Odliczenie podatku od wydatków poniesionych na adaptację pomieszczeń. - Interpretacja - 0112-KDIL1-1.4012.432.2023.4.DS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.432.2023.4.DS

Temat interpretacji

Odliczenie podatku od wydatków poniesionych na adaptację pomieszczeń.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 21 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na adaptację zakupionej kamienicy na potrzeby świadczenia usług zakwaterowania (pytanie oznaczone we wniosku nr 1). Uzupełnił go Pan pismem z 29 sierpnia 2023 r. oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 21 sierpnia 2023 r. (wpływ 17 października 2023 r.), z 17 października 2023 r. (wpływ 17 października 2023 r.) i z 23 października 2023 r. (wpływ 23 października 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od roku 2020. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

W czerwcu 2023 r. Wnioskodawca zakupił kamienicę. Sprzedający nie byli czynnymi podatnikami VAT i tym samym transakcja korzystała ze zwolnienia od VAT.

Wnioskodawca planuje przeprowadzić prace adaptacyjne i następnie świadczyć usługi zakwaterowania dla studentów i doktorantów skwalifikowane w PKD 55. Cześć wydatków na prace adaptacyjne zostanie sfinansowanych z pożyczki udzielonej Wnioskodawcy przez (…). Wnioskodawca będzie zobowiązany zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami i innymi kosztami. Zgodnie z oświadczeniem pożyczkodawcy środki na sfinansowanie pożyczki pochodzą ze środków zwróconych z instrumentów finansowych (…) na lata 2007-2013, stanowiących środki publiczne powierzone (…) (zwanemu dalej (…)) przez Województwo (…).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy o VAT, zwolnione z opodatkowania VAT są usługi zakwaterowania:

·w bursach i internatach świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty,

·w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie,

·świadczone na rzecz uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów przez podmioty inne niż wyżej wymienione, pod warunkiem że szkoły lub uczelnie mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów.

W związku z powyższym, aby skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy o VAT, istotnym jest spełnienie przez podatnika ww. przesłanek podmiotowo-przedmiotowych.

Wnioskodawca jednak nie będzie prowadził szkół/uczelni, a tym samym usługi zakwaterowania nie będą świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzonej przez Wnioskodawcę. Ponadto, usługi zakwaterowania studentów i doktorantów nie będą również świadczone w oparciu o umowy zawarte przez Wnioskodawcę ze szkołami/uczelniami. W rezultacie, nie zostaną spełnione przez Wnioskodawcę przesłanki, aby korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy VAT. Tym samym usługi zakwaterowania dla studentów będą opodatkowane stawką 8%. Na gruncie klasyfikacji środków trwałych Wnioskodawca klasyfikuje nieruchomość jako pozostałe budynki niemieszkalne, czyli w grupowaniu KŚT 109, ponieważ zakwaterowanie studentów nie będzie miało charakteru stałego, lecz wyłącznie tymczasowy.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu sprawy

Na pytanie o treści: „jakie konkretnie wydatki są objęte zakresem zadanego przez Pana pytania” odpowiedział Pan, że: „wydatki na prace projektowe, uzbrojenie terenu i przyłącza, postawienie ścian konstrukcyjnych i działowych, wyburzenia, remont dachu, obróbki blacharskie, położenie rynien, montaż schodów, stolarka zewnętrzna (okna, drzwi, brama garażowa), instalacje sanitarne, instalacja gazowa, instalacja co, instalacje elektryczne, roboty malarskie i wykończeniowe, podłogi, stolarka wewnętrzna”.

Na pytanie o treści: „jakie towary i usługi zostaną nabyte, które są określone jako prace adaptacyjne pomieszczeń w zakupionej kamienicy; należy szczegółowo wymienić” odpowiedział Pan, że: „materiały budowlane niezbędne do przeprowadzenia ww. prac budowlanych, w szczególności, stal zbrojeniowa, silikony, akryle, cegły, bloczki, pustaki, cement, kruszywa, podkłady gruntujące, kleje, zaprawy, gipsy, gładzie, tynki, płyty g-k, blachodachówki, blachy, pasy rynnowe, wiatrownice, parapety zewnętrzne i wewnętrzne, orynnowanie, podbitki, schody, podłogi, rury i łączniki z tworzyw sztucznych, armatura instalacyjna, izolacje techniczne, zawory, materiały do instalacji gazowych, osprzęt elektryczny”.

Na pytanie o treści: „od kiedy będzie Pan ponosił ww. wydatki, których dotyczy przedstawione zdarzenie przyszłe” odpowiedział Pan, że: „pierwsze wydatki pojawiły się w 9/2023”.

Na pytanie o treści: „czy faktury dokumentujące wydatki objęte zakresem zadanego przez Pana pytania będą wystawiane na Pana” odpowiedział Pan, że: „tak”.

Na pytanie o treści: „do jakich czynności będzie Pan wykorzystywał wydatki, które są objęte zakresem zadanego przez Pana pytania, tj. czy do czynności:

a) opodatkowanych podatkiem od towarów i usług;

b) zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług;

c) niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług odpowiedział Pan, że: „opodatkowanych podatkiem VAT, tj. usługi zakwaterowania studentów bez zawartej przez Wnioskodawcę umowy z uczelniami wyższymi, w których uczą się zakwaterowani studenci”.

Na pytanie o treści: „czy ww. wydatki, które są objęte zakresem zadanego przez Pana pytania, będą wykorzystywane przez Pana wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług; jeśli nie, to należy wskazać do jakich czynności będzie Pan wykorzystywał nabyte towary i usługi” odpowiedział Pan, że: „tak, ww. wydatki, które są objęte zakresem zadanego pytania, będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do działalność opodatkowanej zgodnie z PKD 55, tj. do świadczenia usług zakwaterowania studentów, dla których nie zostają spełnione przesłanki zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 30 ustawy o VAT, ze względu na nie prowadzenie uczelni przez Wnioskodawcę oraz brak umów z uczelniami wyższymi, w których studiują studenci korzystający z zakwaterowania”.

Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że w uzupełnieniu do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej pod pojęciem „studenci” należy rozumieć „studentów i doktorantów”.

Pytanie

Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na prace adaptacyjne i od innych wydatków związanych z świadczeniem usług zakwaterowania studentów i doktorantów w zakupionej kamienicy?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on miał prawo do odliczenia VAT od wszystkich wydatków związanych z świadczeniem usług zakwaterowania dla studentów i doktorantów, zarówno w części finansowanej ze środków własnych, jak i w części finansowanej ze środków pochodzących z pożyczki z (…).

Prawo do odliczenia VAT naliczonego wynika wprost z regulacji ogólnej, tj. z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Poniesione wydatki będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych, więc Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o wartość podatku naliczonego z tytułu tej działalności.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak wynika z treści art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Stosownie natomiast do art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak wynika z powyższego, definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Powołana wyżej definicja podatnika zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług jest odzwierciedleniem definicji zawartej w art. 9 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006, s. 1 ze zm.), zgodnie z którym:

Podatnikiem jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Z treści wskazanych wyżej przepisów wynika, że odliczenie podatku naliczonego przysługuje tylko podatnikom podatku od towarów i usług, jeżeli nabyte towary i usługi służą czynnościom opodatkowanym, tzn. czynnościom, które generują podatek należny.

Natomiast prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie przysługuje m.in. przy nabyciu towarów i usług:

1)wykorzystywanych do czynności nieobjętych zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług (tzn. niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem),

2)wykorzystywanych do czynności wprawdzie podlegających zakresowi opodatkowania podatkiem od towarów i usług, niemniej jednak na podstawie przepisów szczególnych zwolnionych od tego podatku.

Należy wskazać, że zarówno umowa najmu jak i umowa dzierżawy są cywilnoprawnymi umowami nakładającymi na strony – zarówno wynajmującego/wydzierżawiającego, jak i najemcę/dzierżawcę – określone przepisami obowiązki.

Jak wynika z art. 659 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Z powyższego przepisu wynika, że umowa najmu jest umową dwustronnie zobowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. Wobec tego umówiony między stronami czynsz jest wynagrodzeniem za możliwość korzystania z cudzej rzeczy i pobierania pożytków, w związku z czym stanowi świadczenie wzajemne należne za używanie przedmiotu najmu przez najemcę.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług usługa najmu stanowi świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy i jako czynność odpłatna, świadczona za wynagrodzeniem, wypełnia dyspozycję art. 5 ust. 1 ustawy, tj. jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przepisów art. 86 ust. 1 i art. 88 ust. 4 ustawy wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje czynnym podatnikom podatku od towarów i usług jedynie w sytuacji, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji, jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Pana wątpliwość dotyczy prawa do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na prace adaptacyjne i innych wydatków związanych z świadczeniem usług zakwaterowania studentów i doktorantów w zakupionej kamienicy.

W analizowanej sprawie biorąc pod uwagę okoliczności sprawy i powołane regulacje prawne stwierdzić należy, że skoro – jak wskazał Pan we wniosku i jego uzupełnieniu:

-jest Pan czynnym podatnikiem VAT;

-planuje Pan przeprowadzić prace adaptacyjne i świadczyć usługi zakwaterowania dla studentów i doktorantów;

-poniesione wydatki będzie Pan wykorzystywał wyłącznie do działalności opodatkowanej zgodnie z PKD 55, tj. do świadczenia usług zakwaterowania studentów i doktorantów,

to, przy założeniu, że nie wystąpią okoliczności wymienione w art. 88 ustawy – przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących ponoszone wydatki związane z planowanymi pracami adaptacyjnymi.

Podsumowując, będzie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na prace adaptacyjne i od innych wydatków związanych z świadczeniem usług zakwaterowania studentów i doktorantów w zakupionej kamienicy.

Tym samym Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Należy zatem zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na informacji, że: „wydatki, które są objęte zakresem zadanego pytania, będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do działalność opodatkowanej zgodnie z PKD 55, tj. do świadczenia usług zakwaterowania studentów, dla których nie zostają spełnione przesłanki zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 30 ustawy o VAT, ze względu na nie prowadzenie uczelni przez Wnioskodawcę oraz brak umów z uczelniami wyższymi, w których studiują studenci korzystający z zakwaterowania”. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Ta interpretacja rozstrzyga w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na adaptację zakupionej kamienicy na potrzeby świadczenia usług zakwaterowania (pytanie oznaczone we wniosku nr 1). Natomiast w zakresie pytania nr 2 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Tut. Organ informuje ponadto, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności kwestii analizy przesłanek skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT dla świadczonych usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy lub art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy oraz ustalenia wysokości stawki podatku VAT dla świadczonych usług.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·       w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).