POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1437/ZI/423/392/DJW/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.11.2005, sygn. 1437/ZI/423/392/DJW/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 19 października 2005 roku, za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że od dnia 15 września 2005 roku wynajmuje Pani mieszkanie. Za wynajem pobiera Pani od najemcy kwotę 1.500 zł miesięcznie Zgodnie z zawartą umową Pani odprowadza czynsz do spółdzielni mieszkaniowej, a najemca nie zwraca Pani tych opłat.

Zwraca się Pani z zapytaniem, czy płacąc podatek ryczałtowy 8,5% ma prawo od kwoty otrzymywanej od najemcy odliczyć wartość czynszu płaconego do spółdzielni.

Stoi Pani na stanowisku, iż ma prawo, płacąc podatek, od otrzymanej kwoty odliczyć wartość czynszu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dn. 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów stosuje się art. 11 ust.2-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawą powstania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym tworzy przychód w rozumieniu podatkowym. Składnikiem przychodu osiągniętego z najmu przez wynajmującego nie będą więc ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu, jeśli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

W związku z powyższym przychód z najmu stanowi określona w umowie najmu wartość czynszu /odstępnego/.

W świetle powyższego przyjąć należy, nie przysługuje Pani prawo do pomniejszenia kwoty otrzymanej od najemcy o kwotę wpłaconego do spółdzielni czynszu, gdyż podstawę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w Pani przypadku stanowić będzie cała otrzymywana od najemcy kwota czynszu wynikająca z umowy.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86 poz. 960 ze zm./ wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek