Wnioskodawca wystąpił do KIS z wnioskiem o interpretację podatkową w związku z zakupem samochodu w Niemczech w listopadzie 2024 r. Pojazd został od ra... - Interpretacja - null

ShutterStock
Czy rejestracja pojazdu wpływa na moment powstania obowiązku zapłaty VAT-23

Temat interpretacji

Wątpliwości podatnika – kiedy powstaje obowiązek VAT-23

Wnioskodawca wystąpił do KIS z wnioskiem o interpretację podatkową w związku z zakupem samochodu w Niemczech w listopadzie 2024 r. Pojazd został od razu sprzedany w Polsce bez jego wcześniejszej rejestracji, a więc bez zapłaty VAT-23. W marcu 2025 r. klient zwrócił pojazd z powodu trudności z rejestracją. W związku z tym podatnik wystawił fakturę korygującą i zarejestrował samochód na siebie.

Zainteresowany chciał ustalić, czy obowiązek zapłaty VAT-23 powstaje w momencie zakupu pojazdu, czy dopiero wtedy, gdy zmienia się jego przeznaczenie – tj. w momencie rejestracji. W ramach złożonego wniosku przedstawił swoje stanowisko, zgodnie z którym skoro początkowo pojazd nie miał być rejestrowany w Polsce, obowiązek podatkowy nie zaistniał. Pojawił się dopiero w chwili korekty i późniejszej rejestracji auta.

Stanowisko KIS – moment wystawienia faktury decydujący

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wskazał, że obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez zagranicznego dostawcę – niezależnie od decyzji o rejestracji pojazdu.

Organ podatkowy powołał się na art. 20 ust. 5 ustawy o VAT, zgodnie z którym obowiązek podatkowy przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury, jednak nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dostawy. Podatnik ma obowiązek zapłaty VAT-23 w ciągu 14 dni od tej daty (art. 103 ust. 3 ustawy).

Choć formularz VAT-23 można złożyć przy rejestracji pojazdu, nie ma to wpływu na termin zapłaty podatku. KIS podkreśliła, że fakt rejestracji lub zmiana zamiaru co do przeznaczenia pojazdu nie przesuwa momentu powstania obowiązku podatkowego. Istotny jest jedynie moment wystawienia faktury zakupu.

Organ wyraźnie zaznaczył, że podatnik nie może uzależniać powstania obowiązku zapłaty podatku od własnych decyzji handlowych lub organizacyjnych. Interpretacja potwierdza, że zasady dotyczące WNT są jednolite i niezależne od późniejszych zdarzeń związanych z nabytym środkiem transportu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.155.2025.2.MPU