Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w następującym zakresie: - Interpretacja - PDFD/415-9/05/160380

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.10.2005, sygn. PDFD/415-9/05/160380, Urząd Skarbowy w Cieszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w następującym zakresie:

37.10.Z - Przetwarzanie odpadów metalowych, wyłączając złom

37.20.Z - Przetwarzanie odpadów niemetalowych, wyłączając wyroby wybrakowane

51.57.Z - Sprzedaż hurtowa odpadów i złomu

90.02.Z - Gospodarowanie odpadami

90.01.Z - Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków

90.03.Z - Działalność sanitarna i pokrewna

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na szeroko rozumianym recyclingu. W ramach tej działalności wykonuje usługi na rzecz gmin, polegające na zbieraniu odpadów, z których po przesortowaniu odzyskuje surowce wtórne w postaci papieru, odpadów metalowych i szkła. Zarówno przychody uzyskane ze świadczonych usług polegających na zbieraniu odpadów jak i przychody ze sprzedaży surowców pozyskanych w wyniku sortowania śmieci, podatnik opodatkowuje ryczałtem ewidencjonowanym w wys. 8,5 %.

Ponadto, z pisma uzupełniającego z dnia 19.05.2005r. (data wpływu do tut. organu 20.05.2005r.) wynika, iż umowy na wywóz odpadów/śmieci zawarte z gminami, w żadnym punkcie nie odnoszą się do kwestii odpadów, z których po segregacji pozyskiwane są surowce wtórne, będące przedmiotem dalszej sprzedaży.

Zdaniem podatnika, przychody ze sprzedaży surowców pozyskanych w wyniku sortowania śmieci, należy opodatkować wg stawki 3%.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu.

Natomiast przepis art. 4 ust. 1 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy, stanowi, iż przez działalność usługową w zakresie handlu należy rozumieć sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Jak wynika z pisma podatnika, świadczy on usługi na rzecz gmin, polegające na zbieraniu odpadów. Z tychże odpadów, w wyniku sortowania, wyodrębniane są surowce wtórne, które następnie podatnik sprzedaje.

W odpowiedzi na wezwanie tutejszego organu podatkowego podatnik przesłał pismo Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 13.09.2005 r, w którym stwierdzono, iż działalność polegająca na zbieraniu tzw. odpadów suchych, tj. opakowań szklanych, z tworzyw sztucznych, metalowych, papierowych kartonowych oraz odpadów przemysłowych z tworzyw sztucznych, sortowaniu odpadów, poddawaniu ich zagęszczaniu objętościowemu w prasie belującej, prasowaniu, mieleniu itp. w celu sprzedaży mieści się w grupowaniu: PKD 51.57.Z "Sprzedaż hurtowa odpadów i złomu". W związku z tym działalność podatnika polegającą na sprzedaży surowców odzyskanych w wyniku sortowania śmieci jest działalnością usługową w zakresie handlu opodatkowaną stawką ryczałtu 3% zgodnie z przepisami wcześniej przytoczonej ustawy z zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Mając na względzie powyższe, tutejszy organ podatkowy uznał iż stanowisko podatnika, zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Cieszynie