Stosownie do art. 6 ust. 1 a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby f... - Interpretacja - FA/005A-177/MC/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.05.2004, sygn. FA/005A-177/MC/04, Izba Skarbowa w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art. 6 ust. 1 a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm ) opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegają przychody osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, osiągane z tytułu umowy najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przychodem w myśl art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych swiadczeń.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalania przychodów z najmu odmienne uregulowanie zawieraja tylko dla przypadku cesji wierzytelności z tytułu opłat wynikających z umowy najmu. Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w nim wysokość czynszu, który to stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującemu, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym.

Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (przykladowo opłaty związane z lokalem takie jak: czynsz, abonament za istniejące w lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłatyza rozmowy telefoniczne przeprowadzone z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, wodę, energię elektryczną oraz gaz, jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

W świetle powyższego oraz przedstawionego stanu faktycznego w piśmie z dnia 20.02.2004 r. opłaty za rozmowy telefoniczne dokonywane przez wynajmującego, które nastepnie są refakturowane na nazwisko najemcy, nie stanowią przychodu podatnika z tytułu najmu, o ile umowa ta stanowi, że najemca ponosi wymienioną oplatę.

Izba Skarbowa w Warszawie