POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1409/PDG/415-15/05/AD

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.10.2005, sygn. 1409/PDG/415-15/05/AD, Urząd Skarbowy w Legionowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a, 14b , 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( t.j Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie

postanawia

nie zgodzić się ze stanowiskiem podatnika, iż możliwe jest wspólne opodatkowanie małżonków w sytuacji gdy do jednego z nich mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowymod niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

UZASADNIENIE

W dniu 12 wrzesnia 2005r. wpłynął do tut. urzędu wniosek dotyczący interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:Pan X złożył zeznanie roczne za 2004 rok dokonując wspólnego ( z małżonką ) opodatkowania według zasad wynikających z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W 2004 roku osiągnął wyłacznie dochody ze stosunku pracy opodatkowane według zasad ogólnych. Podobnie jego żona osiągała wyłacznuie dochody ze stosunku pracy. Podatnik od 02.06.1998r. prowadził działalność gospodarczą opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W dniu 15.10.2000 r. zawiesił prowadzenie działalności i ten stan trwa do dziś.Zgodnie z generalna zasadą wyrażona w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) małżonkowie podlegja odrębnemu opodatkowaniu od osiaganych przez nich dochodów. Od tej zasady powołana ustawa przewiduje jednak odstępstwo dla małzonków spełniających określone warunki wymienione w ustawie. W takim przypadku podatek określa się na imię obojga małzonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.Przewidziany w ustawie preferencyjny sposób opodatkowania małżonków nie znajduje jednak zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małzonków w roku podatkowym miały zastosowanie przepisy art. 30c wyżej cytowanej ustawy lub przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm. )

Zasada ta o czym stanowi treść art. 6 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ( tj osób fizycznych osiągajacych przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podabnym charakterze, jeżeli umowy te nie sa zawarte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej )Z analizy złożonych w tutejszym urzędzie dokumentów wynika, że w latach podatkowych 2000,2001,2002 ( pomimo zawieszenia ) podatnik składał w terminie ustawowym , tj. do 20 stycznia oświadczenia o wyborze zryczałtowanej fiormy opodatkowania.W związku z powyzszym w stosunku do podatnika miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podkreślenia wymaga również fakt, że powołana ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewiduje mozliwości zwieszenia działalności gospodarczej, nawet w sytuacji nie uzyskiwania przychodów z tej działalności.

Dodać należy, iz w stanie prawnym obowiązującym do końca 2002 roku preferencyjne opodatkowanie wykluczał fakt osiągnięcia przez chociażby przez jednego z małżonków przychodu opodatkowanego ryczałtem. Po nowelizacji ustawą z 27 lipca 2002 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 141, poz. 1182 ) rozszeżono grupę osób, które nie mogą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania pozbawiając możliwości wspólnego rozliczenia sie osoby, do których maja zastosowanie przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zauważyć w tytm miejscu należy iż fakt, że podatnik nie osiągnął żadnych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od 2000 roku, pozostaje bez znaczenia dla możliwości zastosowania preferencyjnego sposobu opodatkowania małżonków, gdyż ustawodawca wyraźnie wskazuje na okoliczności zastosowania do podatnika przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W związku z powyzszym nawet w sytuacji gdy podatnik nie osiągnął żadnego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, nie jest mozliwe wspólne opodatkowanie osiągniętych dochodów wraz z małżonką.Wobez powyższego postanawia się jak w sentencji.Interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i przytoczony w treści postanowienia oraz obowiązujący aktualnie stan prawny.Nie poddano ocenie załaczników dołączonych do wniosku.

Urząd Skarbowy w Legionowie