Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.75.2023.2.ID

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 4 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.75.2023.2.ID

Temat interpretacji

Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 20 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan  – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 kwietnia 2023 r. (wpływ 3 kwietnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Od 5 października 2022 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Głównym przedmiotem Pana działalności jest działalność związana z oprogramowaniem, sklasyfikowana w PKD pod numerem 62.01.Z. Nadmienia Pan, że prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Zgłoszenie działalności w CEiDG nastąpiło 4 października 2022 r. W zgłoszeniu, jako formę opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, wskazał Pan ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Następnie podpisał Pan 19 października 2022 r. umowę współpracy z firmą (…) zarejestrowaną w (…) i (…) (dalej: Spółka). Jest to firma zajmująca się wdrażaniem u kontrahentów z (…) nowych rozwiązań w zakresie technologii informatycznych pozwalających usprawnić ich biznes. Umowa zawarta między stronami jest umową Business to Business, czyli jest to tzw. umowa B2B. Ponosi Pan odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat swojej działalności i wykonywanie czynności objętych umową oraz ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie zatrudnia Pan też pracowników, ani zleceniobiorców.

Na podstawie zawartej ze Spółką umowy zobowiązany jest Pan do świadczenia następujących usług:

-przegląd i definiowanie narzędzi pracy zespołu;

-wspieranie kampanii rekrutacyjnych;

-projektowanie i planowanie przyszłego profilu zespołu;

-definiowanie celi szkoleniowych;

-projektowanie i zarządzanie kartami awansu;

-koordynowanie i wspieranie realizacji projektów;

-ocena dopasowania potencjalnych kandydatów do zespołu;

-prowadzenie wielodyscyplinarnych zespołów projektowych i nadzorowanie rozwoju zawodowego i osobistego członków zespołu;

-aktywne wspieranie procesu sprzedaży.

W praktyce, tak zdefiniowane w umowie usługi polegają na:

-    przeprowadzaniu różnych analiz biznesowych i funkcjonalnych w zakresie tworzonych (już na poziomie programistów) technologii informatycznych dla klientów;

-    definiowaniu wizji planowanych produktów, tj. nowych rozwiązań informatycznych, zależności pomiędzy systemami informatycznymi w celu realizacji założonych celów biznesowych;

-    tworzeniu specyfikacji funkcji, które mają zostać dodane do tworzonych rozwiązań dla klientów;

-    opracowywaniu dokumentacji związanej z wdrożeniem tych rozwiązań;

-    nadzorowaniu prac zespołu programistów i testerów;

-    zarządzaniu procesem wdrożenia przygotowanych rozwiązań;

-    prowadzeniu spotkań projektowych z klientem, na których, np. prezentowane są przygotowane funkcje danej technologii informatycznej, która ma zostać wdrożona u klienta celem usprawnienia jego biznesu.

Powyższe czynności wskazują, że pomimo że Pana działalność związana jest z oprogramowaniem, to przedmiotem wykonywanych przez Pana czynności nie jest stricte programowanie, czy sprzedaż oprogramowania i pobieranie opłat autorskich z tym związanych. Jest to bardziej usługa konsultingowa oraz wsparcie i pomoc w zakresie technologii informatycznych. Nie projektuje Pan, ani nie pisze kodu związanego z oprogramowaniem.

Do zakresu świadczonych usług nie wchodzą również takie zadania jak: projektowanie, programowanie i rozwój oprogramowania, tworzenie oprogramowania, modyfikowanie oprogramowania, ulepszanie oprogramowania, programowanie testowanego oprogramowania, poprawianie błędów oprogramowania, doradztwo w zakresie oprogramowania, usługi i doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego.

Wyjaśniając dokładniej, wskazuje Pan, że wszystkie czynności i usługi, których dotyczy wniosek dotyczą stricte branży IT i rozwoju technologii informatycznych programów komputerowych dla klientów Spółki, z którą ma Pan zawartą umowę. W procesie świadczenia przez Pana usługi nie powstaje jednak żaden program komputerowy. Co warto podkreślić, wykonywane bezpośrednio przez Pana usługi nie wytwarzają także żadnych systemów gotowych do użycia przez użytkownika (klienta Spółki).

Ważne jest również, że wszelkie prace na rzecz klienta wykonywane są w ramach ściśle już określonych standardów klienta odnośnie technologii, urządzeń, oprogramowania, bezpieczeństwa i tym samym nie doradza Pan w zakresie oprogramowania, a także nie doradza w zakresie sprzętu komputerowego. Nie świadczy Pan także usług w zakresie instalowania oprogramowania oraz usług związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi. Mając na względzie przyjętą przez Pana klasyfikację PKD nr 62.01.Z oraz wyżej opisany zakres wykonywanych czynności i czynności, które nie są wykonywane - informuje Pan, że świadczone przez Pana usługi ujęte są w klasyfikacji PKWiU 2015 w grupie 62.01, a konkretnie, jako usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12).

Nie świadczy Pan i nie planuje świadczyć usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), usług w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), czy usług związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Należy również podkreślić, że prowadzona działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540, dalej: u.z.p.d.) i poza tą działalnością nie uzyskuje Pan przychodów z innych źródeł.

Końcowo należy również zaznaczyć, że w poprzednim roku podatkowym uzyskał Pan przychód niższy od kwoty 2 000 000 euro i nie przewiduje możliwości osiągnięcia tej kwoty również w obecnym, jak i w najbliższych latach.

Wskazuje Pan także, że nie osiąga przychodów z tytułu świadczenia usług wymienionych w art. 8 ust. 1 ww. ustawy, m.in. prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, czy działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Dodatkowo wskazać należy, że w zakresie świadczonych usług nie mieszczą się usługi doradztwa związane z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70). Stosownie do art. 8 ust. 2 u.z.p.d., nie świadczył Pan i nie świadczy również usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

W tak przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym powziął Pan wątpliwość, czy ma Pan prawo do korzystania z opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu zawartej umowy współpracy i wykonywania wyżej opisanych czynności, zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, według stawki w wysokości 8,5%.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że jednoosobową działalność gospodarczą prowadzi Pan od 5 października 2022 r. Pierwszy przychód osiągnął Pan w grudniu 2022 r.

Wskazuje Pan, że zarówno w poprzednim roku podatkowym (a więc w 2022 r. - czyli w roku, w którym założył działalność gospodarczą i wybrał dla niej opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) przychód nie przekroczył kwoty 2 000 000 euro. Nie przewiduje Pan również możliwości osiągnięcia tej kwoty w obecnym 2023 r., ani w najbliższych latach. Informuje Pan, że z opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem, według stawki 8,5%, chce korzystać od momentu założenia działalności gospodarczej, tj. od 2022 r. W roku poprzedzającym rzeczony rok podatkowy, przychód nie był opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym, ponieważ działalność gospodarcza nie była w ogóle prowadzona.

Informuje Pan, że nie składał i nie złoży odrębnego oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wybór ten zadeklarował w składanym 4 października 2022 r. zgłoszeniu działalności w CEiDG. Wybór oznaczony na druku CEiDG-1 stanowi jednocześnie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania.

W związku z tym, że nie zmienił Pan na 2023 r. formy opodatkowania, to nie był także zobowiązany składać rzeczonego oświadczenia w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy taki przychód w roku podatkowym 2023.

Wskazuje Pan, że świadczone usługi, sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 62.01.12.0, tj. „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”. Przy czym zakres świadczonych usług jest związany bezpośrednio z czynnościami i usługami branży IT oraz rozwojem technologii informatycznych programów komputerowych dla klientów Spółki, z którą ma Pan zawartą umowę. Zakres świadczonych przez Pana usług nie jest związany stricte z programowaniem, czy sprzedażą oprogramowania i pobieraniem opłat autorskich z tym związanych.

Pytanie

Czy w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym - uwzględniając wyżej opisane czynności - ma Pan prawo do opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym - uwzględniając wyżej opisane czynności - jest Pan uprawniony do opodatkowania dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.z.p.d.

Z art. 6 ust. 1 u.z.p.d. wynika, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym (...).

