Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 2 ust. 1a, art. 6 ust. 1 i u... - Interpretacja - US.II/415/1/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.03.2005, sygn. US.II/415/1/2005, Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 2 ust. 1a, art. 6 ust. 1 i ust. 4, art. 8 i art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a i lit. b ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 3.01.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez panią w powyższym wniosku jest prawidłowe.

W dniu 3.01.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął pani wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. prawidłowości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z podnajmu i z działalności gospodarczej w następującej sytuacji:

Prowadzi pani działalność gospodarczą w zakresie obowiązkowych badań technicznych pojazdów samochodowych z wpisem w dowodzie rejestracyjnym oraz dokonywania napraw i regulacji pojazdów samochodowych. Powyższa działalność gospodarcza w opinii wydanej przez Urząd Statystyczny w R. z dnia 1.06.2001 r. (znak: WR 5672-153/2001) ma symbol PKWiU 50.20 - obsługa i naprawa pojazdów mechanicznych. Uzyskuje pani również przychody z tytułu zawartej umowy podnajmu lokalu użytkowego położonego w S. przy ul. D., który to lokal nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie jest pani jego właścicielką, tylko najemcą na podstawie umowy najmu. Łączny przychód z działalności i z podnajmu w 2004 r. nie przekroczył 250.000 euro. Pytanie brzmi, czy będzie mogła pani korzystać w 2005 r. z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów z działalności gospodarczej oraz z tytułu umowy podnajmu lokalu użytkowego i jaką stawkę ryczałtu zobowiązana będzie pani płacić. Pani zdaniem ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym dopuszcza opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego zarówno prowadzonej działalności, jak i przychodów z podnajmu lokalu. Stawka ryczałtu dla przychodu ze świadczonych usług wynosi 8,5 %, natomiast dla przychodów z podnajmu - 8,5 % do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro, a od nadwyżki ponad tę kwotę - 20 %.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu podziela pani stanowisko w wyżej przedstawionej sprawie.

Problem przedstawiony w zapytaniu reguluje ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z kolei w artykule 8 ww. ustawy zostały zawarte przypadki wyłączenia opodatkowania w formie ryczałtu. Prowadzona przez panią działalność gospodarcza - obsługa i naprawa pojazdów mechanicznych o symbolu PKWiU 50.20 nie podlega wyłączeniu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów, co oznacza, że może pani stosować tę formę opodatkowania. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, stawka ryczałtu od przychodów z wyżej wymienionej działalności usługowej wynosi 8,5 %.

Ustawa powyższa reguluje również sprawę opodatkowania przychodów z podnajmu. Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy, osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a powołanej wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów, ryczałt od przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze wynosi 8,5 % przychodów do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro, a od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 % przychodów.

Spełnia pani również dodatkowy warunek wymieniony w art. 6 ust. 4 ustawy, by korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, gdyż uzyskany przez panią łączny przychód z działalności w 2004 r. nie przekroczył 250.000 euro.

Reasumując powyższe postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez panią we wniosku. Udzielona interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania i traci swą ważność z dniem zmiany przepisów prawnych. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 5 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu