Opodatkowanie ryczałtem usług sklasyfikowanych pod symbolami PKWiU 74.90.12.0, 85.59.13.2 oraz 70.22.30.0. - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.260.2023.2.PR

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.260.2023.2.PR

Temat interpretacji

Opodatkowanie ryczałtem usług sklasyfikowanych pod symbolami PKWiU 74.90.12.0, 85.59.13.2 oraz 70.22.30.0.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest :

-prawidłowe – w części dotyczącej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do usług sklasyfikowanych pod symbolami PKWiU 74.90.12.0 oraz 70.22.30.0;

-nieprawidłowe – w części dotyczącej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 85.59.13.2.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 30 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 czerwca 2023 r. (wpływ 28 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

W ramach indywidualnej działalności gospodarczej, opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wykonuje i będzie Pan wykonywał poniższe usługi na podstawie trzech zawartych umów, które charakteryzuje Pan poniżej.

1.Zakres usług, określony w umowie, jest następujący:

„usługi pośrednictwa w zakupach następujących produktów (grup towarowych)

a.ryb mrożonych

b.frytek i specjalności ziemniaczanych

c.grzybów mrożonych i suszonych

d.przypraw

e.lodów

f.olejów i tłuszczy

Usługa ta będzie obejmowała:

-wsparcie Zlecającego w negocjowaniu warunków umów zawieranych z dostawcami,

-informowanie potencjalnych dostawców o towarach jakimi zainteresowany jest Zlecający, a także o wielkości i warunkach zapotrzebowania

-utrzymywanie ciągłego kontaktu z dostawcami,

-weryfikacja opinii i dotychczasowych działań dostawców na rynku,

-wsparcie Zlecającego w ewentualnych trudnościach, sporach z dostawcami,

-poszukiwanie dostawców produktów, towarów, które mogą stanowić alternatywę dla aktualnego asortymentu Zlecającego

-wsparcie Zlecającego w negocjowaniu warunków umów zawieranych z dostawcami oraz nadzór nad zamówieniami na towary, produkty dostawców

-wynegocjowanie najkorzystniejszych warunków handlowych (cena zakupu, termin płatności, bonusy)”.

Usługa jest wykonywana na bieżąco i dokumentowana fakturą sprzedaży za okresy miesięczne.

Urząd Statystyczny w wydanej Panu opinii klasyfikacyjnej, powyższe usługi sklasyfikował wg PKWiU 2015 r. jako 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń” i taką klasyfikację należy uznać za właściwą.

2.Zakres usług, określony w umowie, jest następujący:

„Szkolenie przedstawicieli handlowych i pracowników telemarketingu

Usługa ta będzie obejmowała:

Przygotowywanie i bieżące prowadzenie programów doskonalenia zawodowego przedstawicieli handlowych i pracowników telemarketingu Zlecającego. W szczególności:

-ocena potrzeb szkoleniowych, weryfikacja bieżących umiejętności przedstawicieli handlowych

-ustalenie celów procesu szkoleniowego długo i krótkookresowych

-opracowanie programu szkoleniowego oraz sposobów jego weryfikacji

-bieżąca realizacja szkoleń

-weryfikacja efektów we współpracy ze Zlecającym – wpływu szkoleń na realne wyniki działań przedstawicieli handlowych i pracowników telemarketingu w firmie Zlecającego

-aktualizacja programu szkoleniowego stosownie do zmian osobowych w zespole Zlecającego, wzrostu kompetencji i zmieniających się potrzeb rynku”.

Usługa jest wykonywana na bieżąco i dokumentowana fakturą sprzedaży za okresy miesięczne.

Urząd Statystyczny w wydanej Panu opinii klasyfikacyjnej, powyższe usługi sklasyfikował wg PKWiU 2015 r. jako 85.59.13.2 „Pozostałe usługi w zakresie doskonalenia zawodowego, gdzie indziej niesklasyfikowane” i taką klasyfikację należy uznać za właściwą.

3.Zakres usług, określony w umowie, jest następujący:

„Wsparcie w organizacji zaopatrzenia i sprzedaży Zleceniodawcy – regularne analizowanie pod kątem kryteriów określanych przez Zleceniodawcę następujących baz przetargów, zleceń, licytacji i przedstawianie Zleceniodawcy wybranych pozycji w celu podjęcia decyzji o potencjalnym udziale.

Przygotowywanie dokumentacji przetargowej do wskazanych przez Zleceniodawcy przetargów, według wytycznych przedstawionych przez Zleceniodawcę i przesłanie Zleceniodawcy jej projektu najpóźniej w dniu poprzedzającym termin złożenia. W ramach opracowania dokumentacji Przedsiębiorca samodzielnie dokona wyceny i opisu oferty Zleceniodawcy, a następnie uzyska dla niej akceptację Zleceniodawcy (nanosząc ewentualne korekty).

Prowadzenie w imieniu Zleceniodawcy ewentualnej korespondencji związanej z wyjaśnieniem, uzupełnieniem lub skorygowaniem dokumentacji przetargowej. Zleceniodawca udzieli Przedsiębiorcy stosownych pełnomocnictw, jeśli będzie to potrzebne”.

Usługa jest wykonywana na bieżąco i dokumentowana fakturą sprzedaży za okresy miesięczne.

Urząd statystyczny w wydanej Panu opinii klasyfikacyjnej, powyższe usługi sklasyfikował wg PKWIU 2015 r. jako 70.22.30.0 „Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej” i taką klasyfikację należy uznać za właściwą.

W piśmie z 23 czerwca 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1.Przychodów za jaki rok podatkowy lub lata podatkowe dotyczy Pana wniosek?

Odpowiedź: Wniosek dotyczy przychodów za rok 2022, 2023 i kolejne lata.

2.Od kiedy (dd-mm-rrrr) prowadzi Pan działalność gospodarczą?

Odpowiedź: Działalność gospodarczą prowadzi Pan od 1 stycznia 2022 r.

3.Kiedy (dd-mm-rrrr) osiągnął/osiągnie Pan pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku i którą zamierza Pan opodatkować zryczałtowaną stawką podatku?

Odpowiedź: Pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku osiągnął Pan 31 stycznia 2022 r.

4.Czy złożył/złoży Pan właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne? Jeśli tak, to kiedy (należy wskazać dokładną datę)?

Odpowiedź: Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne złożył Pan w postaci wniosku do CEiDG dnia 21 grudnia 2021 r.

5.Czy prowadzi/będzie prowadził Pan ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Pana działalności odrębnie?

Odpowiedź: Prowadzi i będzie Pan prowadził ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności odrębnie.

6.Czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest/będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest i będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

7.Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1 wezwania), w odniesieniu do wykonywanej przez Pana działalności mają/będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).

Odpowiedź: W latach podatkowych, których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1 wezwania), w odniesieniu do wykonywanej przez Pana działalności nie miały i nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

8.Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1 wezwania) w odniesieniu do Pana zachowane zostały/zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: W latach podatkowych, których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1 wezwania), w odniesieniu do Pana zachowane zostały i zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

9.Czy i ewentualnie z jakich innych źródeł przychodów uzyskiwał/uzyskuje/będzie uzyskiwał Pan dochody podlegające opodatkowaniu?

Odpowiedź: Prócz działalności gospodarczej uzyskiwał i będzie Pan uzyskiwał dochody podlegające opodatkowaniu z następujących źródeł przychodów: stosunek pracy, przychody z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych. Możliwe, że w przyszłości uzyska Pan też przychody z działalności wykonywanej osobiście, najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawa wieczystego użytkowania gruntów lub innych rzeczy, a także innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 oraz 1g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

10.Czy był/jest/będzie Pan wspólnikiem/członkiem zarządu Zleceniodawców, z którymi ma Pan zawarte trzy umowy o świadczenie usług, o których mowa we wniosku, bądź pełnił/pełni/będzie pełnił Pan inne funkcje (jakie?) u tych Zleceniodawców? Jeżeli pełnił/pełni/będzie pełnił Pan obowiązki u Zleceniodawców, proszę szczegółowo opisać zakres Pana obowiązków u Zleceniodawców. Od kiedy pełni Pan takie obowiązki u Zleceniodawców?

Odpowiedź: W latach podatkowych, których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1 wezwania) nie był i nie będzie Pan wspólnikiem ani członkiem zarządu Zleceniodawców, z którymi ma Pan zawarte umowy o świadczenie usług, o których mowa we wniosku. W okresie od (...)2022 r. do (...)2022 r. był Pan pracownikiem Zleceniodawcy z następującym zakresem obowiązków w zakresie sprzedaży: przyjmowanie zamówień zewnętrznych, obsługa klientów, załatwianie niezbędnych dokumentów potrzebnych do wysyłki wyrobów i towarów mrożonych, załatwianie spraw reklamowych, promocyjnych, windykacja należności od klientów, wystawianie faktur i innych dokumentów handlowo-spedycyjnych, odpowiadanie za reklamację klientów, rozszerzanie rynków zbytu.

W ramach działalności nie wykonywał i nie będzie Pan wykonywał żadnych usług odpowiadających czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy.

W przyszłości nie będzie Pan pełnił innych funkcji u Zleceniodawcy niż wynikające z działalności gospodarczej.

Pytanie

1.Jaką stawką podatku powinny być opodatkowane określone w opisie stanu faktycznego i zdarzeń przyszłych usługi wykonane przez Pana na podstawie trzech umów, w ramach indywidualnej działalności gospodarczej – według przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej uzpd)?

2.Jaką stawką podatku powinny być opodatkowane określone w opisie stanu faktycznego i zdarzeń przyszłych usługi, które zostaną przez Pana wykonane na podstawie trzech umów, w ramach indywidualnej działalności gospodarczej – według przepisów uzpd?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, wykonywane przez Pana usługi podlegają (w odpowiedzi na pytanie 1) i będą podlegać (w odpowiedzi na pytanie 2) stawce zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a uzpd.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a uzpd, stawkę 8,5% stosuje się do przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8. Stawka 8,5% jest zatem stawką podstawową, której podlegają przychody z działalności usługowej innej niż określonej w punktach 1-4 i 6-8 ust. 1 art. 12 uzpd.

Jeżeli zatem dane przychody z działalności usługowej nie mieszczą się w zakresie przedmiotowym art. 12 ust. 1 pkt 1-4 i 6-8 (w szczególności nie są to usługi wykonywane w ramach wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 uzdp), wówczas należy je zaklasyfikować jako przychody określone w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a uzpd.

Pana zdaniem, ponieważ przychodów ze świadczonych przez Pana usług nie można zakwalifikować do żadnych z wymienionych w art. 12 ust. pkt 1-4, 6-8 uzpd przychodów, stanowią one przychody z działalności usługowej określonej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a uzpd.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Taką klasyfikację dla poszczególnych usług przedstawił Pan w opisie stanu faktycznego i zdarzeń przyszłych, w ślad za opiniami klasyfikacyjnymi GUS.

Wnioski takie potwierdzają, przykładowo: interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2023 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0112-KDSL1-1.4011.18.2023. 1.DS, z dnia 2 stycznia 2023 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.779.2022.3.AA, z dnia 3 czerwca 2022 r. nr 0115-KDIT1.4011.95.2022.3.MST oraz z dnia 20 stycznia 2023 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.864.2022.2.MM.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest :

-prawidłowe – w części dotyczącej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do usług sklasyfikowanych pod symbolami PKWiU 74.90.12.0 oraz 70.22.30.0;

-nieprawidłowe – w części dotyczącej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 85.59.13.2.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym według art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast według art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który stanowi, że

1.Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

2.Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3.Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Kolejnym warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Według art. 9 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Odnosząc się do wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), zauważam, że symbol „ex” oznacza, że w ramach grupowania 70 opodatkowaniu stawką 15% podlegają wyłącznie usługi wymienione w tym przepisie, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem, a pozostałe usługi opodatkowane są stawką 8,5%.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku, gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17% ;

ust. 1 pkt 2 ryczałt wynosi 15% ;

ust. 1 pkt 2a ryczałt wynosi 14% ;

ust. 1 pkt 2b ryczałt wynosi 12% ;

ust. 1 pkt 3 ryczałt wynosi 10% ;

ust. 1 pkt 4 ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z informacji przedstawionych we wniosku oraz uzupełnieniu wynika, że działalność gospodarczą prowadzi Pan od 1 stycznia 2022 r., a pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku osiągnął Pan 31 stycznia 2022 r. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne złożył Pan w postaci wniosku do CEiDG dnia 21 grudnia 2021 r. Prowadzi i będzie Pan prowadził ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności odrębnie. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest i będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wniosek dotyczy przychodów za rok 2022, 2023 i kolejne lata. W latach podatkowych, których dotyczy wniosek, w odniesieniu do wykonywanej przez Pana działalności nie miały i nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz w odniesieniu do Pana zachowane zostały i zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ww. ustawy. W ramach indywidualnej działalności gospodarczej, opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wykonuje i będzie Pan wykonywał poniższe usługi na podstawie trzech zawartych umów:

1)usługi pośrednictwa w zakupach następujących produktów (grup towarowych):

a)ryb mrożonych,

b)frytek i specjalności ziemniaczanych,

c)grzybów mrożonych i suszonych,

d)przypraw,

e)lodów,

f)olejów i tłuszczy

-sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń” i taką klasyfikację należy uznać za właściwą;

2)usługi szkolenia przedstawicieli handlowych i pracowników telemarketingu – sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85.59.13.2 „Pozostałe usługi w zakresie doskonalenia zawodowego, gdzie indziej niesklasyfikowane”;

3)usługi wsparcia w organizacji zaopatrzenia i sprzedaży Zleceniodawcy – sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.30.0 „Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”.

Przenosząc powołane przepisy na grunt niniejszej sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej usług:

1)pośrednictwa w zakupach produktów (grup towarowych) sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”,

2)wsparcia w organizacji zaopatrzenia i sprzedaży Zleceniodawcy sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 70.22.30.0 „Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”

były/są/będą opodatkowane stawką 8,5% określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Natomiast przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej usług szkolenia przedstawicieli handlowych i pracowników telemarketingu sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 85.59.13.2 „Pozostałe usługi w zakresie doskonalenia zawodowego, gdzie indziej niesklasyfikowane” były/są/będą opodatkowane stawką 8,5% określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W związku z powyższym, pomimo, że uznaje Pan prawidłowo, że przychód z usług mieszczących się w grupowaniu PKWiU 85.59.13.2 powinien zostać opodatkowany ryczałtem według stawki 8,5% – z uwagi na błędną podstawę prawną takiego stanowiska – uznano je za nieprawidłowe.

Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług jest prawidłowe wyłącznie, jeżeli faktycznie nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia innych usług wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy, do których to usług przypisana jest inna stawka ryczałtu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako: „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).