w formie pisemnej w edytorze tekstu, np. Word lub bezpośrednio w e-mailu. Efektem usługi jest zakończone spotkanie z użytkownikami oraz ich wsparcie ekspercką wiedzą o systemie SAP;

·udział w migracji danych - w ramach usługi zbiera Pan informacje mailowo lub telefonicznie od klienta, jakie dane są wymagane do wgrania/importu do systemu, jakie dane są obecnie użytkowane, jakie dane są archiwalne i czy jest konieczność ich importu do systemu SAP. Przekazuje Pan klientowi informacje o tym, jakie dane są możliwe do importowania oraz oczekuje Pan otrzymania przygotowanych danych do wgrania do systemu. Weryfikuje Pan dane, jeśli są niespójne i nie posiadają całościowo jednolitego formatu. Wgrywanie danych do systemu odbywa się za pomocą istniejącej funkcjonalności systemu SAP i nie jest wymagane do tego osobne oprogramowanie. Polega to jedynie na wyborze pliku/danych, które system ma za zadanie zaimportować oraz uruchomieniu funkcjonalności, najlepiej obrazując działa to na zasadzie załącznika - po wyborze konkretnego elementu należy załącznik przesłać/zapisać - tak samo wygląda to w przypadku importu danych do systemu SAP. Efektem usługi jest weryfikacja danych od klienta oraz ich import za pomocą systemu SAP;

·współpraca z konsultantami z innych obszarów funkcjonalnych - kontakt mailowy, telefoniczny lub personalny z innymi osobami zajmującymi się pracą w projekcie, najczęściej są to osoby, które również konfigurują system SAP. Wymiana informacji projektowych oraz ewentualna pomoc merytoryczna dla założeń biznesowych dla systemu SAP;

·zarządzanie projektem - usługa polegająca na weryfikacji koncepcji biznesowej, weryfikacji planów testów, weryfikacji planów szkoleń, sprawdzeniem diagramów procesów biznesowych. Jest to głównie praca z edytorem tekstu i opiniowanie dokumentacji, jej korekta i edycja. W ramach usługi nie występuje zarządzanie rozumiane w zakresie zarządzania ludzkiego lub zarządzania pracą innej osoby, usługa jest dedykowana pracom związanym z dokumentacją projektową.

Wniosek Pana dotyczy roku podatkowego 2023. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania złożył Pan 1 sierpnia 2023 r.

Pytanie

Czy przychody z działalności usługowej związanej z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, w której zakres wchodzą wymienione przez Pana wyżej świadczone usługi, sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem PKWiU 62.01.12.0, mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego wg stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Dla PKWiU 62.01.12.0, które nie dotyczy wytwarzania oprogramowania prawidłowym jest stosowanie stawki 8,5%.

Nie świadczy Pan usług wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. h) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przychody z Pana działalności obejmują tylko usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych - PKWiU 62.01.12.0, więc nie powinna znaleźć zastosowania 12% stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ usługi te nie mieszczą się w definicji usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1 oraz ex 62.02).

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie przewiduje odrębnej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów osiągniętych z usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych PKWiU 62.01.12.0.

Dodatkowo zostało wydanych wiele indywidualnych interpretacji na podstawie analogicznych przepisów obowiązujących w 2022 r. dotyczących usług sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 62.01.12.0, które zostały pozytywnie rozpatrzone, jako stanowiska prawidłowe przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wspomniane interpretacje znajdują się na stronie sip.lex.pl i dotyczą tego samego symbolu PKWiU oraz usług związanych z pracą z systemem, np.:

·Nr 0114-KDIP3-1.4011.867.2022.2.LS,

·Nr 0114-KDIP3-2.4011.687.2022.2.MG,

·Nr 0113-KDIPT2-1.4011.864.2022.3.MZ,

·Nr 0114-KDIP3-1.4011.40.2022.2.MZ,

·Nr 0113-KDIPT2-1.4011.985.2022.2.ID.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie zaś do treści art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)    uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)    uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

W myśl natomiast art. 6 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony).