Natomiast, zgodnie z art. 5b ustawy o PIT, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W myśl natomiast art. 6 ust. 4 pkt 1 u.z.p.d., podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Ponadto zwraca Pan uwagę na wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 u.z.p.d., zgodnie z którym opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych. przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona),

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona),

e)(uchylona),

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka,

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Mając na uwadze przywołane przepisy zauważyć należy, że podatnik wykonujący pozarolniczą działalność gospodarczą w formie indywidualnej, ma prawo do skorzystania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, o ile nie osiąga przychodów z tytułu świadczenia usług wyłączonych z dopuszczalności zastosowania ryczałtu, tj. usług wymienionych w art. 8 ust. 1 ww. ustawy, oraz o ile jego przychody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 2 000 000 euro, a w przypadku rozpoczynania działalności w trakcie roku - limit przychodów nie obowiązuje.

Zaznacza Pan, że zgodnie z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego nie świadczy Pan usług wymienionych w art. 8 ust. 1 u.z.p.d. oraz wysokość przewidywanego wynagrodzenia otrzymywanego przez Pana z tytułu opisanej w stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) umowy nie przekroczyła w ubiegłym roku i nie przekroczy w latach kolejnych limitu wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) u.z.p.d., który to limit dotyczy możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Mając na uwadze powyższe, miał Pan zatem prawo zdecydować się na opodatkowanie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i z tego prawa skorzystał.

Zauważyć jednak należy, że wybierając tę formę opodatkowania, podatnik jest zobowiązany odliczać podatek według odpowiedniej dla jego działalności gospodarczej stawki ryczałtu.

Przechodząc zatem do określenia prawidłowej stawki podatku, która powinna być stosowana przez Pana, w pierwszej kolejności zauważa Pan, że stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d. - pojęcie „działalność usługowa” zdefiniowane zostało jako: pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie zaś do art. 4 ust. 4 tej ustawy, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Oznaczenie „ex” dotyczy więc tylko ściśle określonej usługi z danego grupowania. Oznaczenie to, umieszczone przy konkretnym symbolu statystycznym, ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Przechodząc do stawek opodatkowania wskazać należy, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Należy przy tym zauważyć, że grupowanie PKWiU 62.01.1, o którym m.in. mowa jest w ww. przepisie, obejmuje również świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem 62.01.12.0.

Jednak znajdujące się przy tym grupowaniu oznaczenie „ex” oznacza, że obowiązującą 12% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem.

Powyższe potwierdzają także organy podatkowe, przykładowo w interpretacji indywidualnej z 12 października 2022 r., Nr 0115-KDIT3.4011.591.2022.2.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że: ,,(...) W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu - o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.”

Tożsame stanowisko w tym zakresie przedstawił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 września 2022 r., Nr 0114-KDIP3-1.4011.740.2022.3.BS.

Reasumując, Pana zdaniem, możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zależy od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług, a nie jedynie od klasyfikacji rzeczonych świadczeń zgodnie z PKWiU.

Mając na uwadze powyższe zauważa Pan, że w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Z powyższego wynika więc, że opodatkowaniu ryczałtem wg stawki 8,5% podlegają wszystkie te usługi związane z programowaniem, które nie odpowiadają wskazanym w ustawie czynnościom opodatkowanym stawką ryczałtu w wysokości 12%.

Jak podał Pan w treści opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, świadczone przez Pana usługi kwalifikuje się pod numerem PKWiU 62.01.12.0, tj. „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”. Przy czym, jak zostało już wskazane powyżej, w analizowanej sprawie zakres tych usług jest związany bezpośrednio z czynnościami i usługami branży IT i rozwoju technologii informatycznych programów komputerowych dla klientów Spółki, z którą ma Pan zawartą umowę, a nie stricte z programowaniem, czy sprzedażą oprogramowania i pobieraniem opłat autorskich z tym związanych. Jest to więc bardziej usługa konsultingowa oraz wsparcie i pomoc w zakresie technologii informatycznych. Nie projektuje Pan, ani nie pisze kodu związanego z oprogramowaniem.

Celem wyeliminowania wątpliwości chciałby Pan jeszcze odwołać się do objaśnień do PKWiU 2015 (Rozporządzenie Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 z 23 października 2015 r.), wydanych przez Główny Urząd Statystyczny. Objaśnienia dla „usług związanych z oprogramowaniem” zawierają bowiem następującą charakterystykę: „klasa 62.01 - usługi związane z oprogramowaniem” obejmuje pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania. Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych, pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, zakres Pana obowiązków w żaden sposób nie wpisuje się w przytoczoną powyżej definicję usług związanych z oprogramowaniem i doradztwem w tym zakresie. Przede wszystkim nie projektuje Pan, ani nie pisze kodu związanego z oprogramowaniem, nie poprawia błędów aplikacji, ani nie dopisuje do nich funkcji.

Podsumowując, Pana zdaniem, usługi opisane we wniosku, w wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej, nie są związane z tworzeniem oprogramowania, sprzedażą oprogramowania i przenoszeniem praw autorskich do niego, czy też instalowaniem oprogramowania.

Zasadne w sprawie jest więc zastosowanie do opodatkowania przedmiotowych usług 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego, ponieważ nie są to usługi wprost wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d. Z tego powodu w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) przytaczanej ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych powinien wynosić 8,5% przychodów z działalności usługowej.

Wskazuje Pan, że stanowisko przez Pana prezentowane - odnoszące się do podobnych czynności wykonywanych przez wnioskodawców - potwierdzają również wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacje indywidualne, m.in. z 20 kwietnia 2022 r., Nr 0115-KDWT.4011.107.2022.2.AP, czy też z 21 stycznia 2022 r., Nr 0115-KDIT3.4011.1067.2021.2.AD.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazuje Pan, że przedstawione we wniosku stanowisko w sprawie oceny prawnej opisu sprawy odnośnie sformułowanego pytania, nie uległo zmianie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

-prowadzenia aptek,

-działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

-działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej;

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z kolei, wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

·    12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) - art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.,

·    8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 – art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług lub wytwarzanych wyrobów. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym, jak wyjaśniono wyżej, klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Przedstawił Pan informacje, z których wynika, że:

  1. świadczy Pan usługi informatyczne, sklasyfikowane w PKWiU jako 62.01.12.0, tj. usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych;
  2. świadczone usługi nie są związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1);
  3. do zakresu świadczonych usług nie wchodzą zadania, tj.: projektowanie, programowanie i rozwój oprogramowania, tworzenie oprogramowania, modyfikowanie oprogramowania, ulepszanie oprogramowania, programowanie testowanego oprogramowania, poprawianie błędów oprogramowania, doradztwo w zakresie oprogramowania, usługi i doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego;
  4. nie doradza Pan w zakresie oprogramowania, a także nie doradza w zakresie sprzętu komputerowego, nie świadczy Pan także usług w zakresie instalowania oprogramowania oraz usług związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi;
  5. przedmiotem wykonywanych przez Pana czynności nie jest stricte programowanie, czy sprzedaż oprogramowania i pobieranie opłat autorskich z tym związanych. Jest to bardziej usługa konsultingowa oraz wsparcie i pomoc w zakresie technologii informatycznych. Nie projektuje Pan, ani nie pisze kodu związanego z oprogramowaniem;
  6. prowadzona działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
  7. spełnia Pan warunki określone w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ww. ustawy;
  8. nie osiąga przychodów z tytułu usług wymienionych w art. 8 ust. 1 ww. ustawy;
  9. opodatkowanie przychodów zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zadeklarował Pan w złożonym 4 października 2022 r. zgłoszeniu działalności w CEiDG.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz opis sprawy stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy świadczone usługi zostały poprawnie sklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 i nie stanowią usług związanych z oprogramowaniem - jak wskazał Pan w opisie sprawy - to przychody z tych usług, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług jest prawidłowe, dopóki spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie. Gdyby bowiem wykonywane przez Pana usługi były usługami związanymi z oprogramowaniem – uzyskiwane ze świadczenia tych usług przychody podlegałyby opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nie jesteśmy uprawnieni do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe są zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie nie podlegały ocenie.

Odnosząc się do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw podjętych w określonych stanach faktycznych (zdarzeniach przyszłych) i są wiążące tylko w tych sprawach, w których zostały wydane.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).