P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/415-7/06/R1

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.03.2006, sygn. PD/415-7/06/R1, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14a § 1, i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 16.01.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 17.01.2006 r.) - w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Ze złożonego wniosku wynika, że świadczy Pani usługi spedycyjne na rzecz firmy XXX.
Zwróciła się Pani z zapytaniem, czy w/w działalność może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym, przy zastosowaniu stawki 8,5%.

Mając na uwadze przedstawiony w piśmie stan faktyczny oraz Pani stanowisko w sprawie, tutejszy organ podatkowy informuje, iż opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (...) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą reguluje ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm. ). Zgodnie z art. 6 w/w ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176, ze zm.). Z treści art. 4 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika, że użyte w ustawie określenie - działalność usługowa - oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 1997 r., nr 42, poz. 264, ze zm.) (...).

Zgodnie z § 2 pkt 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2004 r. nr. 89, poz. 844 ze zm.) do celów opodatkowania (...) zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (...) - stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU ), o której mowa w § 3, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2006 r.
Natomiast od 1 maja 2004 r. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. z 2004 r., nr 33, poz. 289) wprowadza do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej Polską Klasyfikację Działalności (PKD).
Z pisma Pani wynika, że działalność gospodarcza - usługi spedycyjne - oznaczona jest w/g Polskiej Klasyfikacji Działalności jako 63.21.Z.

Art. 8 w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym zawiera wyłączenia z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w tym m. in. ust. 1 pkt 3 lit. e tego art. stanowi, że opodatkowania w tej formie nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. Załącznik nr 2 do ustawy zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
Organ podatkowy nie ma uprawnień do klasyfikacji działalności w/g PKWiU.

Jeżeli wykonywane przez Panią usługi zostaną zakwalifikowane zgodnie z klasyfikacją PKWiU jako usługi spedycji oznaczone symbolem 63.40.12, wówczas będą mogły być opodatkowane w formie ryczałtu, gdyż nie są wymienione w załączniku nr 2 ustawy.
Z treści art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej (...), z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy.
Z uwagi na powyższe i przy spełnieniu innych warunków wynikających z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, możliwe jest opodatkowanie w formie ryczałtu w wysokości 8,5% przychodów.
W przypadku przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton, stawka ryczałtu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a w/w ustawy wynosi 5,5%.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów prawa jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/ następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze