Na podstawie art.216 w związku z art.14a i art.14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn. zmian... - Interpretacja - 1442.DP-II/415-232/MC/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.10.2006, sygn. 1442.DP-II/415-232/MC/06, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.216 w związku z art.14a i art.14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn. zmianami/ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, że stanowisko zawarte przez Pana w piśmie z dnia 04.08.2006r w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży niezabudowanych działek gruntu przed upływem pięciu lat od nabycia jest prawidłowe.

Z pisma skierowanego przez Pana do tutejszego Urzędu Skarbowego wynika, że jest Pan właścicielem wraz z małżonką, na zasadach ustawowej wspólności małżeńskiej, niezabudowanej nieruchomości gruntowej składającej się z kilku działek, nabytej w dniu 23.06.2005r. Nieruchomość ta będzie w najbliższym czasie - w okresie roku, dwóch lat, przedmiotem sprzedaży w kilku odrębnych transakcjach /poszczególne działki wchodzące w skład nieruchomości gruntowej będzie Pan sprzedawał oddzielnie/.

W złożonym wniosku informuje Pan, że nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej. Prośba Pana dotyczy interpretacji przepisów art.10 ust.1 pkt 8 w związku z art.28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /jednolity tekst: Dz.U. z 2000r Nr 14 poz.176 ze zmianami/ źródłami przychodów są m.in. : odpłatne zbycie a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości; b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej; c) prawa wieczystego użytkowania gruntów; jeżeli odpłtne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w literze a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, o których mowa w art. 10 ust.1 pkt 8 jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Na podstawie art.28 powołanej ustawy przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit.a-c nie łączy się z przychodami z innych źródeł a podatek od tego przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zasada, o której mowa wyżej nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art.21 ust.1 pkt 32 lit. a) lub lit.e) ustawy podatkowej.

W myśl powołanego przepisu wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit.a-c, w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adptację- na cele mieszkalne- własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,- na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których wyżej mowa, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo- kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art.21 ust.1 pkt 32 lit.a) lub lit. e), podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami za zwłokę.

W związku z powyższym, stanowisko Pana wyrażone w złożonym wniosku należy uznać za prawidłowe i orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, że zapytanie Pana w zakresie podatku VAT zostanie wyjaśnione odrębnym postanowieniem.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zażalenie powinno odpowiadać warunkom określonym w art.222 Ordynacji podatkowej, czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Wołominie