Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami na realizację konferencji oraz publikacji pokonferencyjnych. - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.588.2023.1.KS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 7 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.588.2023.1.KS

Temat interpretacji

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami na realizację konferencji oraz publikacji pokonferencyjnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami na realizację konferencji oraz publikacji pokonferencyjnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. (zwana dalej „A” lub „Wnioskodawcą”) jest publiczną uczelnią zawodową działającą na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 72 ze zm., zwanej dalej „ustawą o szkolnictwie wyższym”), aktów wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy oraz Statutu A. Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 11 pkt 1-5 oraz 9-10 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, podstawowymi zadaniami Wnioskodawcy m.in. są:

  • prowadzenie kształcenia na studiach,
  • prowadzenie kształcenia na studiach podyplomowych lub innych form kształcenia,
  • prowadzenie działalności naukowej, świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki,
  • prowadzenie kształcenia doktorantów,
  • kształcenie i promowanie kadr uczelni,
  • upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki i kultury,
  • działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.

Działalność Wnioskodawcy obejmuje zarówno obszar podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jak również obszar niepodlegający opodatkowaniu (będący poza zakresem ustawy o VAT) oraz zwolniony z opodatkowania (czynności korzystające ze zwolnienia od podatku VAT). Działalność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (będąca poza zakresem ustawy o VAT) to przede wszystkim nieodpłatne czynności kształcenia oraz badania własne naukowe finansowane z subwencji oraz innych różnego typu dofinansowań. Odpłatna działalność Wnioskodawcy to głównie odpłatne usługi kształcenia, które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz odpłatne usługi noclegowe świadczone na rzecz studentów i doktorantów Wnioskodawcy, które także korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi również działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, polegającą m.in. na odpłatnym wynajmie lokali użytkowych, odpłatnych badaniach wykonywanych na zlecenie, odpłatnych noclegach świadczonych na rzecz osób innych niż studenci/doktoranci, odpłatnej sprzedaży wydawnictw, czy też innej sprzedaży opodatkowanej tym podatkiem.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca realizuje różnego typu przedsięwzięcia związane z kształceniem oraz pomnażaniem osiągnięć naukowych. Przedsięwzięcia te wiążą się z koniecznością ponoszenia często znacznych wydatków finansowych. Wydatki te finansowane są z otrzymywanej subwencji oraz różnego typu dotacji, finansowań czy grantów. Wiele instytucji publicznych ogłasza konkursy na finansowanie działalności m.in. realizowanej przez uczelnie wyższe. Instytucje te ogłaszają konkurs, zainteresowane jednostki aplikują w konkursie i po spełnieniu warunków konkursowych otrzymują grant/dofinansowanie, etc.

Jedną z instytucji, która ogłasza konkursy lub rozpatruje wnioski na dofinansowanie m.in. przedsięwzięć naukowych, badawczych, czy też związanych z kształceniem jest N. (zwany dalej: „N.”). Misją N. jest bowiem skuteczne i efektywne wspieranie działań na rzecz środowiska.

Akademia planuje w 2024 r. zrealizować konferencję naukową pt. „(…)”. Celem konferencji będzie podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa poprzez promowanie zasad zrównoważonego rozwoju oraz podnoszenie kwalifikacji grup zawodowych mających największy wpływ na realizację polityk: (...). Poprzez realizację konferencji nastąpi upowszechnienie wiedzy z zakresu klimatu, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Akademia będzie edukowała i kształciła w zakresie (...). Część osób zdobędzie całkiem nową wiedzę, część zaś podniesie swoje kompetencje. Jest to przedsięwzięcie edukacyjne. W programie konferencji znajdą się m.in. następujące zagadnienia: wpływ człowieka na obszary chronione, dobre praktyki w ochronie przyrody i krajobrazu, zmiany krajobrazowe i ich monitoring, metodyka zarządzania krajobrazami priorytetowymi, ochrona i udostępnianie krajobrazu dla potrzeb turystyki, ochrona przyrody a rozwój społeczno-gospodarczy regionów. Na konferencji będą wygłaszane referaty, odbędzie się także część terenowa o charakterze warsztatowym.

Głównym działaniem projektu będzie organizacja konferencji. Dzięki organizacji konferencji możliwe będzie przekazanie jej uczestnikom wiedzy o występujących problemach, prowadzonych badaniach, jak również dobrych praktykach w zakresie ochrony przyrody i krajobrazu w poszczególnych obszarach Polski. Planowana liczba uczestników konferencji to 60 osób - będą to przedstawiciele instytucji naukowych, uczelni wyższych, służb ochrony przyrody oraz instytucji planowania przestrzennego. Konferencja będzie mieć charakter ogólnopolski. Konferencja odbędzie się w siedzibie A. i obejmie zarówno prelekcje uznanych autorytetów w zakresie ochrony przyrody i krajobrazu, referaty i dyskusje panelowe uczestników, jak również sesje terenowe. W czasie konferencji będzie przekazywana wiedza, jej uczestnicy będą podnosili swoje kompetencje. Wnioskodawca będzie realizował usługi kształcenia. Uczestnictwo w konferencji będzie odpłatne. Czynność będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług mocą art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT - usługi kształcenia realizowane przez uczelnię (ewentualnie mocą § 3 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, który wskazuje, że zwalnia się o podatku usługi w zakresie kształcenia, inne niż wymienione w art. 43 zwolnienia podatkowe ust. 1 pkt 26 ustawy, świadczone przez uczelnie).

Poza samym kształceniem jakie zostanie zrealizowane na jesieni 2024 r., w ramach projektu, Wnioskodawca zamierza wydać także publikację pokonferencyjną, pt. „(…)”. Publikacja będzie stanowiła m.in. zbiór materiałów i referatów wygłaszanych w czasie konferencji. Powstała publikacja będzie miała charakter monografii opisującej wieloaspektowo problemy ochrony przyrody i krajobrazu. Będzie stanowiła ona cenne źródło informacji nie tylko jako podręcznik, ale jako cenne kompendium wiedzy dla studentów, osób zajmujących się ochroną przyrody, samorządowców, jak również innych zainteresowanych osób. Publikacja pokonferencyjna w formie papierowej (wydana w ilości 300 sztuk) zostanie bezpłatnie przekazana uczestnikom konferencji, wybranym ośrodkom naukowym oraz instytucjom zajmującym się szeroko pojętą ochroną krajobrazu. Wersja elektroniczna publikacji zostanie umieszczona na stronie Wnioskodawcy oraz na jednym z portali rozpowszechniających publikacje naukowe. Dostęp do publikacji będzie bezpłatny.

Akademia aplikowała do N. o dofinansowanie kosztów realizacji ww. przedsięwzięcia i uzyskała zgodę. W konsekwencji wydatki jakie będą mały na celu realizację planowanych działań zostaną w części sfinansowane z dotacji otrzymanej od N. Środki uzyskane z tej dotacji Wnioskodawca może wykorzystać jedynie na potrzeby realizacji planowanego projektu, tj. np. na koszty wydania publikacji, koszty recenzentów publikacji, koszty zapłaty wynagrodzenia prelegentów, koszty ewentualnego noclegu uczestników, cateringu. Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia N. sprawozdania na zakończenie realizacji projektu, wykazania na co środki zostały wydatkowane, a N. ma prawo kontrolowania wydatków projektowych. Wszelkie prawa związane z projektem będą należały do Wnioskodawcy. Środki uzyskane z N. będą mały charakter sfinansowania kosztów kwalifikowanych projektu (pokrycia wydatków jakie są niezbędne na realizację przedsięwzięcia). N. jest jedynie instytucją finansującą. Nie nabywa od Wnioskodawcy żadnych świadczeń.

W czasie konferencji Wnioskodawca nie będzie realizował żadnych świadczeń jakie można uznać za odpłatne czynności opodatkowane 0%, 5%, 8 czy też 23% stawką podatku VAT. Wyniki konferencji nie będą także służyły tym czynnościom w przyszłości. Publikacja pokonferencyjna nie będzie sprzedawana.

Pytanie  

Czy względem wydatków udokumentowanych fakturami jakie Wnioskodawca będzie ponosił na realizację wskazanej w stanie faktycznym konferencji oraz publikacji pokonferencyjnej, przysługuje Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Państwa stanowisko w sprawie   

Państwa zdaniem, względem wydatków udokumentowanych fakturami jakie będą ponoszone na realizację wskazanej w stanie faktycznym konferencji oraz publikacji pokonferencyjnej, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Dokonanie odliczenia podatku naliczonego uwarunkowane jest istnieniem związku pomiędzy danym zakupem, a sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT. A contrario, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku, gdy wydatki będą miały związek z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT, jak i z czynnościami pozostającymi poza zakresem podatku VAT - co do zasady czynnościami wykonywanymi nieodpłatnie.

Należy zatem zidentyfikować, czy zakupy jakie będą realizowane przez Państwa na realizację konferencji oraz wydanie publikacji pokonferencyjnej będą wykorzystane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, a więc zasadniczo do odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, które winno się opodatkować 0%, 5%, 8% lub 23% stawką podatku VAT.

Wydatki związane z realizacją projektu będą związane z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT (kształcenie) oraz z czynnościami będącymi w ogóle poza zakresem tej ustawy (nieodpłatne udostępnienie publikacji jako element realizacji konferencji oraz kolejno - szerzej - kształcenia).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi kształcenia świadczone przez uczelnie. Są Państwo publiczną uczelnią zawodową, działającą na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym. Jednocześnie w myśl § 3 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, zwalnia się o podatku usługi w zakresie kształcenia, inne niż wymienione w art. 43 zwolnienia podatkowe ust. 1 pkt 26 ustawy, świadczone przez uczelnie.

W czasie konferencji realizowana będzie przez Państwa usługa kształcenia. Głównym celem organizowanej konferencji będzie przekazywanie wiedzy (teoretycznej oraz praktycznej) z dziedziny ochrony środowiska.

Poza samym kształceniem jakie zostanie zrealizowane na jesieni 2024 r., w ramach projektu, Wnioskodawca zamierza wydać także publikację pokonferencyjną, pt. „(…)”. Publikacja będzie stanowiła m.in. zbiór materiałów i referatów wygłaszanych w czasie konferencji. Powstała publikacja będzie miała charakter monografii opisującej wieloaspektowo problemy ochrony przyrody i krajobrazu. Będzie stanowiła ona cenne źródło informacji nie tylko jako podręcznik, ale jako cenne kompendium wiedzy dla studentów, osób zajmujących się ochroną przyrody, samorządowców, jak również innych zainteresowanych osób. Publikacja pokonferencyjna w formie papierowej (wydana w ilości 300 sztuk) zostanie bezpłatnie przekazana uczestnikom konferencji, wybranym ośrodkom naukowym oraz instytucjom zajmującym się szeroko pojętą ochroną krajobrazu. Wersja elektroniczna publikacji zostanie umieszczona na stronie Wnioskodawcy oraz na jednym z portali rozpowszechniających publikacje naukowe. Dostęp do publikacji będzie bezpłatny.

Wydatki na realizację konferencji i publikacji będą miały bezpośredni i wyłączny związek z odpłatną usługą kształcenia (czyli czynnością zwolnioną od podatku VAT) oraz pośredni z realizowanymi usługami kształcenia w ogóle - odpłatnymi oraz nieodpłatnymi - polegającymi na udostępnieniu wiedzy w sposób nieodpłatny, tj. wiadomości ujętych w publikacji papierowej oraz elektronicznej (czyli czynnościami będącymi poza zakresem ustawy o VAT).

W czasie konferencji Wnioskodawca nie będzie realizował żadnych świadczeń jakie można uznać za opłatne czynności opodatkowane 0%, 5%, 8 czy też 23% stawką podatku VAT. Wyniki konferencji nie będą także służyły tym czynnościom w przyszłości. Publikacja pokonferencyjna nie będzie sprzedawana. Nieodpłatne rozpowszechnianie wyników stanowić będzie przejaw działalności nieodpłatnej działalności statutowej Państwa upowszechniania wiedzy.

W konsekwencji należy uznać, że względem wydatków udokumentowanych fakturami jakie będą ponoszone na realizację wskazanej w stanie faktycznym konferencji oraz publikacji pokonferencyjnej, nie będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy:

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi. W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Ponadto, ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Art. 88 ustawy określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Według art. 88 ust. 4 ustawy:

obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Przy czym, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności powinien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opis sprawy wynika, że są Państwo publiczną uczelnią zawodową działającą na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Jako zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług, realizują Państwo w ramach prowadzonej działalności różnego typu przedsięwzięcia związane z kształceniem oraz pomnażaniem osiągnięć naukowych. W 2024 r. planują Państwo zrealizować konferencję naukową pt. „(…)”. Celem konferencji będzie podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa poprzez promowanie zasad zrównoważonego rozwoju oraz podnoszenie kwalifikacji grup zawodowych mających największy wpływ na realizację polityk: ekologicznej, energetycznej i klimatycznej państwa. Jest to przedsięwzięcie edukacyjne. W czasie konferencji będzie przekazywana wiedza, jej uczestnicy będą podnosili swoje kompetencje.  Będą Państwo realizować usługi kształcenia. Uczestnictwo w konferencji będzie odpłatne. Czynność będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT - usługi kształcenia realizowane przez uczelnię (ewentualnie mocą § 3 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień). Poza samym kształceniem jakie zostanie zrealizowane, w ramach projektu, zamierzają Państwo wydać także publikację pokonferencyjną, pt. „(…)”. Publikacja będzie stanowiła m.in. zbiór materiałów i referatów wygłaszanych w czasie konferencji. Publikacja pokonferencyjna zostanie bezpłatnie przekazana uczestnikom konferencji, wybranym ośrodkom naukowym oraz instytucjom zajmującym się szeroko pojętą ochroną krajobrazu. Będzie też wersja elektroniczna publikacji. Dostęp do publikacji będzie bezpłatny. W czasie konferencji nie będą Państwo realizować żadnych świadczeń jakie można uznać za opłatne czynności opodatkowane. Wyniki konferencji nie będą także służyły tym czynnościom w przyszłości. Publikacja pokonferencyjna nie będzie sprzedawana.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją ww. konferencji oraz publikacji pokonferencyjnej.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.

W omawianej sprawie związek taki nie wystąpi. Z informacji zawartych we wniosku wynika, że w czasie konferencji będą Państwo realizować usługi kształcenia. Jak Państwo wskazali czynność ta będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W czasie konferencji nie będą Państwo realizować żadnych świadczeń jakie można uznać za opłatne czynności opodatkowane. Wyniki konferencji nie będą także służyły tym czynnościom w przyszłości. Poza samym kształceniem jakie zostanie zrealizowane w ramach projektu, zamierzają Państwo wydać także publikację pokonferencyjną. Dostęp do publikacji będzie bezpłatny. Publikacja pokonferencyjna nie będzie sprzedawana.

A zatem ponoszone przez Państwa wydatki nie będą w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, gdyż będą to wydatki wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku VAT (realizacja konferencji) oraz niepodlegających temu podatkowi (publikacja pokonferencyjna).

Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że nie będzie przysługiwać Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją ww. konferencji oraz publikacji pokonferencyjnej. Powyższe wynika z faktu, że w analizowanym przypadku nie będą spełnione – wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy – przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. ponoszone wydatki nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

A zatem Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Podkreślić w tym miejscu należy, że niniejsza interpretacja rozstrzyga ściśle w zakresie objętym Państwa pytaniem, a zatem w zakresie dotyczącym braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami na realizację konferencji oraz publikacji pokonferencyjnych. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie były przedmiotem oceny prawnej w ramach wydanego rozstrzygnięcia.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).  Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634, ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).