Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik... - Interpretacja - I.US.PB-4/ 415 / 19 / SN /2006

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.03.2006, sygn. I.US.PB-4/ 415 / 19 / SN /2006, Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie, po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji prawa podatkowego i stwierdza, co następuje.

Podatnik nabył wspólnie z żoną lokal mieszkalny i w dniu 12.05.2005r. rozwiódł się dokonując sądowego podziału majątku dorobkowego. W wyniku podziału majątku nabył udział do #189; części ww. lokalu mieszkalnego spłacając żonę. W dniu 27.01.2006 r. sprzedał ww. lokal za cenę 145.000 zł. Na tle opisanego stanu faktycznego wnioskodawca formułuje stanowisko, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega połowa uzyskanego ze sprzedaży przychodu w kwocie 72.500 zł, bowiem sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie udziału do #189; części nieruchomości.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż w 2000r. nabył wspólnie z żoną od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Szczecinie lokal położony w Szczecinie. W dniu 12.05.2005r. Podatnik rozwiódł się dokonując jednocześnie podziału majątku dorobkowego w ten sposób, że po spłaceniu żony otrzymał lokal mieszkalny. Przedmiotowy lokal został następnie sprzedany w dniu 27.01.2006r.

Uzyskany w wyniku tej sprzedaży przychód w części stanowiącej wartość #189; ceny sprzedaży podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Za datę nabycia nieruchomości, w przypadku sprzedaży nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego na wyłączną własność, uważa się datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego. Jednakże zasada ta ma zastosowanie jedynie w sytuacji, gdy wartość nieruchomości otrzymanej w wyniku podziału majątku mieści się w udziale, jaki przysługiwał tej osobie w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli jednak wartość nieruchomości otrzymanej w wyniku podziału majątku przekracza udział tej osoby w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej nieruchomości, która przekracza udział danej osoby w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

Zasada ta dotyczy sytuacji, w której w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego jedna ze stron otrzymała nieruchomość zobowiązując się do dokonania spłaty na rzecz drugiej strony.

Sprzedaż mieszkania nabytego w #189; części w 2005r. w wyniku podziału majątku dorobkowego z obowiązkiem spłaty żony stanowi zatem źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychodem z odpłatnego zbycia powyższej nieruchomości jest połowa uzyskanej w dniu 27.01.2006 r. ceny sprzedaży.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej).

Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie