P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DG/415-IX/7-2/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.02.2006, sygn. DG/415-IX/7-2/06, Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie: - art. 14a § 1, art. 14a § 3 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznaje sta-nowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 03 stycznia 2006 r. (wpływ do Urzędu 09 stycznia 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podat-kowego w sprawie opodatkowania podatników prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej oraz moż-liwości odliczenia od tego podatku zapłaconej w ciągu roku składki na ubezpieczenie zdrowotne

za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

W dniu 09 stycznia 2006 r. złożył Pan w Urzędzie wniosek o udzielenie przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z treści wniosku wynika, iż prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w for-mie spółki cywilnej. Pana wspólnik prowadził wcześniej działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. W związku ze zmianą działalności prowadzonej przez wspólnika indywidualnie na działalność prowadzoną w formie spółki cywilnej wydano decyzję w sprawie zmiany wysokości karty podatkowej, w której ustalono wysokość podatku dochodowego w for-mie karty podatkowej oraz wymieniono Pana jako wspólnika.

Zapytanie dotyczy konieczności zapłaty przez Pana podatku dochodowego z tytułu pro-wadzonej działalności gospodarczej innego niż ten, który został ustalony decyzją o wysokości karty podatkowej uwzględniającą Pana jako wspólnika oraz możliwości odliczenia od ustalone-go podatku, składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez Pana w związku z prowadzoną działalnością.

Pana zdaniem, nie ma Pan obowiązku płacenia innego podatku dochodowego niż ten, który wynika z decyzji ustalającej wysokość karty podatkowej wydanej na nazwisko wspólnika, w której został Pan również wymieniony. Ponadto uważa Pan, iż podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z powyższej decyzji, może Pan obniżyć o kwotę opłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ocena prawna Pana stanowiska w sprawie.

Zgodnie z przepisem art. 25 ust. 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) podatnicy prowadzący działalność określoną w art. 23 ust. 1 pkt 1 - 6 mo-gą być opodatkowani w formie karty podatkowej również wtedy, gdy działalność ta jest prowa-dzona w formie spółki cywilnej, pod warunkiem że łączna liczba wspólników oraz zatrudnio-nych pracowników nie przekracza stanu zatrudnienia określonego w tabeli. W przypadku pro-wadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej wniosek o zastoso-wanie opodatkowania w formie karty podatkowej składa jeden ze wspólników (art. 29 ust. 1 cyt. ustawy).

Na podstawie art. 29 ust. 3 powyższej ustawy właściwy miejscowo w sprawie podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej jest naczelnik urzędu skarbowego według miejsca położenia zorganizowanego zakładu, wskazanego w zgłoszeniu do ewidencji działalno-ści gospodarczej, a w razie niedopełnienia zgłoszenia działalności do ewidencji lub gdy działal-ność jest wykonywana bez posiadania zorganizowanego zakładu - według miejsca zamieszkania podatnika lub siedziby spółki, a jeżeli nie można ustalić siedziby spółki - według miejsca za-mieszkania jednego ze wspólników.

Stosownie do art. 30 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektó-rych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku docho-dowego w formie karty podatkowej odrębnie na każdy rok podatkowy. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, w decyzji tej wymienia się wszystkich jej wspólników. Wysokość tego podatku dla podatników prowadzących działalność w formie spółki cywilnej, zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy, ustala się według stawki określonej dla stanu zatrudnienia odpowiadającej łącznej liczbie wspólników i pracowników.

Na podstawie art. 31 ust. 1 cyt. powyżej ustawy, podatek dochodowy w formie karty po-datkowej, wynikający z decyzji, podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finan-sowanych ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego. Zasadę tę stosuje się również do podatników, o których mowa w art. 25 ust. 5 (prowadzących działal-ność w formie spółki cywilnej).

Reasumując, decyzja ustalająca wysokość karty podatkowej, w której wymienia się wszystkich wspólników spółki cywilnej wskazuje łączną kwotę należnego podatku dochodowe-go w formie karty podatkowej dla wskazanych w niej wspólników spółki. Podatek wynikający z decyzji wspólnicy mogą obniżyć o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym.

Zatem mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchyle-nia, jak również zmiany stanu prawnego stanowiącego podstawę jej wydania.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za po-średnictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy