Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0112-KDIL3.4012.229.2025.2.KFK

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 kwietnia 2025 r. wpłynął Pani wniosek z 14 kwietnia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy w związku z planowaną sprzedażą udziału w Nieruchomości będzie Pani występowała jako podatnik podatku od towarów i usług,

a w konsekwencji transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 kwietnia 2025 r. (wpływ 30 kwietnia 2025 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W dniu (…) maja 2020 r. zmarła Pani matka. W dniu 17 czerwca 2020 r. Przyjęła Pani z dobrodziejstwem inwentarza przypadający Pani, zgodnie z ustawą Kodeks cywilny, udział w wysokości 1/4 części w spadku po Niej, co zostało potwierdzone notarialnym Aktem Poświadczenia Dziedziczenia. Do dnia dzisiejszego dział spadku po Pani matce nie został dokonany.

W skład masy spadkowej po Pani matce wchodziły m.in. Jej udziały w masach spadkowych po Jej rodzicach. Jej udział w spadku po Jej matce wynosił 1/3 części (data nabycia: (…) lutego 1978 r.), Jej udział w spadku po Jej ojcu wynosił 1/2 części (data nabycia: (…) maja 1982 r.). Dział spadku, zarówno po Pani babci, jak również po Pani dziadku, nie został dokonany. W skład masy spadkowej po Pani babci wchodził udział w wysokości 1/2 we własności nieruchomości. W skład masy spadkowej po Pani dziadku wchodził udział w wysokości 2/3 we własności wskazanej nieruchomości. Łączny udział Pani matki w należącej do spadków po Jej rodzicach opisanej niżej nieruchomości wynosił 1/2.

Z tytułu dziedziczenia po Pani matce, przypadający Pani udział w nieruchomości o powierzchni (…) m2, składającej się z trzech działek ewidencyjnych (1, 2, 3), na której znajduje się budynek gospodarczy oraz chroniona zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego kapliczka, wchodzącej w skład mas spadkowych po Jej rodzicach, wynosi 1/8.

Nieruchomość, dla której prowadzona jest ww. księga wieczysta, składa się z dwóch niezależnych pod względem możliwości zagospodarowania części – jedna to działka ewidencyjna nr 3, druga to przylegające do siebie działki ewidencyjne nr 1 i nr 2. Te dwie niezależne od siebie części rozdzielone są osobną działką ewidencyjną nr 4, stanowiącą własność Skarbu Państwa. Współwłaścicielom Nieruchomości nie przysługują żadne prawa lub roszczenia pozwalające na zapewnienie bezpośredniego prawnego połączenia obu części Nieruchomości.

(…).

Nieruchomość nie jest ogrodzona, obie jej części są uzbrojone jedynie w zakresie doprowadzenia do granic działek ewidencyjnych nr 3 i nr 1 kanalizacji wykonanej przez lokalny samorząd podczas realizowania sieci kanalizacyjnej, jako element całej inwestycji, bez inicjatywy ich wykonania ze strony ówczesnych właścicieli udziałów w Nieruchomości, bez ich udziału w sfinansowaniu tych elementów.

W związku z przyjęciem spadku po Pani matce, zrealizowała Pani wynikające z przepisów prawnych poniższe ciążące na Pani obowiązki:

W czerwcu 2020 r. wraz z pozostałymi spadkobiercami po Pani matce (Pani siostry AA, BB oraz brat CB) złożyli Państwo w Sądzie Rejonowym Wniosek o wpis w księdze wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości Państwa praw własności (w udziałach po 1/8). Sąd Rejonowy dokonał wpisu Pani prawa własności w udziale 1/8 w dniu 5 stycznia 2021 r.

Również w czerwcu 2020 r. Pani brat, złożył Zgłoszenie zmiany danych w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez Starostwo Powiatowe dotyczących Nieruchomości, w którym została zawarta prośba o ujawnienie w ewidencji gruntów wszystkich spadkobierców Pani matki. Organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków dokonał żądanej zmiany w lipcu 2020 r.

W lipcu 2020 r., wraz z pozostałymi spadkobiercami po Pani matce, złożyła Pani Informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych (…), w której zawiadomili Państwo organ podatkowy właściwy w podatku od nieruchomości Burmistrza o wejściu w posiadanie udziałów we własności Nieruchomości.

W grudniu 2020 r., wraz z pozostałymi spadkobiercami po Pani matce, złożyła Pani we właściwym Sądzie Rejonowym Wykaz inwentarza obejmujący masę spadkową po Pani matce.

Również w grudniu 2020 r. złożyła Pani we właściwym Urzędzie Skarbowym Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2 tytułem spadkobrania po Pani matce.

Począwszy od 2021 r. realizowała Pani ciążący na Pani obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości związany z posiadaniem udziału w Nieruchomości, wpłacając na konto organu podatkowego w każdym roku 1/8 wartości podatku wynikającego z otrzymanej decyzji ustalającej wymiar podatku.

W latach 2020-2024 nie podejmowała Pani żadnych innych czynności związanych z posiadanym udziałem w Nieruchomości. Natomiast w związku z inicjowanymi przez Burmistrza procedurami planistycznymi podejmowanymi w tym okresie na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, różne czynności wykonywał Pani brat. Szczegóły tych czynności nie są Pani znane, poza ogólną wiedzą, że dotyczyły prób obrony współposiadanej przez Państwa Nieruchomości przed obciążeniem zapisami ograniczającymi dotychczas przewidziany sposób wykorzystania. Działania podejmowane przez Pani brata okazały się nieskuteczne Rada Miejska w dniu (…) stycznia 2021 r. podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którą współposiadana przez Panią Nieruchomość została obciążona przebiegiem drogi publicznej (…).

W maju 2024 r. wszyscy właściciele udziałów w Nieruchomości odbyli spotkanie, mające na celu podjęcie decyzji co do dalszych losów współposiadanej Nieruchomości. Spadkobiercy Pani matki postulowali o niezwłoczne wystąpienie do Gminy z wnioskiem o wykup obszaru obciążonego przebiegiem drogi publicznej na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pozostali współwłaściciele postulowali rozpoczęcie działań od próby sprzedaży na początku 2025 r. całości lub części Nieruchomości w jej aktualnym stanie. W zaistniałej sytuacji ustalono, że grono współwłaścicieli nalegających na rozpoczęcie działań od próby sprzedaży Nieruchomości w jej aktualnym stanie, zweryfikuje swój punkt widzenia i oczekiwania finansowe poprzez sondażowe ogłoszenie w ogólnodostępnych portalach internetowych. Przyjęła Pani do wiadomości wraz z Pani siostrami i bratem zamierzenia pozostałych współwłaścicieli, ustalając, że powrócą Państwo do próby podjęcia wspólnej decyzji w późniejszym terminie. (…). Z uwagi na ówczesny brak Państwa zainteresowania w zamieszczaniu takiej oferty, wyrazili Państwo jedynie Państwa opinię o treści przygotowanego przez pozostałych współwłaścicieli ogłoszenia, nie angażując się w proces jego przygotowywania i publikacji, udzielając jedynie pozostałym współwłaścicielom kilku nieznanych im informacji o wspólnie posiadanej Nieruchomości.

Pod koniec lipca 2024 r. zostali Państwo poinformowani przez DD o zamieszczeniu przygotowanego przez Niego ogłoszenia sprzedaży na portalu ogłoszeniowym. Pod koniec grudnia 2024 r. została Pani poinformowana przez Pani brata o spotkaniu z potencjalnym nabywcą, które odbyło się w dniu (…) grudnia 2024 r. przy udziale Jego oraz DD. (…).

W dniu 18 stycznia 2025 r. wszyscy pozostali współwłaściciele otrzymali od DD raport z Jego działań ogłoszeniowych. (…).

Nieruchomość nie była do tej pory wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, nie była wynajmowana, dzierżawiona ani oddana do użytkowania na podstawie innej umowy. Nie przewiduje Pani również wynajęcia, dzierżawy lub oddania do użytkowania na podstawie innej umowy Nieruchomości na rzecz podmiotów zainteresowanych jej nabyciem. Nie ma Pani zamiaru podejmować innych aktywnych działań marketingowych mających na celu doprowadzenie do sprzedaży Nieruchomości, poza podjęciem działań zawartych w opisie zdarzeń przyszłych nr 1-5.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega Pani nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Nie prowadzi Pani aktualnie żadnego rodzaju działalności gospodarczej oraz nigdy nie prowadziła Pani działalności gospodarczej w zakresie obrotu i gospodarowania nieruchomościami. W latach 90-tych ubiegłego wieku przez kilkanaście miesięcy prowadziła Pani jednoosobową działalność gospodarczą.

Nie jest Pani zarejestrowana jako podatnik VAT czynny ani podatnik VAT zwolniony. Nie jest Pani również rolnikiem ryczałtowym oraz nie dokonuje Pani sprzedaży produktów rolnych z własnej działalności rolniczej.

Z tytułu spadkobrania po Pani dziadkach (rodzice ojca), stwierdzonego postanowieniem sądu z 2010 r., stała się Pani współwłaścicielem kilku nieruchomości (zabudowanych i niezabudowanych), których własność przeszła na innych spadkobierców moich dziadków (rodziców ojca) za spłatą na Pani rzecz tytułem umowy o dział spadku w 2011 r.

Aktualnie, oprócz udziałów w Nieruchomości wskazanej na wstępie, posiada Pani z tego samego tytułu (spadkobranie po Pani matce) udział 1/4 we własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, którego nie ma Pani zamiaru zbywać do momentu dokonania działu spadku po Pani matce. Nie ma Pani zamiaru nabywać innych nieruchomości w celu odsprzedaży.

W razie konieczności podpisania w celu sprzedaży z zainteresowanymi nabyciem Nieruchomości lub jej części umowy przedwstępnej, nie udzieli Pani żadnemu podmiotowi pełnomocnictwa lub jakiegokolwiek innego umocowania prawnego do działania w Pani imieniu, w szczególności do występowania przed organami administracji publicznej, podejmowania działań faktycznych i prawnych, niezbędnych do uzyskania decyzji i pozwoleń, składania wniosków, odbioru decyzji i postanowień i innych podobnych działań. Nie ma Pani zamiaru, w okresie między potencjalnym podpisaniem umowy przedwstępnej a zawarciem umowy przyrzeczonej, podejmować samodzielnie lub umożliwić podjęcie w Pani imieniu przez inny podmiot działań mających na celu zwiększenie atrakcyjności Nieruchomości dla celów sprzedaży lub podniesienie jej wartości. Nie zamierza Pani przed zawarciem umowy przyrzeczonej bądź samodzielnej umowy sprzedaży Nieruchomości udzielić potencjalnemu nabywcy prawa do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane.

Dopuszcza Pani jedynie możliwość umocowania w umowie przedwstępnej któregoś ze spadkobierców Pani matki do reprezentowania Pani przy zawarciu umowy przyrzeczonej lub do uzyskania w Pani imieniu dokumentów niezbędnych do zawarcia takiej umowy.

Obecnie rozważa Pani następujące działania, mające na celu zbycie posiadanego przez Panią udziału w Nieruchomości, bez wcześniejszego dokonywania działu spadku zarówno po Pani matce, jak również po Jej rodzicach (zdarzenia przyszłe):

1.Sprzedaż posiadanego przez Panią udziału w części Nieruchomości stanowiącej działkę ewidencyjną nr 1, a następnie sprzedaż posiadanego przez Panią udziału w części Nieruchomości stanowiącej działkę ewidencyjną nr 2, we wspólnych transakcjach z pozostałymi współwłaścicielami Nieruchomości sprzedającymi swoje udziały na rzecz podmiotu, który zgłosił się w reakcji na ogłoszenie sprzedaży opublikowane w 2024 r. przez DD.

2.Sprzedaż posiadanego przez Panią udziału w całości Nieruchomości lub osobno w jej częściach, stanowiących osobne działki ewidencyjne (bez dokonywania nowych podziałów geodezyjnych), we wspólnych transakcjach z pozostałymi współwłaścicielami Nieruchomości sprzedającymi swoje udziały na rzecz podmiotu lub podmiotów, które zgłoszą się w reakcji na przygotowane wspólnie przez wszystkich współwłaścicieli ogłoszenie sprzedaży, zamieszczone w ogólnodostępnych dla podmiotów nieprofesjonalnych portalach internetowych – w jednym z nich lub w kilku jednocześnie. Ogłoszenie będzie zawierało informacje o Nieruchomości wymagane przez te portale, czyli m.in. powierzchnię, cenę ofertową, lokalizację, uzbrojenie, okoliczną infrastrukturę, krótki opis stanu prawnego i geodezyjnego, położenia, kształtu, możliwości zagospodarowania wg planu miejscowego oraz znajdujących się w okolicy istotnych obiektów z podaniem odległości (przystanek komunikacji, stacja kolei podmiejskiej, centrum miasta, przychodnia, apteka itp.), a także kilka zdjęć wykonanych własnymi siłami przez jedną z osób publikujących ogłoszenie.

3.Sprzedaż posiadanego przez Panią udziału w całości Nieruchomości lub osobno w jej częściach, stanowiących osobne działki ewidencyjne (bez dokonywania nowych podziałów geodezyjnych), we wspólnych transakcjach z pozostałymi współwłaścicielami Nieruchomości, sprzedającymi swoje udziały na rzecz podmiotu lub podmiotów, które zostaną wskazane przez jednego z pośredników w obrocie nieruchomościami, działających zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, z którymi wszyscy współwłaściciele nieruchomości podpiszą wcześniej umowy pośrednictwa. Podmiot lub podmioty, z którymi zostaną zawarte umowy pośrednictwa nie będą miały zastrzeżonej wyłączności na reprezentowanie współwłaścicieli poszukujących nabywcy swoich udziałów w Nieruchomości. Umowa lub umowy pośrednictwa będą przewidywały następujące warunki wykonywania:

(…).

4.Sprzedaż posiadanego przez Panią udziału w całości Nieruchomości lub osobno w jej częściach, stanowiących osobne działki ewidencyjne (bez dokonywania nowych podziałów geodezyjnych), we wspólnych transakcjach z pozostałymi współwłaścicielami Nieruchomości, sprzedającymi swoje udziały na rzecz podmiotu lub podmiotów, które zostaną wskazane przez pośrednika w obrocie nieruchomościami, działającego zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, z którym wszyscy właściciele udziałów w Nieruchomości podpiszą wcześniej umowę pośrednictwa. Podmiot, z którym zostanie zawarta umowa pośrednictwa, będzie miał zastrzeżoną wyłączność na reprezentowanie współwłaścicieli poszukujących nabywcy swoich udziałów w Nieruchomości. Umowa pośrednictwa będzie przewidywała następujące warunki wykonywania:

(…).

5.Sprzedaż posiadanego przez Panią udziału w całości Nieruchomości lub osobno w jej częściach, stanowiących osobne działki ewidencyjne (bez dokonywania nowych podziałów geodezyjnych), we wspólnych transakcjach z pozostałymi współwłaścicielami Nieruchomości, sprzedającymi swoje udziały na rzecz podmiotu lub podmiotów, które wyrażą zainteresowanie transakcją, po zrealizowaniu przez współwłaścicieli Nieruchomości części lub wszystkich (w dowolnej kolejności) czynności opisanych w pkt. 1-4.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Przez cały okres posiadania udziału w Nieruchomości, tj. od momentu nabycia spadku do chwili obecnej, zarówno Pani udział w niepodzielnej własności Nieruchomości przysługującej kilku osobom (art. 195 kodeksu cywilnego), jak również cała współposiadana Nieruchomość (art. 206 kodeksu cywilnego), nie były przez Panią wykorzystywane w żaden sposób. Nie ma Pani także zamiaru wykorzystywać w żaden sposób swojego udziału w Nieruchomości, jak również całej Nieruchomości w przyszłości, aż do momentu planowanej sprzedaży posiadanego przez Panią udziału w Nieruchomości, poza podjęciem ewentualnych sporadycznych działań związanych z utrzymaniem schludnego wyglądu wspomnianej we wniosku kapliczki znajdującej się na terenie Nieruchomości.

Pytanie

Czy dokonując sprzedaży udziału w Nieruchomości, będzie Pani działała w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzącego działalność gospodarczą zgodnie z art. 15 ust. 2 tejże ustawy, w związku z czym transakcja sprzedaży udziału w Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy?

Pani stanowisko w sprawie

Stanowisko dla zdarzeń przyszłych nr 1-5

Pani zdaniem, sprzedając udział w Nieruchomości będzie Pani dysponowała składnikiem majątku prywatnego, w związku z czym nie będzie Pani działała w charakterze podatnika VAT prowadzącego działalność gospodarczą, a transakcja sprzedaży udziału w Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT: Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy: Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy: Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy: Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarem jest także udział w prawie własności. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r. s. 1 ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”: Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

a)określone udziały w nieruchomości;

b)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;

c)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).

I tak, zgodnie z art. 195 Kodeksu cywilnego: Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

W myśl art. 196 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego: Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

Na podstawie art. 198 Kodeksu cywilnego: Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.

Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy: Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy: Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Z orzeczenia TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy 2006/112/WE Rady, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.

Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE Rady. Takie aktywne działania mogą polegać na przykład na uzbrojeniu terenu albo na działaniach marketingowych.

Przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, co istotne w niniejszej sprawie, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen V. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być, np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Pani wątpliwości na tle przedstawionego opisu sprawy dotyczą kwestii, czy sprzedaż udziału w Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i czy z tego tytułu zostanie Pani uznana za podatnika podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.

W kontekście powyższych rozważań istotna jest więc ocena, czy z przedstawionego przez Panią opisu sprawy wynika, że Pani działania można uznać za charakterystyczne dla profesjonalnego obrotu nieruchomościami. Ocena ta powinna przy tym uwzględniać nie tylko samodzielne znaczenie poszczególnych kryteriów kwalifikacji określonych działań jako cech charakteryzujących działalność handlową, ale też brać pod uwagę całokształt tychże działań, ich wzajemne uzupełnianie się i przydatność z punktu widzenia tego rodzaju działalności gospodarczej.

Mając na względzie powyższe, w kontekście powołanych przepisów oraz wyroku TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach C-180/10 i C-181/10, uważa Pani, że sprzedaż udziału w Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest przesłanek, aby w związku z tą transakcją uznać Panią za podatnika tego podatku. Z przedstawionych przez Panią dotychczasowych Pani działań nie wynika bowiem taka aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Nie wystąpił bowiem ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że sprzedaż udziału w Nieruchomości będzie wypełniać przesłanki działalności gospodarczej.

Nabycie przez Panią udziału w Nieruchomości było wynikiem przyjęcia spadku po Pani matce, co za tym idzie nie wiązało się z zamiarem jego sprzedaży ani z zamiarem wykorzystania go do prowadzenia działalności gospodarczej (np. czerpania zysków z najmu). Dodatkowo Pani spadkodawczyni również nabyła swój udział w Nieruchomości w wyniku przyjęcia spadków po swoich rodzicach, a w okresie posiadania swojego udziału w Nieruchomości nie czerpała z tego tytułu żadnych przychodów.

Nieruchomość, w której odziedziczyła Pani udział, nie była w żaden sposób wykorzystywana przez nikogo z grona aktualnych współwłaścicieli do prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zarówno dotychczasowe Pani działania związane z Nieruchomością, w której odziedziczyła Pani udział, jak również planowane działania mające na celu wspólną sprzedaż przez wszystkich właścicieli udziałów w Nieruchomości, nie mają cech zorganizowanej i profesjonalnej działalności w zakresie handlu nieruchomościami. Działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. W przypadku sprzedaży nieruchomości oznacza to podejmowanie szeregu działań związanych z nieruchomością i przygotowaniem jej do sprzedaży. Uważa Pani, że nie podejmowała Pani tego typu działań, a wszystkie dotychczasowe Pani czynności mieszczą się w ramach zwykłego zarządu własnym majątkiem, tzn. miały na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem. Pani działania dotyczyły majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży czy też prowadzenia działalności, ani też w trakcie posiadania nie został wykorzystany do działalności gospodarczej. Nie pozwala to kwalifikować ich jako prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Od momentu nabycia udziału w Nieruchomości w drodze spadku wykonała Pani przede wszystkim wszelkie czynności związane z przyjęciem udziału w całej masie spadkowej.

Działania dotyczące Nieruchomości, w której udział Pani odziedziczyła po swojej matce, w okresie Pani współposiadania były podejmowane głównie przez innych współwłaścicieli. W procedurach planistycznych inicjowanych przez Burmistrza brał udział Pani brat, nie konsultując z Panią swoich działań. Natomiast opublikowanie ogłoszenia o zamiarze sprzedaży na portalu internetowym, jak również wstępne rozmowy z zainteresowanymi włączeniem Nieruchomości do swojej oferty pośrednikami w obrocie nieruchomościami były wykonane przez DD. Pani aktywność związana z planowaną wspólną sprzedażą współposiadanej nieruchomości pozostaje kwestią przyszłości i będzie zależała od treści uzyskanych interpretacji indywidualnych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Przystępując do oceny skutków planowanych działań (zdarzenia przyszłe nr 1-5) należy podkreślić, że aktualne liczne grono właścicieli udziałów w Nieruchomości (siedem osób) ukształtowało się w wyniku kilku postępowań spadkowych, co skutkuje brakiem więzi rodzinnych pomiędzy częścią właścicieli. Żaden z właścicieli udziałów nie widzi perspektyw na samodzielne przejęcie własności Nieruchomości na mocy działów spadków. Z uwagi na aktualny stan geodezyjny i prawny Nieruchomości, nie ma zgody pomiędzy właścicielami co do wyjścia ze współwłasności z przyznaniem części Nieruchomości poszczególnym właścicielom udziałów w Nieruchomości. Jedynym realnym sposobem zakończenia współwłasności nieruchomości będącej wynikiem kilku postępowań spadkowych, jest wspólna sprzedaż udziałów w Nieruchomości przez wszystkich właścicieli. Tylko w takiej sytuacji można się spodziewać, że potencjalny nabywca zapłaci godziwą cenę za własność całej Nieruchomości, w przeciwieństwie do transakcji dotyczących poszczególnych udziałów w Nieruchomości. Mając na względzie powyższe okoliczności, wszyscy właściciele udziałów w Nieruchomości mają zamiar podjąć działania skutkujące możliwością zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości, których zakres został opisany jako zdarzenia przyszłe nr 1-5. Wszystkie przedstawione przyszłe czynności mieszczą się, w Pani ocenie, w ramach zwykłego zarządu własnym majątkiem prywatnym, w posiadanie którego wszyscy weszli w wyniku przyjęcia kolejnych spadków, bez zamiaru jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, który nie został też wykorzystany w trakcie jego posiadania na cele działalności gospodarczej.

Zarówno sprzedaż części Nieruchomości podmiotowi, który wyraził zainteresowanie transakcją w odpowiedzi na ogłoszenie opublikowane przez DD, jak również potencjalne transakcje będące wynikiem przyszłych ogłoszeń w przyjętych ogólnie do stosowania w czasach współczesnych kanałach komunikacyjnych (portale internetowe), mieszczą się w zarządzie majątkiem prywatnym, bez przybrania formy zawodowej (profesjonalnej). Nie zmieni oceny tych działań ilość transakcji (jedna, dwie lub trzy), gdyż w skład Nieruchomości wchodzą trzy osobne działki ewidencyjne, a sama Nieruchomość składa się z dwóch kompletnie niepowiązanych ze sobą terenów. Dodatkowo, działki ewidencyjne nr 1 i 2, choć wizualnie stanowią jeden obszar, mają odmienne przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Działka nr 1 jest przeznaczona prawie cała pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z dopuszczeniem usług, natomiast działka nr 2 jest przeznaczona w znaczącej wielkości pod drogę publiczną (wprowadzoną do planu miejscowego w 2021 r.). To odmienne przeznaczenie wymusza osobne transakcje sprzedaży tych dwóch działek nawet w wypadku jednego nabywcy, by w sposób precyzyjny móc następnie wykazać organowi samorządowemu wielkość uszczerbku finansowego, jaki ponieśli aktualni właściciele udziałów w Nieruchomości w wyniku wskazania przez tę Nieruchomość przebiegu drogi publicznej.

Także poszukiwanie potencjalnego nabywcy całości lub części Nieruchomości z pomocą pośrednika w obrocie nieruchomościami, działającego zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, mieści się w ramach typowych działań mających na celu sprzedaż majątku prywatnego. Korzystanie z usług takich podmiotów jest powszechną praktyką wśród zarówno sprzedających, jak i kupujących nieruchomości. Nie sposób przypisać takiemu działaniu żadnych cech zawodowej (profesjonalnej) aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, co pozwalałoby określić je jako działalność gospodarcza zgodna z art. 15 ust. 2 ustawy. Nie ma przy tym znaczenia, czy umowa zostanie zawarta z kilkoma pośrednikami, którzy będą równolegle poszukiwać potencjalnych nabywców, czy też grono właścicieli udziałów w Nieruchomości wybierze jeden podmiot pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, któremu powierzy poszukiwanie nabywcy na wyłączność. Wszystkie zapisy umów stosowanych w obu formułach (otwarta i na wyłączność) przewidują powszechnie przyjęte przez podmioty pośrednictwa działania, które mają na celu doprowadzenie do zawarcia umowy sprzedaży.

Podsumowując powyższe, zarówno Pani, jak i pozostali właściciele udziałów w Nieruchomości, nie dokonywali w okresie wspólnego posiadania tych udziałów jakichkolwiek czynności mających na celu zwiększenie wartości Nieruchomości. Nie dokonywano nakładów na uzbrojenie tych działek, ich ogrodzenie, podział geodezyjny czy wybudowanie na działkach jakichkolwiek budynków lub budowli.

W Pani ocenie, od momentu przyjęcia przez Panią spadku po Pani matce, nie podjęła Pani w stosunku do Nieruchomości aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Nie podjęła Pani również żadnych czynności zmierzających do podniesienia wartości Nieruchomości. Tym samym, w odniesieniu do sprzedaży udziału w Nieruchomości, nie można Pani przypisać zachowania jak handlowiec. Żadna ze wskazanych wyżej Pani dotychczasowych aktywności oraz żadne z działań planowanych w przyszłości nie stanowi czynności, które w myśl tez wynikających z wyroku TSUE C-180/10 i 181/10 są wystarczające do uznania, że w odniesieniu do sprzedaży udziału w Nieruchomości zachowa się Pani jak handlowiec.

Zatem nie można uznać, że w związku ze sprzedażą udziału w Nieruchomości, będzie Pani działała w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy. W konsekwencji, transakcja sprzedaży udziału w Nieruchomości nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”,podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, również zbycie udziału w towarze (np. współwłasności nieruchomości) stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z dnia 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).

Zgodnie z art. 195 ustawy Kodeks cywilny:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom.

Do współwłasności stosuje się – jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji – przepisy odnoszące się do własności. Należy zatem uznać, że udział każdego ze współwłaścicieli jest ze swej istoty szczególną postacią prawną własności.

Jak wynika z art. 196 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

Na podstawie art. 196 § 2 ustawy Kodeks cywilny:

Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

W myśl art. 198 ustawy Kodeks cywilny:

Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Podkreślić więc należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela, a rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie udziału w nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe przepisy pozwalają stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Tym samym, nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty ani też wykorzystany w trakcie jego posiadania w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wobec tego, właściwe jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników podatku VAT w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej. W tym kontekście, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych, okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej działalności gospodarczej. Jednakże każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, jest uznany za podatnika podatku od towarów i usług.

W zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10. TSUE orzekł, że:

„(…) Czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.

Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.

Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Pani wątpliwości w analizowanej sprawie dotyczą ustalenia, czy dokonując sprzedaży udziału w Nieruchomości, będzie Pani działała w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzącego działalność gospodarczą zgodnie z art. 15 ust. 2 tejże ustawy, w związku z czym transakcja sprzedaży udziału w Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.

Jak wyjaśniono wyżej – odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska judykatury – w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.

W analizowanej sprawie należy zatem rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do opisanej czynności sprzedaży udziału w Nieruchomości będzie Pani spełniała przesłanki do uznania Pani za podatnika podatku od towarów i usług, tj. czy w świetle zaprezentowanego opisu sprawy, w celu dokonania opisanej sprzedaży na podstawie przedstawionych czynności podjęła lub podejmie Pani aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkować będzie koniecznością uznania Pani za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż ta nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jak podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Analiza sprawy w kontekście powołanych przepisów oraz wyroków TSUE prowadzi do wniosku, że planowana przez Panią dostawa udziału w Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest przesłanek, aby w związku z tą transakcją uznać Panią za podatnika tego podatku.

Skala Pani zaangażowania w odniesieniu do sprzedaży udziału w całości Nieruchomości nie wykracza poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. W analizowanej sprawie brak jest przesłanek świadczących o takiej Pani aktywności w przedmiocie planowanej sprzedaży udziału w Nieruchomości, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego – stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności). Nie wystąpił i wystąpi bowiem taki ciąg zdarzeń, który jednoznacznie przesądziłby, że sprzedaż przez Panią udziału w opisanej Nieruchomości wypełni przesłanki działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z przedstawionym opisem sprawy, nie jest Pani zarejestrowana jako podatnik VAT czynny ani podatnik VAT zwolniony. Nie jest Pani również rolnikiem ryczałtowym oraz nie dokonuje Pani sprzedaży produktów rolnych z własnej działalności rolniczej. Nie prowadzi Pani aktualnie żadnego rodzaju działalności gospodarczej oraz nigdy nie prowadziła Pani działalności gospodarczej w zakresie obrotu i gospodarowania nieruchomościami.

Przez cały okres posiadania udziału w Nieruchomości, tj. od momentu nabycia spadku do chwili obecnej, zarówno Pani udział w Nieruchomości, jak również cała Nieruchomość, nie były przez Panią wykorzystywane w żaden sposób. Nie ma Pani także zamiaru wykorzystywać w żaden sposób swojego udziału w Nieruchomości, jak również całej Nieruchomości w przyszłości, aż do momentu planowanej sprzedaży posiadanego przez Panią udziału w Nieruchomości.

Nieruchomość nie była do tej pory wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, nie była wynajmowana, dzierżawiona ani oddana do użytkowania na podstawie innej umowy.

Nie przewiduje Pani również wynajęcia, dzierżawy lub oddania do użytkowania na podstawie innej umowy Nieruchomości na rzecz podmiotów zainteresowanych jej nabyciem. Nie ma Pani zamiaru podejmować innych aktywnych działań marketingowych mających na celu doprowadzenie do sprzedaży Nieruchomości, poza podjęciem działań związanych z zawarciem umowy z pośrednikiem nieruchomości.

Jak wskazała Pani w opisie sprawy, w razie konieczności podpisania w celu sprzedaży z zainteresowanymi nabyciem Nieruchomości lub jej części umowy przedwstępnej, nie udzieli Pani żadnemu podmiotowi pełnomocnictwa lub jakiegokolwiek innego umocowania prawnego do działania w Pani imieniu, w szczególności do występowania przed organami administracji publicznej, podejmowania działań faktycznych i prawnych, niezbędnych do uzyskania decyzji i pozwoleń, składania wniosków, odbioru decyzji i postanowień i innych podobnych działań. Nie ma Pani zamiaru, w okresie między potencjalnym podpisaniem umowy przedwstępnej a zawarciem umowy przyrzeczonej, podejmować samodzielnie lub umożliwić podjęcie w Pani imieniu przez inny podmiot działań mających na celu zwiększenie atrakcyjności Nieruchomości dla celów sprzedaży lub podniesienie jej wartości. Nie zamierza Pani przed zawarciem umowy przyrzeczonej bądź samodzielnej umowy sprzedaży Nieruchomości udzielić potencjalnemu nabywcy prawa do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane. Dopuszcza Pani jedynie możliwość umocowania w umowie przedwstępnej któregoś ze spadkobierców Pani matki do reprezentowania Pani przy zawarciu umowy przyrzeczonej lub do uzyskania w Pani imieniu dokumentów niezbędnych do zawarcia takiej umowy.

Wprawdzie dostawę udziału w Nieruchomości uzależnia Pani od kilku uwarunkowań przedstawionych w punktach 1-5 opisu sprawy, jednak skutki tych działań również w zakresie zawarcia umowy z pośrednikiem nieruchomości mieszczą się w zakresie zwykłego zarządzania majątkiem prywatnym. Wskazała Pani, że w procesie zbywania udziału Nieruchomości, Pani oraz pozostali współwłaściciele mogą zawierać umowy pośrednictwa z podmiotami, które na podstawie tej umowy będą zobowiązane do poszukiwania Nabywcy. Umowa pośrednictwa będzie określała warunki działania pośrednika, który zobowiązany będzie się do pomocy w sprzedaży Nieruchomości, w zamian za wynagrodzenie. Pośrednik, w ramach tej umowy będzie zobligowany m.in. do: poszukiwania przyszłego zainteresowanego lub zainteresowanych nabyciem całości lub części Nieruchomości, wykonania niezbędnych czynności zmierzających do zawarcia umowy sprzedaży, w tym przygotowania oferty w formie elektronicznej, świadczenia usługi w sposób profesjonalny, przygotowania prezentacji, listy wymaganych dokumentów, eksponowania oferty, informowania Pani oraz współwłaścicieli o rezultatach swych działań, pomocy w negocjacjach czy współpracy z notariuszem. Pani oraz pozostali współwłaściciele udzielą zgody na zamieszczenie oferty na różnych platformach oraz na współpracę pośrednika z innymi biurami nieruchomości. Ponadto, Pani oraz pozostali współwłaściciele udzielą pośrednikowi wyłączności na poszukiwanie nabywców, co oznacza, że nie będą mogli Państwo działać samodzielnie w tym zakresie. Muszą Państwo również informować pośrednika o wszelkich ofertach dotyczących Nieruchomości, które otrzymują. Działania poczynione przez pośrednika będą miały zatem na celu doprowadzenie do poszukania kupca na sprzedawaną Nieruchomość, nie będzie On natomiast wykonywał czynności zmierzających do podniesienia wartości bądź atrakcyjności przedmiotowej Nieruchomości w celu jej do sprzedaży.

Stwierdzić zatem należy, że dokonując sprzedaży udziału w Nieruchomości składającej się z działek ewidencyjnych nr 1, 2 i 3, w sytuacji kiedy planuje Pani podpisać tylko umowę/umowy pośrednictwa w celu sprzedaży posiadanego udziału w Nieruchomości, nie podjęła i nie podejmie Pani aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Brak jest w sprawie przesłanek do uznania, że mamy tu do czynienia z działalnością o charakterze zawodowym, stałym i zorganizowanym.

W rozpatrywanej sprawie, sprzedaż udziału w przedmiotowej Nieruchomości, należy uznać za czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. W związku z tym, będzie Pani korzystała z przysługującego Pani prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Podsumowując stwierdzam, że dokonując sprzedaży udziału w Nieruchomości stanowiącej działki ewidencyjne nr 1, 2 i 3, nie będzie Pani działała w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a tym samym sprzedaż udziału w Nieruchomości nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy.

Tym samym, Pani stanowisko uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wskazuję, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem, niniejsza interpretacja dotyczy tylko Pani i nie wywołuje skutków podatkowych dla pozostałych współwłaścicieli Nieruchomości.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego, ponosi Pani ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie sprawy.

W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.