Postanowienie - Interpretacja - DP.I 415/39/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.01.2006, sygn. DP.I 415/39/05, Urząd Skarbowy w Kraśniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku zgodnie z przepisem art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie, które wpłynęło do tut. Urzędu dnia 10 października 2005 r. postanawia: uznać przedstawione przez podatnika stanowisko za prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. usług rachunkowo-księgowych oraz wynajmu lokalu użytkowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych firmy, w którym podatnik wcześniej prowadził działalność gospodarczą, następnie działalność została przeniesiona pod inny adres. W związku z tym, iż przedmiotowy lokal jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą przychody z najmu stanowią przychód z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Obecnie podatnik zakupił nieruchomość nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale jako osoba fizyczna. Nieruchomość tą także chce wynająć i opodatkować przychody z najmu lokalu jako z odrębnego źródła opodatkowania.

Stanowisko pytającego: Podatnik stoi na stanowisku, iż w przedstawionym stanie faktycznym prowadzona działalność gospodarcza (m.in. usługi rachunkowo-księgowe) i uzyskiwanie w jej ramach przychodów z najmu (działalność opodatkowana na zasadach ogólnych) nie ma wpływu na możliwość wyboru opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości, nie wprowadzonej do firmy jako środki trwałe i zakupionej jako osoba fizyczna. Wybór formy opodatkowania dochodów z najmu zależny jest od woli podatnika. Zdaniem podatnika przychód z tytułu najmu składnika majątku nie związanego z działalnością gospodarczą może być opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (pod warunkiem złożenia oświadczenia o wyborze opodatkowania - wysokość ryczałtu 8,5% do kwoty 4000 Euro), jak też przy braku oświadczenia - na zasadach ogólnych - jako odrębne źródło opodatkowania.

Ocena stanowiska wnioskodawcy: Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku stwierdza, że zajęte przez podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe i znajduje potwierdzenie w przytoczonych poniżej przepisach prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) najem lokali może być zaliczony do dwóch różnych źródeł przychodu:- pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy);- przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, (...), z wyjątkiem składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy).

Z przychodami uzyskiwanymi z najmu i zaliczanymi do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza mamy do czynienia, gdy:- podatnik dokona wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podając najem jako przedmiot działalności i spełnia kryteria zorganizowania tej działalności wynikające z art. 5a pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub - przedmiotem umowy najmu są składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 cyt. ustawy).

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż obecnie prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, w tym najem lokalu oraz, że zamierza Pan wynajmować lokal, który nie jest składnikiem działalności gospodarczej i nie będzie wykorzystywany do działalności. Wobec powyższego osiągane z tego tytułu przychody nie będą zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej , o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowić będą natomiast odrębne źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9a ust. 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym, dochody osiągane przez podatników z najmu są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jak stanowi art. 6 ust. 1 b cytowanej wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychody uzyskane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych również, jeżeli są uzyskiwane przez podatników, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy ( w tym świadczących usługi wymienione w załączniku Nr 2 do ustawy).

W myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy w przypadku osiągania przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający najem w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. W przypadku nie złożenia w tym terminie oświadczenia podatnik jest obowiązany do opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony przez podatnika stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, że ma Pan możliwość wyboru opodatkowania przychodów z najmu na zasadach ogólnych, bądź zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Wyboru formy opodatkowania można dokonać w myśl art. 9 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast jeżeli rozpoczęcie najmu następuje w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z powyższym należy uznać stanowisko podatnika za prawidłowe. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia zgodnie z art. 239 i art. 222 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Kraśniku