Podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.520.2022.4.MK

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.520.2022.4.MK

Temat interpretacji

Podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do 2022 roku jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który uzupełnił Pan 10 listopada 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Małżonkowie, między którymi istniał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej (art. 31 § 1 KRIO) nabyli do majątku wspólnego nieruchomość (lokal użytkowy) - dalej nieruchomość. Przez cały okres posiadania nieruchomości oboje małżonkowie posiadali, jak i nadal posiadają, status polskich rezydentów podatkowych w rozumieniu art. 3 ust. 1 uPIT. Nabycie nieruchomości nastąpiło z zamiarem wykorzystania jej przez jednego z małżonków w ramach prowadzonej przez niego jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej - dalej Podatnik.

Przedmiotowa nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa Podatnika i podlegała amortyzacji podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych (zaliczanie do kosztów prowadzonej działalności w oparciu o art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Podatnik w trakcie wykorzystywania lokalu na cele prowadzonej działalności gospodarczej ujmował w kosztach uzyskania przychodów także stałe wydatki związane z bieżącą eksploatacją lokalu (np. media, podatek od nieruchomości), wydatki remontowe, odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości oraz inne związane z posiadaniem nieruchomości w majątku swojego przedsiębiorstwa. Faktury kosztowe związane z nieruchomością dokumentujące ww. wydatki na jej utrzymanie (np. media, naprawy) były i są wystawiane przez podmioty dostarczające dane usługi (np. dostawców mediów) na dane Podatnika widniejące w CEIDG.

Ponadto, na gruncie rozliczeń podatku od towarów i usług, przy nabyciu ww. lokalu Podatnik prowadzący działalność, jako podatnik VAT czynny, odliczył kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT) wynikającego z faktury dokumentującej zakup nieruchomości. Podatnik korzystał z tego prawa także w odniesieniu do wszystkich innych wydatków związanych z eksploatowaniem nieruchomości.

Lokal w ramach działalności Podatnika został oddany w dzierżawę podmiotom trzecim, a aktywności te podlegały opodatkowaniu zarówno podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), jak i podatkiem od towarów i usług (VAT) wyłącznie przez jednego z małżonków (Podatnika) na zasadach rozliczeń właściwych dla prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej. W chwili obecnej małżonkowie są na etapie postępowania rozwodowego. Nieruchomość stanowi składnik majątku wspólnego, przy czym prawomocnym orzeczeniem sądu (jeszcze przed wydaniem wyroku dotyczącego rozwodu), orzeczono ustrój rozdzielności majątkowej między małżonkami. Obecnie zatem, wskutek orzeczenia Sądu, nieruchomość stanowi nadal majątek wspólny małżonków na zasadzie udziałów po 50% w prawie własności nieruchomości każdego z małżonków.

W związku z zaistniałą sytuacją dotychczasowe umowy dzierżawy z kontrahentami zostaną rozwiązane. Nowe relacje między właścicielami nieruchomości a kontrahentami, którzy będą ją dzierżawić będą wyglądały w ten sposób, że zostaną zawarte umowy dzierżawy między kontrahentem a jednym małżonkiem (właścicielem nieruchomości w 50%) oraz kontrahentem i drugim małżonkiem (właścicielem nieruchomości w 50%). Od tego momentu rozliczenia z kontrahentami będą wyglądały w ten sposób, że 50% należności czynszowych ma stanowić przychód Podatnika, który udokumentuje on fakturą. Kolejne 50% należności czynszowych ma stanowić przychód małżonki, który udokumentuje ona na zasadach zgodnych z przyjętym sposobem rozliczeń tych przychodów.

Podatnik nadal będzie ponosił wszystkie koszty mediów i wydatki na utrzymanie związane z nieruchomością, które dokumentowane będą fakturami wystawianymi na jego dane widniejące w CEIDG. Ww. wydatki Podatnik refekturował będzie w pełnej wysokości na kontrahentów dzierżawiących nieruchomość, czyli dokonywał ich (mediów) odpłatnej dostawy.

Uzupełnienie wniosku

Wniosek dotyczy zdarzeń przyszłych, jak wskazano w jego ramach, które będą miały miejsce także w latach następnych.

W 2022 r. dochody z działalności gospodarczej Podatnik opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach wskazanych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W kolejnych latach Podatnik będzie wybierał optymalną dla siebie formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w tym wynikającą z regulacji ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnik będzie ponosił koszty mediów: odprowadzanie ścieków, energia elektryczna. Podatnik będzie ponosił wydatki na utrzymanie nieruchomości: opłata za użytkowanie wieczyste, ubezpieczenie nieruchomości, podatek od nieruchomości, koszty bieżących napraw nieruchomości.

Podatnik w pełni refakturował będzie na kontrahentów dzierżawiących nieruchomość koszty: odprowadzania ścieków, energii elektrycznej, opłat za użytkowanie wieczyste, podatku od nieruchomości.

Pytania

1.Czy od momentu zawarcia nowych umów dzierżawy z kontrahentami podatnik ma możliwość rozpoznawania w kosztach uzyskania przychodów wydatków, które związane były z nabyciem nieruchomości (tj. odpisy amortyzacyjne) oraz związanych z jej stałym, bieżącym utrzymaniem (opłata za użytkowanie wieczyste, podatek od nieruchomości, koszty opłat za odprowadzanie ścieków, koszty opłat energii elektrycznej, koszy ubezpieczenia nieruchomości, koszty bieżących napraw nieruchomości) w pełnej wysokości?

2.Czy od momentu zawarcia nowych umów dzierżawy z kontrahentami podatnik ma możliwość obniżania podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur związanych z bieżącymi wydatkami ponoszonymi na jej utrzymanie (koszty opłat za odprowadzanie ścieków, koszty opłat energii elektrycznej, koszty bieżących napraw nieruchomości) w pełnej wysokości?

3.Czy od momentu zawarcia nowych umów dzierżawy z kontrahentami podatnik jest zobowiązany do korekty podatku naliczonego związanego z nabyciem nieruchomości, który pomniejszył podatek należny podatnika?

Pana stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Zdaniem Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W oparciu o powyższe można wskazać, że aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi spełniać łącznie (kumulatywnie) kilka przesłanek. A contratio, niespełnienie którejś z nich skutkuje brakiem możliwości zaliczenia danego wydatku do koszów podatkowych, mimo iż np. doszło do ekonomicznego faktycznego obciążenia majątku samego podatnika. Mianowicie, aby dany wydatek mógł być kosztem podatkowym musi:

a)być wydatkiem rzeczywiście poniesionym przez podatnika,

b)poniesienie wydatku musi być należycie udokumentowane przez podatnika,

c)wydatek powinien być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów podatnika,

d)wydatek nie może być ujęty w katalogu z art. 23 ustawy o PIT.

W przypadku łącznego spełnienia przez wydatek ww. przesłanek wydatek może stanowić koszt podatkowy, który pomniejsza przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z kolei w myśl regulacji art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

W ramach kolejnych regulacji ustawy o PIT czytamy, że (art. 22a ust. 1) amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 22c, niezależnie od przewidywanego okresu używania:

1)przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych,

2)budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,

3)składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 23a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.

Ustawodawca wprowadza pewne wyłączenia od amortyzacji m.in. w art. 22c ustawy o PIT. W myśl tej regulacji, amortyzacji nie podlegają:

1)grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,

2)budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy,

3)dzieła sztuki i eksponaty muzealne,

4)wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 22b ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o PIT,

5)składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tej działalności.

Mając na uwadze powyższe, w przypadku Podatnika należy uznać, że zarówno wydatki związane z nabyciem nieruchomości, jak i bieżące wydatki związane z jej utrzymaniem mogą w dalszym ciągu stanowić w pełnej wysokości koszty uzyskania przychodów. W odniesieniu do stałych wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości (np. media, naprawy) spełnione zostaną wszystkie przesłanki kosztów podatkowych, o jakich ustawodawca wspomina w ramach art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Po pierwsze, wydatek ten będzie związany z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą (dzierżawa nieruchomości). Po drugie, będzie on poniesiony w celu uzyskania przychodów - ponoszenie tego rodzaju wydatków (utrzymanie nieruchomości, media, etc.) umożliwia wykorzystanie nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej z jej wykorzystaniem, tj. jej dzierżawy. Po trzecie, wydatki te ponosić będzie Podatnik ze swojego majątku. Po czwarte, wydatki te dokumentowane będą fakturami wystawianymi przez podmioty dostarczające towary, czy usługi związane z utrzymaniem nieruchomości. Po piąte, wydatki te nie będą znajdowały się w katalogu z art. 23 ustawy o PIT.

Stąd też należy wskazać, że wydatki te spełnią definicję kosztu podatkowego z art. 22 ust. 1 ww. ustawy i będą mogły zostać rozpoznane przez Podatnika jako koszty podatkowe w pełnej wysokości, także od momentu zawarcia nowych umów z kontrahentami.

Ta sama konkluzja tyczy się możliwości rozpoznawania przez Podatnika odpisów amortyzacyjnych. Mianowicie po pierwsze, nieruchomość stanowi składnik majątku - własność podatnika nabytą w trakcie trwania ustroju wspólności majątkowej. Po drugie, nieruchomość spełnia definicję środka trwałego i jest wpisana do ewidencji środków trwałych podatnika. Po trzecie, przepisy art. 22c ustawy o PIT nie wyłączają możliwości prowadzenia amortyzacji nieruchomości (nie stanowi ona lokalu mieszkalnego). Po czwarte, odpisy amortyzacyjne będą dokonywane zgodnie z regulacjami art. 22 ust. 8 ustawy o PIT. Stąd też należy uznać, że od momentu zawarcia nowych umów z kontrahentami Podatnik ma możliwość rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów wydatków, które związane były z nabyciem nieruchomości (tj. odpisy amortyzacyjne) w pełnej wysokości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan:

W 2022 r. dochody z działalności gospodarczej Podatnik opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach wskazanych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatek zryczałtowany, o którym mowa w ust. 1, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

W konsekwencji, mając na względzie fakt wyboru przez Pana w roku 2022 ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako właściwej formy opodatkowania oraz treść art. 12 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w 2022 r. nie będzie Pan uprawniony do pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania.

Wskazane przez Pana przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w roku 2022 nie będą miały zastosowania.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na Pana wątpliwości w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) w odniesieniu do 2022 roku. W zakresie lat następnych i pytań oznaczonych we wniosku nr 2 i 3 (podatek od towarów i usług) zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).