POSTANOWIENIE - Interpretacja - IIUSPBI/415-42/111680/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.09.2005, sygn. IIUSPBI/415-42/111680/05, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 07.07.2005 r., który wpłynął w dniu 20.07.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sporządzenia i opodatkowania spisu z natury w przypadku wystąpienia jednego z małżonków ze spółki prowadzonej przez obojga jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.07.2005 do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego wynika, że prowadzą Państwo wspólnie działalność gospodarczą w oparciu o dwa wpisy do ewidencji działalności gospodarczej. Działalność opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jeden z małżonków (żona), chce zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej w związku z przejściem na emeryturę. Całe zapasy składników majątkowych pozostają w przedsiębiorstwie, którego działalność jest kontynuowana przez męża. Na dzień odejścia żony sporządzony zostanie spis z natury.

Zdaniem podatnika spis z natury będzie stanowił dokument, na podstawie którego zaewidencjonuje wartość przejętego majątku i nie będzie on podlegał opodatkowaniu.

Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne reguluje ustawa z dnia 20 listopada 1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz.930 z 1998r. ze zm.).

Artykuł 20 powołanej ustawy szczegółowo określa zasady sporządzenia spisu z natury. Podatnicy, uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1, są obowiązani sporządzić spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, zwany dalej "spisem z natury", na dzień zaprowadzenia ewidencji oraz na koniec każdego roku podatkowego. Spis z natury należy sporządzić również w razie zmiany wspólnika lub zmiany umowy spółki, a także na dzień likwidacji działalności. W razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, podatnicy są obowiązani objąć spisem z natury również rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, niebędące środkami trwałymi, zaliczane do wyposażenia.

Podatnik wycenia towary i inne składniki majątku objęte spisem z natury według cen zakupu albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu, a także gdy nie jest możliwe ustalenie ceny zakupu. Przez cenę zakupu rozumie się cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie - powiększoną o należne cło i podatek akcyzowy, opłaty wyrównawcze oraz opłaty celne dodatkowe, zaś w przypadku otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku - wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika. Podatnik jest obowiązany dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury oraz jest obowiązany wpisać do ewidencji spis z natury według poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników. Zestawienie to powinno być przechowywane łącznie z ewidencją.

W przypadku zmiany działalności z działalności prowadzonej przez małżonków na imię ich obojga, na działalność wykonywaną samodzielnie przez jednego z nich, następuje likwidacja wspólnego przedsięwzięcia małżonków, jednakże dla celów podatku dochodowego nie powoduje to likwidacji działalności gospodarczej jako źródła przychodów, bowiem działalność ta będzie nadal prowadzona, tyle tylko, że przez jednego z małżonków. Ponadto posiadane zapasy towarów, wyposażenie oraz środki trwałe pozostaną w zakresie działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana.

Sytuacja ta zobowiązuje jednak małżonków do sporządzenia - na dzień wyrejestrowania współmałżonka z ewidencji działalności gospodarczej- spisu z natury.

Powyższy spis z natury, będzie jednocześnie stanowił dokument, na podstawie którego, małżonek prowadzący działalność gospodarczą, zaewidencjonuje wartość przejętego majątku.

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz.930 z 1998 r. ze zm.) nie zawiera przepisów, które regulowałyby wprost zagadnienie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży składników objętych spisem z natury na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Zatem dla podatników opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych spis z natury nie służy do ustalenia dochodu na dzień likwidacji i nie mają tu zastosowania przepisy określone w art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Odmiennie niż w przypadku podatników opodatkowanych na zasadach określonych ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy likwidacji działalności opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym podatnik nie ustala na podstawie remanentu likwidacyjnego dochodu podlegającego opodatkowaniu na dzień likwidacji.

Także przekazanie środków trwałych między małżonkami nie wywołuje żadnych skutków w zakresie podatku dochodowego. Występuje tu zasada kontynuacji wyrażona w art. 22h ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), z którego wynika, że powstały podmiot gospodarczy wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podmiotu poprzedniego.

Rodzaj oraz forma dokumentu przekazania środków trwałych może być dowolna np. protokół przekazania. Dokument taki musi jednak zawierać dane potwierdzające fakt dokonania takiej operacji, określać strony, datę dokonania tej czynności oraz określać rodzaj środka trwałego będącego przedmiotem operacji.

Zatem biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony w sprawie stan faktyczny, sporządzony na dzień odejścia żony spis z natury nie będzie służył do ustalenia dochodu na dzień likwidacji, który podlega opodatkowaniu w przypadku podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych - natomiast będzie stanowił dokument, na podstawie którego, małżonek prowadzący działalność gospodarczą, zaewidencjonuje wartość przejętego majątku.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm), wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji : Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku Białej 43-300 Bielsko Biała ul.Traugutta 2a w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach