P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PB-415-01/06

fot.Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.02.2006, sygn. PB-415-01/06, Urząd Skarbowy w Sępólnie Krajeńskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie: art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... z dnia 10.01.2006 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim

postanawia

udzielić interpretacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego stwierdzając, iż stanowisko przedstawione przez podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pan ... pismem z dnia 10.01.2006 zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego - czy świadczenie usług budowlanych z powierzonego materiału podlega opodatkowaniu wg stawki ryczałtu 5,5%.

Podatnik podał, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych - ciesielstwa, wykonując więźby dachowe na budynkach. Usługi te wykonuje z powierzonego materiału. Jest też niekiedy podwykonawcą w/w robót. Pan ... wskazuje, iż jest to typowa robota budowlana, którą zakwalifikowano zgodnie z PKWiU do sekcji F działu 45.

Zdaniem podatnika, z przepisów art. 12 ust.1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z robót budowlanych i przepisy te nie rozgraniczają stawek ryczałtu z robót budowlanych z powierzonego materiału, czy też z materiału własnego. Również Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług Dział 45 nie klasyfikuje prac budowlanych z materiałów własnych czy powierzonych.

W jego ocenie przychód z tytułu robót budowlanych związanych z instalowaniem konstrukcji dachowych - wykonywaniem więźb dachowych - z powierzonych materiałów podlega opodatkowaniu 5,5% ryczałtem.

Podstawą do ustalenia wysokości stawek podatkowych należnych od przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) jest zakwalifikowanie wykonywanej działalności według PKWiU. Od tej klasyfikacji zależna jest wysokość ryczałtu. Wynika to z art. 4 ust. 1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy, który stanowi, że użyte w ustawie określenia działalności usługowej oznaczają pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 ze zm.).

Art.12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) określa wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wskazał Pan, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie stolarstwa budowlanego i ciesielstwa, które sklasyfikowano wg PKWiU do sekcji F działu 45 jako roboty budowlane.

Na podstawie art. 12 ust.1 pkt 4 lit. a cytowanej ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z robót budowlanych. Oznacza to, że aby świadczone usługi mogły skorzystać z opodatkowania według stawki 5,5% muszą zostać zakwalifikowane do robót budowlanych, czyli muszą być wymienione w sekcji F, dział 45 PKWiU. Sekcja ta swym zakresem obejmuje prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych, prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, rozbiórką, odbudową, remontem i konserwacją już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną, montaż i wznoszenie budynków i budowli z prefabrykatów, montaż i wznoszenie konstrukcji stalowych.

Przepisy te nie rozgraniczają stawek ryczałtu z robót budowlanych z materiałów własnych czy materiałów powierzonych. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług Dział 45 również nie klasyfikuje prac budowlanych z podziałem na materiały własne czy powierzone.

A zatem w myśl art. 12 ust.1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) świadczone przez Pana usługi podlegają zryczałtowanemu opodatkowaniu według stawki 5,5%, bez względu na rodzaj wykorzystywanych materiałów.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim informuje ponadto, iż powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie.

Zażalenie, zgodnie z art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy w Sępólnie Krajeńskim