Zgodnie art. 14a § 1, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), s... - Interpretacja - D-3/415/18/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.09.2005, sygn. D-3/415/18/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie art. 14a § 1, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 08.09.2005 r. złożył Pan wniosek o pisemną interpretację prawa podatkowego w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu ewidencjonowanego, przychodów z tytułu prowadzenia działalności artystycznej.
Działalność artystyczną w zakresie rzeźbiarstwa rozpoczyna Pan od dnia 01.10.2005 r.
Wątpliwości Pana związane są z możliwością opodatkowania przychodów z tejże działalności ryczałtem ewidencjonowanym, a w przypadku możliwości wyboru tej formy opodatkowania z zastosowaniem właściwej stawki podatkowej.
Pana zdaniem przychody z tej działalności mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu w przypadku wytwarzania przedmiotów z materiałów powierzonych przez zamawiającego - czyli usług, oraz stawką 5,5% jako wytwórca nowego formalnie i materialnie wytworu, co łączy się z nabyciem praw autorskich.

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

W wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, stanowiącym załącznik nr 2 do w/cyt. ustawy, pod pozycją 28 figurują usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem - dział 92 PKWiU.
W dziale tym pod kodem PKWiU 92.31 zaklasyfikowano usługi w zakresie artystycznej i literackiej działalności twórczej.
Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić iż osiągając przychody z tytułu powyższej działalności, w roku 2005 nie może Pan korzystać z możliwości ich opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2).

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 - Ordynacji podatkowej).

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie