P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPO-415-164/05/AZ

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.11.2005, sygn. 1419/UPO-415-164/05/AZ, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a §1-4 w związku z art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa /t. j .D z .U . z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm./ postanawia wydać pisemną interpretację ,co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawcy oceniając jego stanowisko odnośnie formy opodatkowania w postaci zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych; przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie instalacji sanitarnych i centralnego ogrzewania. Przychody uzyskane z prowadzonej działalności rozlicza w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Przedmiot interpretacji: Podatnik we wspomnianym piśmie z dn. 6.10.2005 r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa w zakresie możliwości opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych przy wykonaniu usług z własnym towarem.

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnik uważa, iż może być opodatkowany w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych i wykonywać takie usługi w związku z tym, iż cała usługa z zakupionym towarem będzie udokumentowana fakturą.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym płaconym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) Warunki opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały zawarte w art. 6 w/cyt. ustawy.

W myśl postanowień art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - z zastrzeżeniem art. 8 - podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych oraz spółki partnerskiej, której wspólnikami są wyłącznie osoby wykonujące wolny zawód.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 i 5 ww. ustawy Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli :w roku poprzedzającym rok podatkowy: uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 250.000 euro, lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250.000 euro, rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki - gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b).

Jednocześnie jednak, jak postanowiono w art. 8 cytowanej ustawy: 1. opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z zastrzeżeniem art.6 ust.1b,nie stosuje się do podatników: 1) opłacających podatek w formie karty podatkowej, 2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu: a )prowadzenia aptek, b) działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów), c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, d) prowadzenia działalności w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11, e)świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, 4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianiedziałalności wykonywanej: a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnieprzez drugiego małżonka - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach, 6) rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

2.Jeżeli podatnicy wymienieni w ust. 1 pkt 6 nie zamierzają wykonywaćdziałalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą do dniarozpoczęcia działalności, o którym mowa w art. 7, zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku gdy podatnik lub spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3.Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Z powołanych wyżej przepisów oraz załącznika nr 2 do ustawy stanowiącego wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ,oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wynika, iż nie wyklucza z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych rodzaj działalności prowadzonej przez Podatnika, tj. działalność usługowa-Instalacje Sanitarne i Centralne ogrzewanie /klasyfikacja PKD 4533A/ przy jednoczesnej sprzedaży materiałów, które przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu. Jednocześnie stosownie do art. 12 ust. 2 w /cyt. ustawy, zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania przychodu. Reasumując ,w opisanym stanie prawnym, przychody uzyskane ze sprzedaży świadczonych usług, przy jednoczesnym wykorzystaniu własnych materiałów, potwierdzone wystawioną fakturą, podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika ,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 p k t 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Płocku