Możliwość opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych p... - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.1224.2021.2.MGR

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1224.2021.2.MGR

Temat interpretacji

Możliwość opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 8 ust. 2).

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 grudnia 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 15 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 lutego 2022 r. (wpływ 25 lutego 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani osobą fizyczną i od 2018 r. świadczy pracę w ramach umowy o pracę na stanowisku … w dziale marketingu Spółki z o.o.

Obecnie wykonuje Pani następujące obowiązki:

a)projektowanie graficzne dla klientów obsługiwanych w firmie;

b)projektowanie graficzne na potrzeby powstających w firmie startupów i wewnętrznych projektów;

c)optymalizacja projektów graficznych pod formaty kanałów internetowych;

d)obróbka graficzna zdjęć.

Materiały, które Pani przygotowuje są wykorzystywane na kanałach social media, na blogach, w materiałach mailingowych, w druku (plakaty, ulotki, banery, materiały promocyjne), również jako plansze przy tworzeniu animacji. Jest Pani odpowiedzialna także za projektowanie wewnętrznych materiałów promocyjnych firmy, tj. np. koszulek oraz bluz, a także tabliczek ułatwiających orientację i nawigację w budynku. Z końcem 2021 r. zakończy Pani stosunek pracy.

Od stycznia 2022 r. planuje Pani rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej i świadczyć usługi dla różnych klientów, w tym dla byłego pracodawcy. W trakcie pracy podjęła Pani naukę na studiach podyplomowych na kierunku „…” w celu przebranżowienia się, by móc prowadzić działalność związaną z oprogramowaniem według PKD 62.01.Z.

Od 2022 r. będzie Pani współpracowała z byłym pracodawcą, a konkretnie z działem engineering (IT) w ramach zupełnie nowych obowiązków, jakimi będą:

a)przeprowadzanie badań, warsztatów oraz wywiadów z użytkownikami, weryfikujących założenia projektów;

b)jakościowe i ilościowe analizy zachowań użytkowników, prowadzone dla powiększenia Pani wiedzy w celu wprowadzania usprawnień oraz rozwoju produktów cyfrowych;

c)projektowanie i modyfikowanie stron internetowych (tworzenie makiet i prototypów o niskiej oraz wysokiej szczegółowości, przygotowywanie scenariuszy interakcji oraz układanie architektury informacji);

d)projektowanie aplikacji desktopowych i mobilnych (wygląd o niskiej oraz wysokiej szczegółowości, logika działania, interakcje, architektura informacji);

e)testowanie i weryfikowanie makiet, prototypów, interakcji, logiki działania;

f)ścisła współpraca z zespołem deweloperskim przy wdrażaniu projektów (nadzorowanie i weryfikowanie implementacji makiet i prototypów);

g)prowadzenie dokumentacji projektowej.

25 lutego 2022 r. uzupełniła Pani wniosek, na wezwanie Organu, i wskazała, że rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej 3 stycznia 2022 r. i wybrała ryczałtową formę opodatkowania.

Prowadzi Pani ewidencję przychodów, ewidencję wyposażenia, JPK. Doprecyzowała Pani, że umowa o pracę ze Spółką wygasła z końcem 2021 r. i obecnie nie są wykonywane żadne czynności dla Spółki w ramach umowy o pracę.

Czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej nie są tożsame i nie odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach umowy o pracę. Wyjaśniła Pani, że uprzednio w ramach umowy o pracę pracowała w dziale marketingu i opowiadała za projektowanie materiałów graficznych wykorzystywanych na kanałach social media, na blogach, w materiałach mailingowych, w druku (plakaty, ulotki, banery, materiały promocyjne), również jako plansze przy tworzeniu animacji. Obecny zakres działalności zakłada projektowanie w zupełnie innym obszarze, ponieważ teraz ściśle współpracuje Pani z programistami przy tworzeniu i ulepszaniu istniejących funkcjonalności systemu, co oznacza w praktyce tworzenie makiet i działających prototypów o niskiej i wysokiej szczegółowości, tj. projektowanie, kreowanie ścieżki interakcji użytkownika z systemem – nie jest to projektowanie w rozumieniu materiałów graficznych/wizualnych. Dodatkowo, ukończyła Pani roczne studia podyplomowe „…”, które podjęła w celu przebranżowienia się. Do wykonywanej działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 oraz ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jeśli chodzi o art. 8 ust. 2 tej ustawy - stoi Pani na stanowisku, że również wyłączenia tam opisane nie mają zastosowania do wykonywanej przez Panią działalności gospodarczej.

Prowadzona działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie uzyskuje Pani przychodów z innych źródeł. W styczniu 2022 r. osiągnęła Pani pierwszy przychód z działalności gospodarczej, pierwszą fakturę wystawiła 31 stycznia 2022 r. Przychód został opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 12% (przyjęła Pani, że wykonywane usługi mieszczą się w grupowaniu 62.01.Z, tj. działalność związana z oprogramowaniem, ale ma wątpliwość, czy nie podlega pod stawkę 8,5% i dlatego zwróciła się do GUS-u z prośbą o kwalifikację usług do odpowiednich kodów PKWiU w celu zastosowania prawidłowej stawki ryczałtu).

Pytanie

Czy wykonywanie wskazanych prac na rzecz byłego pracodawcy nie wyłącza możliwości korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania w 2022 r.?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, będzie Pani uprawniona do zastosowania ryczałtu już w 2022 r.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r., poz. 1993, z późn. zm.), jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym,

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Uważa Pani, że nowe obowiązki, w ramach których będzie współpracowała z byłym pracodawcą, nie odpowiadają czynnościom wykonywanym poprzednio w ramach stosunku pracy. Będzie Pani współpracować z innym zespołem, w innym obszarze działalności firmy, niż w okresie w którym była Pani pracownikiem Spółki.

Ponieważ prowadzona przez Panią działalność gospodarcza będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz nie będzie realizowała wyłączenia, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ww. ustawy, stoi Pani na stanowisku, że przysługuje Pani możliwość rozliczania się ryczałtową formą opodatkowania już od 2022 r., bez dodatkowej karencji.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993, z późn. zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r., poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)uchylona,

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)uchylona,

e)uchylona,

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

6)(uchylony).

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego (art. 9 ust. 1 ww. ustawy).

Przedstawiła Pani informacje, z których wynika, że:

1)do końca 2021 r. była Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę,

2)od 3 stycznia 2022 r., jako osoba fizyczna, prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą i świadczy usługi dla tego samego podmiotu, u którego była Pani zatrudniona do końca 2021 r.,

3)czynności świadczone przez Panią w ramach działalności gospodarczej nie są tożsame i nie odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy na rzecz byłego pracodawcy,

4)w wykonywanej przez Panią działalności nie mają zastosowania wyłączenia wymienione w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Skoro z przedstawionych okoliczności w sprawie wynika, że czynności świadczone przez Panią w ramach działalności gospodarczej nie odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy na rzecz byłego pracodawcy, a także, jak Pani wskazała, do wykonywanej przez Panią działalności nie mają zastosowania pozostałe wyłączenia wymienione w art. 8 ww. ustawy, to może Pani w 2022 r. opodatkować przychody z tej działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pod warunkiem spełnienia pozostałych ustawowych warunków opodatkowania w tej formie.

Wobec powyższego, Pani stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywoła skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji będzie pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo zaznaczyć należy, że ocena „tożsamości” wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy oraz prowadzonej działalności gospodarczej może nastąpić w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego. Mając na uwadze treść art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, ze zm.), w przedmiotowej sprawie tut. Organ wydając interpretację prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach umowy o pracę, są tożsame z czynnościami, które wykonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego. Opodatkowanie wykonywanych usług tzw. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych leży natomiast w interesie podatnika, więc to po jego stronie spoczywa obowiązek wykazania, że nie spełnia przesłanek wynikających z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Niniejsza interpretacja odnosi się do treści zadanego pytania, nie dotyczy innych kwestii podanych w opisie sprawy.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego .... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r., poz. 329; dalej jako: „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, ze zm.).