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Z opisu sprawy wynika, że od 1 sierpnia 2023 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą w ramach której świadczy Pan usługi, które są związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych sklasyfikowane według PKWiU 62.01.12.0 dla jednego podmiotu z ustalonym zakresem obowiązków, który obejmuje:

·doradztwo w zakresie procesów biznesowych w danym obszarze, analiza wymagań i projektowanie rozwiązań;

·konfiguracja systemu SAP, prowadzenie testów jednostkowych/integracyjnych/

akceptacyjnych i wsparcie po starcie produkcyjnym;

·przygotowanie i prowadzenie szkoleń dla użytkowników;

·udział w migracji danych;

·współpraca z konsultantami z innych obszarów funkcjonalnych;

·zarządzanie projektem.

W tym miejscu pokreślić należy, że wyjaśnienia do PKWiU z 2015 r., wydane przez Główny Urząd Statystyczny, dla „usług związanych z oprogramowaniem” zawierają następującą charakterystykę: „Klasa 62.01 - usługi związane z oprogramowaniem” obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:

·rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,

·pisanie programów na zlecenie użytkownika,

·projektowanie stron internetowych.

Klasa ta nie obejmuje:

·publikowania pakietów oprogramowania, sklasyfikowanego w 58.29,

·usług związanych z przystosowaniem programów na potrzeby rynku, wykonywanych na własny rachunek, sklasyfikowanych w 58.29,

·usług w zakresie planowania i projektowania systemów komputerowych, które integrują sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, nawet wtedy, gdy dostarczane oprogramowanie może być ich integralną częścią, sklasyfikowanych w 62.02.

W klasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, która obejmuje grupowanie PKWiU 61.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1).

Przepis ten nie odwołuje się do bezpośredniego ani do pośredniego związku z oprogramowaniem. Nie odnosi się również do usług związanych z programowaniem (tworzeniem, pisaniem, analizą kodu oprogramowania), a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które odnoszą się do szerszego pojęcia niż tylko programowanie. Wszystkie usługi, mające związek nawet pośredni z oprogramowaniem.

Zgodnie ze słownikiem pojęć stosowanych w statystyce publicznej, oprogramowanie to całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji.

Oprogramowanie jest często rozumiane jako synonim terminu „program komputerowy”, chociaż ma nieco szersze znaczenie - obejmuje także programy wykorzystywane przez inne urządzenia. Do oprogramowania zalicza się systemy operacyjne, programy użytkowe (aplikacje), programy do tworzenia programów, programy sterujące działaniem różnych urządzeń (od telewizorów i innego sprzętu elektronicznego, kalkulatorów, przez telefony komórkowe, do podzespołów komputerowych np. nagrywarek DVD) - tzw. firmware, a także różnego rodzaju programy wykorzystywane przez urządzania i systemy sieciowe, telekomunikacyjne itd.(......).

Wobec tego usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych”, które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem.

Jak wynika z opisu sprawy Pana firma zajmuje się świadczeniem usług konsultingu SAP, co oznacza wdrażanie systemu lub jego elementów oraz wprowadzanie zmian konfiguracyjnych, celem dostosowania systemu do wymagań klienta lub obowiązujących przepisów. Firma wykonuje usługi związane z systemami IT, w szczególności usługi o charakterze kontroli projektów, wywiadu, analizy, szkoleń, testów oraz projektowania i wdrażania systemów komputerowych.

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 są związane z oprogramowaniem. Za uznaniem tych usług za usługi związane z oprogramowaniem wskazuje chociażby fakt, że dotyczą one doradztwa w zakresie procesów biznesowych w danym obszarze, analizy wymagań i projektowania rozwiązań; konfiguracji systemu SAP, prowadzenia testów jednostkowych/integracyjnych/akceptacyjnych i wsparcia po starcie produkcyjnym.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, wskazuję, że w świetle tak przedstawionego opisu czynności w ramach grupowania PKWiU 62.01.12.0, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. W mojej ocenie czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy i powołane wyżej przepisy prawne wskazać należy, że uzyskiwane przez Pana przychody w 2023 r. ze świadczenia usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych sklasyfikowanych według PKWiU 62.01.12.0, podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniej klasyfikacji wg PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Przy wydawaniu interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie są wiążące w sprawie będącej przedmiotem Pana wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).