Zastosowanie właściwej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki. - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.941.2021.2.MST

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.941.2021.2.MST

Temat interpretacji

Zastosowanie właściwej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 3 oraz 7 marca 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Zgodnie z Pana wykształceniem informatycznym i karierą zawodową założył Pan JDG w celu dostarczania usług zarządzania projektami informatycznymi dla potencjalnych klientów w branży informatycznej. W momencie wnioskowania o indywidualną interpretację podatkową podpisał Pan już pierwszą umowę o współpracy z klientem, dla którego będzie Pan świadczył usługi zarządzania projektami informatycznymi. Brzmienie umowy opisującej potencjalnie wykonywane przez Pana usługi jest następujące: „Usługami w rozumieniu niniejszej umowy mogą być w szczególności konsultacje, planowanie, zarządzanie i realizacja projektów informatycznych, ustalanie standardów i zasad, zarządzanie jakością, opracowania specjalne (raporty, dokumentacje), koordynacja prac zespołów projektowych oraz doradztwo w zakresie oprogramowania i zarządzania systemami informatycznymi”.

W swojej codziennej pracy będzie Pan zarządzał projektem informatycznym, realizując jego zakres w określonych ramach czasowych i budżetowych, aby uzyskać unikatowe rezultaty, zgodne ze specyfikacją projektową oraz kontraktem z zamawiającym. Będzie Pan również nadzorował zespół programistów, testerów i architektów oprogramowania, aby zrealizowali oni określone wymaganiami funkcjonalności systemów lub modułów komputerowych. Nie będzie Pan jednak prowadził jakichkolwiek działań bezpośrednio związanych z wytwarzaniem oprogramowania, jego testowaniem, zarządzaniem siecią czy systemami informatycznymi.

W Pana rozumieniu wykonywane usługi nie zostały wprost określone w PKWiU w dziale 62 „USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE”. Wykonywane przez Pana usługi nie powinny być również sklasyfikowane w dziale: 70.22.xx, jako iż nie będą to usługi doradztwa. W rzeczywistości będzie Pan wykonywał szereg akcji w celu uzyskania konkretnych rezultatów projektowych i wytworzenia zamierzonej wartości przez zespół projektowy.

Uzupełnienie wniosku

Wykonywane przez Pana usługi polegają na zarządzaniu projektami informatycznymi i kierowaniu zespołem złożonym z programistów i testerów. W trakcie wykonywania usług dla swoich kontrahentów spotyka się Pan z interesariuszami, podejmuje decyzje odnośnie kolejnych etapów rozwoju produktów oraz programów komputerowych. Główna część Pana usług skupia się na kontrolowaniu całościowego przebieg projektu poprzez zarządzanie zakresem, czasem, kosztami oraz jakością wszystkich działań zespołu specjalistów. Podczas świadczenia usług doradza Pan w biznesie, jak również wspiera zespół developerski poprzez konsultacje, prowadzenie spotkań i korespondencji z klientem, a także negocjacji na styku biznesu i IT. Bierze Pan również udział w koordynowaniu codziennych prac zespołów, transferze wiedzy, wdrażaniu nowych pracowników, czy szukaniu usprawnień w codziennej pracy.

Usługi świadczone przez Pana w ramach działalności gospodarczej są/będą usługami związanymi z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego w części dotyczącej usług łączących ocenę potrzeb związanych z systemem komputerowym, doradzania w zakresie zakupu oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz integracji nowych i starych elementów systemu w celu stworzenia nowego zintegrowanego systemu.

Usługi te będą również związane z oprogramowaniem w zakresie obejmującym analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia. Nie bierze Pan jednak udziału bezpośrednio w tworzeniu samych programów komputerowych.

Świadczone przez Pana usługi są/będą usługami objętymi grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” w części dotyczącej zastrzeżonych praw autorskich do intelektualnej własności, nieposiadających upoważnienia do pełnej sprzedaży (tj. z wszystkimi dodatkowymi prawami własności). Prowadzone przez Pana projekty zawsze uwzględniają przekazanie praw autorskich (IPR) do zamawiającego.

Ww. usługi są/będą usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania w części obejmującej usługi związane z doradztwem lub opiniowaniem przez ekspertów spraw w zakresie systemów informatycznych i oprogramowania, takich jak: doradztwo dotyczące oprogramowania w zakresie wymagań i zaopatrzenia.

Usługi te nie są usługami w zakresie instalowania oprogramowania. Nie instaluje Pan osobiście oprogramowania jako usługa sensu stricto. Oczywiście korzysta Pan z oprogramowania niezbędnego do wykonywania opisanych czynności, ale nie wykonuje instalacji oprogramowania jako zlecenie.

Nie świadczy Pan już żadnych usług dla byłego pracodawcy, ani żadnego podmiotu powiązanego z nim kapitałowo/własnościowo. Całkowicie zakończyli Państwo współpracę w 2021 roku.

Zgodnie z opinią Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Ł., wykonywane przez Pana usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”.

Pytanie

Czy przychody uzyskane ze świadczonych przeze Pana usług, sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.02 mogą zostać objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, przychody uzyskane ze świadczonych przez Pana usług, sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.02 mogą zostać objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Przy czym – w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 – użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego (art. 9 ust. 1 ustawy).

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została natomiast przez ustawodawcę ustalona w art. 12 analizowanej ustawy. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) – art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b;

8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy przy tym wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wykonywane przez Pana usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki”. Jednocześnie wskazał Pan na związek takich usług z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego oraz doradztwem w zakresie oprogramowania.

Uwzględniając powyższe, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02 – jako usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego oraz doradztwem w zakresie oprogramowania – podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).