Ustalenie stawki opodatkowania w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.792.2022.2.MM

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 7 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.792.2022.2.MM

Temat interpretacji

Ustalenie stawki opodatkowania w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 8 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 8 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 1 grudnia 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od maja 2013 prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą i do końca roku 2020 rozliczał się Pan wg skali podatkowej. W roku 2021 zmienił Pan formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i zastosował Pan stawkę 15%. Nowy Ład sprawił, że zaczął Pan bardziej interesować się tematem podatków i po przeprowadzonym przez Pana rozeznaniu doszedł Pan do wniosku, że przechodząc na ryczałt powinien był zastosować stawkę 8,5%.

W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej świadczy Pan następujące usługi:

-przeprowadzanie analizy systemów informatycznych i ich funkcjonalności,

-opracowywanie i analiza wymagań dla rozwiązań informatycznych na podstawie wymagań klienta,

-projektowanie szczegółów funkcjonalności tworzonych i rozwijanych systemów informatycznych,

-weryfikacja jakości oprogramowania oraz jego zgodności z wymaganiami klienta,

-analiza i raportowanie wyników testów.

W ramach prowadzonej przez Pana działalności nie wytwarza Pan oprogramowania.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

Czy w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 świadczy Pan usługi projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci?

Nie świadczy Pan wymienionych wyżej usług. Pełni Pan rolę analityka biznesowego.

Jakie konkretnie czynności/zadania Pan wykonuje w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0; proszę szczegółowo opisać charakter tych czynności/zadań dla każdego wypunktowania wskazanego przez Pana w opisie usługi przedstawionym w stanie faktycznym, wskazać na czym one polegają, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem?

Przeprowadzanie analizy systemów informatycznych i ich funkcjonalności: rozmawia Pan z ludźmi mającymi wiedzę na temat konkretnej funkcjonalności, czyta Pan istniejącą dokumentację, sam sprawdza Pan, jak dana funkcjonalność działa (jeżeli już istnieje). Nie każda czynność jest obowiązkowa, dobór zależy od konkretnego przypadku. Wynikiem jest wiedza dotycząca konkretnej funkcjonalności zebrana w Pana głowie, którą wykorzystuje Pan w dalszej pracy. W razie potrzeby tworzy Pan dokumentację biznesową opisującą działanie danej funkcjonalności.

Opracowywanie i analiza wymagań dla rozwiązań informatycznych na podstawie wymagań klienta: zbiera Pan wymagania oraz uzgadnia z klientem wymagania funkcjonalne i niefunkcjonalne systemu. Przygotowuje Pan propozycje rozwiązań z zakresu architektury biznesowej na podstawie dokonanej analizy. Prezentuje Pan dane związane z wybranymi funkcjonalnościami. Przekłada Pan wymagania funkcjonalne i niefunkcjonalne na funkcje systemów informatycznych. Opracowuje Pan scenariusze realizacji wymagań.

Projektowanie szczegółów funkcjonalności tworzonych i rozwijanych systemów informatycznych: na podstawie przeprowadzonej analizy istniejących funkcjonalności oraz analizy wymagań biznesowych identyfikuje, analizuje i modeluje Pan procesy biznesowe z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. W wyniku powstaje diagram, na którym jest pokazane, kto będzie mógł zrobić, co oraz jak będzie przebiegał proces biznesowy. Spisuje Pan i konsultuje z właściwymi osobami funkcjonalności, jakie ma posiadać projektowany moduł. Na podstawie dostarczonych przez Pana informacji: graficy przygotowują makiety, architekci i doświadczeni programiści mówią, czy da się to zrealizować i opracowują szczegóły techniczne rozwiązania, testerzy wiedzą czego oczekiwać od funkcjonalności i w jaki sposób ją przetestować.

Weryfikacja jakości oprogramowania oraz jego zgodności z wymaganiami klienta: gdy funkcjonalność zostanie przygotowana przez programistów i przetestowana przez testerów, ma Pan możliwość dodatkowego zweryfikowania, czy wszystkie kryteria akceptacji zostały spełnione i funkcjonalność działa zgodnie z oczekiwaniami klienta. Jeżeli ktoś inny był autorem danej funkcjonalności, a ma Pan co do niej wątpliwości, wówczas konsultuje Pan działanie systemu z zespołem testerów oraz osobą odpowiedzialną za wymaganie do konkretnej funkcjonalności. W razie potrzeby zgłaszany jest błąd, który muszą poprawić programiści.

Analiza i raportowanie wyników testów: gdy programiści skończą swoją pracę i ich kod zostanie opublikowany, jest weryfikowany przez zespół testerów pod kątem kryteriów akceptacyjnych. Jeżeli testerzy mają jakieś wątpliwości, zwracają się do Pana z prośbą o opinie, czy zauważone zachowanie systemu jest poprawne. Pana rolą jest przeanalizowanie opisanego przez testerów zachowania. Gdy jest niepoprawne (nie zgodne z kryteriami akceptacyjnymi), wówczas testerzy zgłaszają błąd. W razie konieczności informację o znalezionych błędach przekazuje Pan do osób zainteresowanych.

Prowadzenie stosownej dokumentacji: dokumentuje Pan potrzeby lub problemy klienta. Tworzy Pan dokumentację biznesową systemów informatycznych klienta. Opisuje Pan zadania dla zespołu, w których zamieszcza Pan cel biznesowy, jaki ma być zrealizowany (Opis), jak coś ma wyglądać (makiety przygotowane przez grafików) oraz jak ma przebiegać proces (diagramy (…)). Dodatkowo w kryteriach akceptacji opisuje Pan, w jaki sposób można stwierdzić, że dostarczone oprogramowanie działa we właściwy sposób.

Czy usługi Pana są w jakikolwiek sposób związane z oprogramowaniem:

-jeśli tak – na czym polega ten związek (proszę szczegółowo go opisać);

-jeśli nie – proszę wskazać, na jakiej podstawie ten związek nie występuje?

Pełni Pan rolę analityka biznesowego. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie wytwarza Pan oprogramowania. Nie ma Pan styczności z kodem powstającego oprogramowania. Nie ma Pan również wpływu na architekturę techniczną systemu ani szczegóły techniczne powstającego oprogramowania.

Pytanie

Czy przychód z opisanej powyżej działalności, wg Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego mieszczącej się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem – Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego (...), odpowiadając na Pana wniosek z dnia (...)2022 r. przesłany w celu klasyfikacji do celów podatku dochodowego, stwierdził, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 1676 z późn. zm.) usługi polegające na: przeprowadzaniu analizy systemów informatycznych i ich funkcjonalności, opracowywaniu i analizie wymagań dla rozwiązań informatycznych na podstawie wymagań klienta, projektowaniu szczegółów funkcjonalności tworzonych i rozwijanych systemów informatycznych, weryfikacji jakości oprogramowania oraz jego zgodności z wymaganiami klienta, analizie i raportowaniu wyników testów, mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowanie i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.

Wg Pana najlepszej wiedzy przychód z opisanej powyżej działalności, wg Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego mieszczącej się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług, które to usługi są sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jako 62.01.12.0 ‒ usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Wskazał Pan, jakie konkretnie czynności Pan świadczy w ramach tych usług. Wskazał Pan także, że w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 nie świadczy Pan usług projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci. Pełni Pan rolę analityka biznesowego. W ramach tej działalności nie wytwarza Pan oprogramowania. Nie ma Pan styczności z kodem powstającego oprogramowania oraz nie ma Pan również wpływu na architekturę techniczną systemu ani szczegóły techniczne powstającego oprogramowania.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując – świadczone przez Pana usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 może Pan opodatkować stawką 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).