P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-2-415-58-05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.10.2005, sygn. PD-2-415-58-05, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.08.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku skierowano zapytanie odnośnie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży energii elektrycznej produkowanej z odnawialnego źródła energii i praw majątkowych do świadectw pochodzenia energii.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) do przychodów z działalności wytwórczej stosuje się stawkę 5,5%.
Wyłączone z opodatkowania ryczałtem stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 4 wym. ustawy są przychody podatników wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.W świetle powyższego uzyskane przychody z produkcji energii odnawialnej podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu 5,5%.
Natomiast sprzedaż świadectw pochodzenia energii elektrycznej nie będzie podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zgodnie z brzmieniem art. 9e ustawy z dnia 4 marca 2005 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2005 r. Nr 62 poz. 552) świadectwa pochodzenia energii są prawem majątkowym.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Wśród źródeł przychodu przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy jako odrębne źródło przychodów wymienia prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
Dochody uzyskane ze sprzedaży praw majątkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym wg zasad określonych w art. 27 ustawy.
Podatnicy osiągający przychody z praw majątkowych wymienionych w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zostali wymienieni w katalogu wyłączeń z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wym. w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
A zatem podatnik uzyskując przychody ze sprzedaży tych praw nie utraci warunków do opodatkowania w formie ryczałtu.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przez wnioskodawcę traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu