Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. - Interpretacja - 0112-KDSL1-1.4011.125.2023.2.AF

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.125.2023.2.AF

Temat interpretacji

Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:

-nieprawidłowe w zakresie stawki ryczałtu w wysokości 8,5% dla usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych wg PKWiU w grupowaniu 62.01.12.0;

-prawidłowe – w zakresie stawki ryczałtu w wysokości 8,5% dla usług związanych z pozyskiwaniem i przekazywaniem wiedzy o projekcie, sklasyfikowanych wg PKWiU w grupowaniu 62.02.30.0.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 20 marca 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 kwietnia 2023 r. (wpływ 24 kwietnia 2023 r.) oraz pismem z 2 maja 2023 r. (wpływ 2 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, roku podatkowego 2023 i lat kolejnych.

W dniu 13.03.2023 jako osoba fizyczna zarejestrował Pan w CEIDG jednoosobową działalność gospodarczą z terminem jej rozpoczęcia w dniu 17.04.2023. Jej przedmiotem są usługi związane z projektowaniem i rozwojem oprogramowania. Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i planuje się rozliczać w oparciu o podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych, określony w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 z późn. zm., dalej: „Ustawa o ryczałcie”). Zakładana wysokość przychodów nie przekroczy kwoty 2 000 000 euro.

Na podstawie umowy podpisanej z kontrahentem z sektora IT, od 17.04.2023 będzie Pan świadczył usługi z dziedziny project managementu w branży IT jako Project Manager, które polegać będą na efektywnym osiąganiu celów projektów, budowaniu motywacji zespołu projektowego, właściwej komunikacji pomiędzy uczestnikami projektu, komunikacji postępów prac w projektach z klientami oraz udzielaniu konsultacji (wsparcie merytoryczne).

Usługi świadczone przez Pana od 17.04.2023 będą związane z:

1) projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.01.12.0 - w zakresie, w jakim świadczyć będzie Pan usługi:

a. bieżącego zarządzania projektami, wdrożeniami i kooperacją pracy zespołów (programiści, analitycy, testerzy oprogramowania)

b. związane z nadzorem merytorycznym nad prawidłową realizacją poszczególnych faz projektów;

c. prowadzenia komunikacji z zespołem projektowym.

2) pozyskiwaniem i przekazywaniem wiedzy o projekcie, sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.02.30 - w zakresie, pozyskiwania i przekazywania wiedzy o projekcie i prowadzenia naboru kandydatów do projektów.

Szczegółowy zakres działalności, który wykonywać będzie Pan dla klienta zawiera się w wyżej wymienionych kodach PKWiU i polega na:

1. Prowadzeniu spotkań projektowych (np. spotkania codziennie „daily”, planowanie „backlogu”, przegląd „sprintu”, retrospektywa).

2. Pełnieniu obowiązków typowych dla Project Managera IT, tj. dbanie o współpracę w zespole, kierowanie zespołami specjalistów IT, budowanie motywacji zespołu projektowego, przestrzeganie zasad i procesów, produktywność zespołu, odpowiedni przepływ informacji, prowadzenie właściwej komunikacji pomiędzy uczestnikami projektu, pomoc w rozwiązywaniu konfliktów, przygotowaniu i realizacji planowanych budżetów projektowych informowanie o statusie (postęp prac w projekcie) i ryzykach oraz udzielanie konsultacji (wsparcie merytoryczne).

3. Koordynacji procesu dostarczania technologii informatycznych.

4. Komunikacji z klientami IT i dostawcami: wymianie wiadomości email i prowadzeniu spotkań (spotkania „statusowe”, ustalanie kwestii biznesowych, kwestii formalnych między firmami).

5. Przygotowaniu i realizacji planowanych budżetów projektowych.

6. Organizacji i uczestnictwie w spotkaniach firmowych, na których uczestnicy wspólnie dzielą się wiedzą na podstawie rozmów i prezentacji.

7. Wewnętrzno-firmowych spotkaniach statusowych i roboczych na temat spraw bieżących w projektach i firmie.

8. Spotkaniach z innymi osobami z firmy, na których budowane są relacje między uczestnikami („mentoring”) i rozwiązywane są problemy bieżące w projektach i firmie.

9. Usprawnieniach procesów firmowych, biznesowych i pracach zespołów.

Usługi, które Pan wymienił są skategoryzowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod numerem 62.01.12.0, 62.02.30.0 i w żadnym stopniu nie dotyczą one rozbudowy i implementacji oprogramowania - PKWiU ex 62.02.

Czynności, które będzie Pan wykonywać nie dotyczą usług takich jak: projektowanie, programowanie i rozwój oprogramowania technologii informatycznych czy też tworzenie oprogramowania, jego modyfikowania czy ulepszania ani też doradztwa w zakresie oprogramowania. Nie jest Pan także programistą i nie będzie Pan świadczył też usług takich jak: usługi związane z doradztwem lub opiniowaniem przez ekspertów spraw w zakresie systemów informatycznych i oprogramowania, doradztwo dotyczące oprogramowania w zakresie wymagań i zaopatrzenia, systemy zabezpieczające, które wskazane są w klasyfikacji PKWiU 2015 jako "usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego".

Świadczyć będzie Pan usługi jako niezależny kontraktor - nie będzie Pan pracownikiem, przedstawicielem, współtwórcą, ani reprezentantem kontrahenta. Zawarta umowa nie narzuca w żadnym stopniu miejsca i czasu podejmowanych przez Pana działań. Rozliczenie odbywać się będzie na zasadzie wypłaty zryczałtowanego wynagrodzenia. Jako wykonujący postanowienia umowy z kontrahentem ponosić Pan będzie pełną odpowiedzialność za wykonywane czynności oraz ponosi pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Uzupełnienie wniosku

W piśmie z dnia 24 kwietnia 2023 r., udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu tut. organu pytania:

a) czy do planowanej przez Pana działalności mają zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Do Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

b) czy w odniesieniu do Pana zamierzonej działalności gospodarczej wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: W odniesieniu do Pana działalności gospodarczej nie wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

c) czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest/będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

d) czy złożył, a jeśli nie, to kiedy zamierza Pan złożyć właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Tak, złożył Pan oświadczenie właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

e) kiedy osiągnął/osiągnie Pan pierwszy przychód, który chce Pan opodatkować stawką ryczałtu?

Odpowiedź: W kwietniu 2023 osiągnie Pan pierwszy przychód.

f) czy, a jeśli tak, to z jakich innych źródeł przychodów uzyskuje Pan dochody podlegające opodatkowaniu?

Odpowiedź: Nie uzyskuje Pan dochodu z innych źródeł przychodu.

g) kim jest Pana zleceniodawca? Czy jest to może spółka, w której jest Pan wspólnikiem/członkiem zarządu? Jeżeli pełni Pan obowiązki w takiej spółce, prosimy szczegółowo opisać zakres Pana obowiązków w spółce. Od kiedy pełni Pan takie obowiązki w spółce?

Odpowiedź: Zleceniodawcą jest (...) (Spółka z o.o) - dostawca oprogramowania dla energetyki zawodowej. Nie jest Pan wspólnikiem ani członkiem zarządu tej Spółki oraz nie jest Pan związany ze zleceniodawcą kapitałowo.

h) czy świadczone przez Pana usługi są/będą związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)?

Odpowiedź: Świadczone przez Pana usługi nie są związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), nie są związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), nie są związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

i) czy uzyskuje Pan przychody ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line?

Odpowiedź: Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

j) jakie dokładnie czynności/zadania wykonuje/będzie Pan wykonywał w ramach świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12?

Odpowiedź: Są to usługi związane z zarządzeniem projektami informatycznymi na potrzeby zleceniodawcy. Celem projektów jest dostarczenie oprogramowania dla klientów z sektora energetyki zawodowej. Pan jako Kierownik projektów IT nie tworzy i nie rozwija oprogramowania. Za to odpowiedzialni są inni członkowie zespołu projektowego.

Pana zadaniami są:

- aktualne kierowanie projektami, wdrożeniami i koordynacja pracy zespołowej

Bieżące zarządzanie projektami IT związane z rozwojem oprogramowania dla firm z sektora energetycznego polega na zapewnieniu, że projekt jest realizowany w ramach ustalonego budżetu, zakończony w uzgodnionym terminie, a zakres prac odpowiada oczekiwaniom klienta. Projekty są realizowane przez zespoły projektowe, w których jest Pan kierownikiem projektu. Planowanie zadań i kontrolowanie ich postępu odbywa się w narzędziu do zarządzania projektami Redmine. Zadania są tworzone poprzez podział wysokopoziomowego zakresu prac na mniejsze, bardziej szczegółowe zadania, często wymagające specjalistycznych umiejętności poszczególnych członków zespołu, a zadania są wzajemnie od siebie zależne. Pana rola polega na zapewnieniu odpowiedniego planu realizacji zadań, aby efektywnie wykorzystać czas zespołu projektowego, a także na upewnieniu się, że wymagania i zadania są zrozumiałe dla każdego członka zespołu i są realizowane w wyznaczonym czasie. Po zakończeniu poszczególnych etapów projektu, ich wyniki są udostępniane pierwszym odbiorcom, zgodnie z wymaganiami klienta i specyfiką projektu. Czasami wymaga to dodatkowej fazy projektu, a czasami nowe funkcjonalności są dostępne od razu dla użytkowników końcowych. W ramach usług zarządzania projektami utrzymuje Pan kontakt z klientami, aby raportować postęp prac, wykorzystanie budżetu i realizację planu.

- świadczenie usług związanych z nadzorem merytorycznym nad prawidłową realizacją poszczególnych faz projektów

Sprawuje Pan nadzór merytoryczny nad poprawnym wykonaniem faz projektów. W zależności od przyjętej metodyki cyklu życia projektu, można wyróżnić kilka faz. Najpopularniejsze podejście to metodyka zwinna "agile", która polega na dostarczaniu oprogramowania w iteracjach. Każda iteracja trwa zwykle około 2 tygodni i obejmuje fazę planowania i inicjacji zadań, następnie zespół przechodzi do ich realizacji (implementacji i testowania), a na końcu iteracji następuje wdrożenie nowych funkcjonalności w środowisku produkcyjnym (dostępnym dla użytkowników końcowych). W podejściu tradycyjnym, znanym jako waterfall, projekt jest realizowany w długotrwałych fazach, które wykonywane są jedna po drugiej. Podobnie jak w podejściu agile, zaczyna się od fazy inicjacji i planowania, ale w podejściu tradycyjnym prace planuje się na cały zakres projektu, a nie tylko na najbliższe 2 tygodnie. Następnie zespół realizuje zadania, a dopiero gdy wszystkie zostaną ukończone, projekt zostaje zakończony z dostarczeniem produktu i zamknięciem projektu. W ramach usług związanych z nadzorem merytorycznym, Pana zadaniem jest zapewnienie prawidłowej sekwencji faz projektu oraz dbanie o to, aby żaden ważny element nie został pominięty w ramach każdej z faz. Fazy powinny również zakończyć się odpowiednimi rezultatami, na przykład w przypadku planowania, wynikiem powinna być lista zadań dla zespołu. Realizacja i implementacja dostarczają nowych funkcjonalności systemu, które są przetestowane i gotowe do wdrożenia. Wdrożenie może jednak wymagać dodatkowej akceptacji klienta, testów bezpieczeństwa lub walidacji przez grupę pierwszych użytkowników. Dzięki poprawnej realizacji poszczególnych faz projektu minimalizuje się ryzyko wystąpienia błędów, nieplanowanemu rozszerzeniu zakresu projektu, przekroczeniu czasu lub budżetu.

- prowadzenie komunikacji z zespołem projektowym (programiści, testerzy, architekci, analitycy)

Dba Pan o to, żeby zespół projektowy był skuteczny w swojej pracy poprzez zapewnienie zrozumienia celu projektu oraz identyfikację i eliminację przeszkód w drodze do efektywności. Organizuje Pan dodatkowe spotkania, które umożliwiają zespołowi informowanie się o postępach i planach, a także udzielanie sobie nawzajem wsparcia w przypadku problemów. Usprawnia Pan komunikację w zespole projektowym, organizując codzienne spotkania, spotkania statusowe, spotkania w celu zrozumienia nowych wymagań klienta oraz retrospektywy, podczas których omawiane są możliwe usprawnienia w codziennej pracy. Komunikacja odbywa się poprzez różne kanały, takie jak komunikatory internetowe, połączenia audio/wideo oraz e-maile, a także osobiście, jeśli to możliwe.

- identyfikowanie i zarządzanie ryzykiem i zagrożeniami projektowymi

Jako projektowy menedżer, Pana zadaniem jest analizowanie ryzyka oraz zarządzanie nim w celu zapewnienia sprawnego przebiegu projektu. Zarządzanie ryzykiem umożliwia Panu korzystanie z narzędzi, które pozwalają na przewidywanie i minimalizowanie potencjalnych problemów. Proces identyfikacji ryzyka jest ciągły i odbywa się na każdym etapie projektu. Zidentyfikowane ryzyka są oceniane pod kątem prawdopodobieństwa wystąpienia i wpływu na cele projektu. W przypadku znanych ryzyk, podejmujemy działania w celu minimalizacji ich wpływu lub zmniejszenia prawdopodobieństwa ich wystąpienia. Rejestr ryzyk jest przechowywany wraz z dokumentacją projektową lub w specjalnie dedykowanym raporcie.

- przygotowanie i realizacja planowanych budżetów projektowych

Jako projekt manager, monitoruje Pan realizację zadań projektowych w ramach budżetu, czasu i zakresu. W ramach raportowania przygotowuje Pan regularne sprawozdania, które obejmują status postępów projektowych oraz zgodność z harmonogramem. Korzysta Pan z dedykowanych narzędzi, takich jak Redmine czy PowerBI, aby przygotowywać wykresy i diagramy, które ilustrują postępy i plany projektowe. W planach projektowych prezentuje Pan zakres prac, które mają zostać wykonane w określonym czasie, aby wszyscy interesariusze mieli jasność co do terminów zakończenia projektu i potencjalnych opóźnień. W przypadku opóźnień lub zmian w harmonogramie, umożliwia Pan zespołowi projektowemu szybką reakcję w celu zachowania maksymalnej efektywności projektu.

- prowadzenie dokumentacji projektów

Jako projekt manager zajmuje się Pan zarządzaniem dokumentacją projektową. W ramach Pana działań, kładzie Pan nacisk na kompletność i jakość dokumentów zgodnie z wymaganiami klienta i potrzebami zespołu projektowego. Jest Pan odpowiedzialny za właściwy przepływ dokumentacji.

- spotkanie z klientami

Poprzez spotkania z klientami stara się Pan zrozumieć strukturę, politykę oraz procesy danej organizacji.

Ponadto raportuje Pan klientom status poszczególnych faz projektu. Komunikacja z klientami odbywa się za pośrednictwem komunikatorów internetowych, e-maili oraz spotkań, takich jak spotkania statusowe.

k) czy świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.12 są/będą w jakikolwiek sposób związane z oprogramowaniem?

Odpowiedź: Nie, świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.12 nie są związane z oprogramowaniem. Nie tworzy Pan oprogramowania oraz nie wykonuje jakichkolwiek czynności związanych z oprogramowaniem rozumianych jako projektowanie, tworzenie, testowanie i utrzymywanie kodu źródłowego oprogramowania (programów komputerowych). Usługi świadczone przez Pana są jedynie działaniami pomocniczymi (zarządzanie projektem IT) dla interesariuszy.

l) jakie konkretnie czynności/zadania wykonuje/będzie Pan wykonywał w ramach świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02.30? Należy wskazać na czym polegają Pana usługi związane z pozyskiwaniem i przekazywaniem wiedzy o projekcie.

Odpowiedź: Przegląd dokumentacji projektowej takiej jak specyfikacje funkcjonalne, projekt wdrożenia, plany projektowe i harmonogramy, w celu zrozumienia wymagań projektu, zakresu prac i celów projektu. Uczestniczenie w spotkaniach z zespołem projektowym w celu uzyskania informacji na temat postępu prac, wykrytych problemów, ryzyk i możliwych zmian wymagań klienta. Komunikacja z klientem w celu uzyskania informacji na temat wymagań, oceny jakości realizacji projektu oraz innych kwestii związanych z projektem oraz zapewnienia, że wymagania klienta są spełnione. Organizacja prezentacji dla zespołu projektowego i klientów, w celu zaprezentowania postępu prac i uzyskania opinii na temat realizacji projektu. Przekazywanie wiedzy zespołowi projektowemu na temat wymagań klienta, celów projektu, zasad pracy i procedur. Zarządzanie bazą wiedzy projektowej i dokumentacją tak, aby była ona aktualna i dostępna dla wszystkich członków zespołu projektowego.

m) czy świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.30 są/będą w jakikolwiek sposób związane z doradztwem w zakresie oprogramowania?

Odpowiedź: Nie, świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.30, nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania. Zadania, które będą realizowane w ramach Pana usług, dotyczą bieżącego zarządzania projektami, kooperacją pracy zespołów, usług związanych z nadzorem merytorycznym nad prawidłową realizacją poszczególnych faz projektów, prowadzenia komunikacji z zespołem projektowym, pozyskiwaniu i przekazywaniu wiedzy o projekcie, przygotowania i realizacji planowanych budżetów projektowych, zarządzania dokumentacją projektu oraz spotkań z klientem. Nie świadczy Pan usług doradczych, ani technicznych, eksperckich w zakresie oprogramowania, ale udziela Pan wsparcia IT w postaci zarządzania projektami IT. Wszelkie rekomendacje co do rozwiązań w kwestii infrastruktury IT, oprogramowania pochodzą od przydzielonych do tego członków zespołu.

n) czy prowadzi/będzie prowadził Pan ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Pana działalności?

Odpowiedź: Będzie Pan prowadził ewidencję przychodów od maja 2023.

Dodatkowo w piśmie z dnia 2 maja 2023 r., wskazał Pan, że wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego.

Pytanie

Czy zakres usług wskazanych w stanie przyszłym, które wykonywać Pan będzie w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Według Pana słuszne jest zastosowanie 8,5% stawki ryczałtu do przyszłych przychodów z działalności związanej z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.02.30.0 Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. Usługi wchodzące w zakres PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.02.30.0 nie zostały wymienione w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, a jednocześnie w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%. W związku z późn. zm. w Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, które nastąpiły z początkiem roku 2021, m.in.: usunięcie załącznika nr 2, a tym samym dopuszczenie większej ilości usług do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, usługi, które będzie Pan świadczył, oznaczone według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 62.01.12.0, 62.02.30.0 - mogą zostać dopuszczone do ryczałtu.

Stosownie do art. 12 ust. 1 u.z.p.d., w brzmieniu od 1 stycznia 2022 r., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych m.in. wynosi:

1. 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) - art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b;

2. 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a).

Analizując powyższe przepisy, trzeba wskazać, że symbole PKWiU opisujące usługi informatyczne zostały w większości wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2b u.z.p.d.

Jednak, przy symbolach PKWiU 62.01.1 oraz 62.02 ustawodawca umieścił znak "ex". Stosownie do art. 4 ust. 4 u.z.p.d., ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Oznacza to, że opodatkowaniu stawką 12% podlegają wyłącznie przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych pod ww. symbolami PKWIU, które zgodnie z powołanym przepisem dotyczą wyłącznie usług: związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) oraz związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02).

W związku z powyższym, wykonywane przez Pana usługi objęte grupowaniem 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, 62.02.30.0 - nie są usługami związanymi z oprogramowaniem, a w szczególności usługami wymienionymi w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. h oraz art. 12 ust. 1 pkt 2b u.z.p.d.

Zgodnie z objaśnieniami do PKWiU 2015 (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, (Dz. U. z 2015.1676 z dnia 2015.10.23), wydanymi przez Główny Urząd Statystyczny, przez usługi związane z oprogramowaniem należy rozumieć pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest częściowo prawidłowe, a częściowo nieprawidłowe.  

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych   przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

Pozarolnicza działalność gospodarcza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Z art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wynika, że:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania wformie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

1. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylona 

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e)  uchylona

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

4. – 7. (uchylony). 

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.), pod pojęciem usług należy rozumieć:

-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;

-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Wobec tego, dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania, zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Z przedstawionych w opisie sprawy informacji wynika, że:

-w dniu 13 marca 2023 r., zarejestrował Pan jednoosobową działalność gospodarczą z terminem jej rozpoczęcia w dniu 17 kwietnia 2023 r.;

-w kwietniu 2023 r., osiągnie Pan pierwszy przychód, zakładana wysokość przychodów nie przekroczy 2 000 000 euro;

-do Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 6 ust. 4 ustawy;

-w odniesieniu do Pana działalności gospodarczej nie wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy;

-złożył Pan właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

-nie uzyskuje Pan dochodu z innych źródeł przychodu.

Biorąc pod uwagę ww. okoliczności sprawy oraz przywołane przepisy, stwierdzić należy, że spełnia Pan wszystkie ustawowe przesłanki do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując, Pana przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. 

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług:

a) związanych z wydawaniem:

-pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,

-pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),

-pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),

-oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,

b) związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W myśl, art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Z informacji przedstawionych we wniosku oraz jego uzupełnieniu wynika, że rozpoczyna Pan prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, w ramach której świadczyć będzie następujące usługi sklasyfikowane w:

1)PKWiU 62.01.12.0, tj.: projektowanie i rozwój technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, w zakresie w jakim Pana usługi obejmują:

bieżące zarządzanie projektami, wdrożeniami i kooperacją pracy zespołów (programiści, analitycy, testerzy oprogramowania);

nadzór merytoryczny nad prawidłową realizacją poszczególnych faz projektów;

prowadzenie komunikacji z zespołem projektowym.

Pana usługi obejmują zarządzanie projektami informatycznymi na potrzeby zleceniodawcy. Celem projektów jest dostarczenie oprogramowania dla klientów z sektora energetyki zawodowej. Pan jako kierownik projektów IT nie tworzy i nie rozwija oprogramowania. Za to odpowiedzialni są inni członkowie zespołu projektowego. Pana zadania to:

aktualne kierowanie projektami, wdrożeniami i koordynacja pracy zespołowej;

świadczenie usług związanych z nadzorem merytorycznym nad prawidłową realizacją poszczególnych faz projektów;

prowadzenie komunikacji z zespołem projektowym (programiści, testerzy, architekci, analitycy);

identyfikowanie i zarządzanie ryzykiem i zagrożeniami projektowymi;

przygotowanie i realizacja planowanych budżetów projektowych;

prowadzenie dokumentacji projektów;

spotkania z klientami.

2)PKWiU 62.02.30.0, tj.: pozyskiwanie i przekazywanie wiedzy o projekcie oraz prowadzenie naboru kandydatów do projektów.

W odniesieniu do świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symbolem                    PKWiU 62.01.12.0 zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z programowaniem (tworzeniem czy dodawaniem nowych kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym, usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania, przy czym sformułowanie „oprogramowanie” ma tu znaczenie szersze niż „program komputerowy”.

Zatem usługi związane z oprogramowaniem nie polegają jedynie na programowaniu, czyli tworzeniu kodów źródłowych przez programistów, są to wszelkie inne usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, wskazuję, że w świetle tak przedstawionego opisu czynności w ramach grupowania PKWiU 62.01.12.0, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. W mojej ocenie czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem. Za taką ich kwalifikację przemawia fakt, że dotyczą one zarządzania projektami informatycznymi na potrzeby zleceniodawcy, których celem jest dostarczenie oprogramowania dla klientów z sektora energetyki zawodowej, i w ramach, których wykonuje Pan zadania:

aktualnego kierowania projektami, wdrożeniami i koordynacji pracy zespołowej;

świadczenia usług związanych z nadzorem merytorycznym nad prawidłową realizacją poszczególnych faz projektów

prowadzenia komunikacji z zespołem projektowym (programiści, testerzy, architekci, analitycy);

identyfikowania i zarządzania ryzykiem i zagrożeniami projektowymi;

przygotowania i realizacji planowanych budżetów projektowych;

prowadzenia dokumentacji projektów;

spotkań z klientami.

W konsekwencji, osiągane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU w grupowaniu 62.01.12.0 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W odniesieniu natomiast się do Pana usług w zakresie pozyskiwania i przekazywania wiedzy o projektach sklasyfikowanych zgodnie z PKWiU jako 62.02.30.0 - „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego” - wskazał Pan, że obejmują one: przegląd dokumentacji projektowej takiej jak specyfikacje funkcjonalne, projekt wdrożenia, plany projektowe i harmonogramy, w celu zrozumienia wymagań projektu, zakresu prac i celów projektu; uczestniczenie w spotkaniach z zespołem projektowym w celu uzyskania informacji na temat postępu prac, wykrytych problemów, ryzyk i możliwych zmian wymagań klienta; komunikacje z klientem w celu uzyskania informacji na temat wymagań, oceny jakości realizacji projektu oraz innych kwestii związanych z projektem oraz zapewnienia, że wymagania klienta są spełnione; organizacje prezentacji dla zespołu projektowego i klientów, w celu zaprezentowania postępu prac i uzyskania opinii na temat realizacji projektu; przekazywanie wiedzy zespołowi projektowemu na temat wymagań klienta, celów projektu, zasad pracy i procedur; zarządzanie bazą wiedzy projektowej i dokumentacją tak, aby była ona aktualna i dostępna dla wszystkich członków zespołu projektowego. Wskazał Pan również, że nie świadczy usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania - nie świadczy usług doradczych, ani technicznych, eksperckich w zakresie oprogramowania, ale udziela wsparcia IT w postaci zarządzania projektami IT. Wszelkie rekomendacje co do rozwiązań w kwestii infrastruktury IT, oprogramowania pochodzą od przydzielonych do tego członków zespołu.

Jak wynika z wcześniej cytowanych przepisów ustawodawca określił stawkę ryczałtu w wysokości 12% m.in. dla usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), a więc usług objętych klasą 62.02, ale wyłącznie tych, które są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02.30.0, które nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, podlegają opodatkowaniem 8,5% stawką, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując, ryczałt od uzyskiwanych przez Pana przychodów ewidencjonowanych z tytułu usług:

-sklasyfikowanych w grupowaniach PKWiU 62.01.12.0 – wynosi 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ww. ustawy;

-sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0 – wynosi 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).